Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Hodnota a cena akcie Českého Telecomu – čekání na další čtvrtletí

06.11.2003 10:04
Autor: 

Již jsme zde indikovali, že 9M konsolidované výsledky Českého Telecomu asi nebudou tím, co postupně uzavře (dle našeho názoru stále relativně velkou) mezeru mezi odhadem jeho fundamentální hodnoty a cenou akcie na burze (výsledky byly pod naším a tržním očekáváním na všech úrovních s výjimkou vyššího než očekávaného čistého zisku – daňový štít reflektující výplatu dividend společnostmi). Podívejme se nyní detailněji na poslední vývoj některých operačních a finančních ukazatelů společnosti, což by mělo indikovat, nakolik je pravděpodobné uzavření zmiňované valuační mezery (či přehodnocení odhadu vnitřní hodnoty).

Hlavní složkou výnosů Českého Telecomu jsou stále výnosy z hovorného (včetně měsíčního paušálu) spolu s příjmy od ostatních operátorů, jak indikuje následující graf:


Zdroj: Český Telecom, Patria Finance

Tlak mobilních operátorů a alternativních operátorů v oblasti pevných linek vede k dlouhodobému poklesu výnosů z hovorného, evidentního z grafu. Ten se dá analyzovat detailněji v rámci následujícího grafu, ukazujícího objem provolaných minut v hlavních segmentech a průměrný výnos z provolané minuty - ten je funkcí výnosu z minuty v jednotlivých kategoriích (tj. např. průměrný tarif místního, meziměstského, či mezinárodního hovoru) a změny váhy těchto kategorií – tj. zejména rostoucí váha internetu).


Zdroj: Český Telecom, Patria Finance

Klesající počet provolaných minut internetového připojení je třeba posuzovat v kontextu vývoje výnosů ostatních (tj. včetně ADSL a ISDN) – viz první graf. Poměrně prudké zvrácení rostoucího trendu těchto minut, indikované již předchozí čtvrtletí, ale přesto příliš povzbudivé není.

Klesající trend ostatních položek, včetně průměrného výnosu na minuty (zde ale vidíme, že s poklesem minut int. připojení došlo k určité stabilizaci, jak se stabilizovaly váhy jednotlivých kategorií), je již méně překvapivý a je výslednicí na začátku uvedených faktorů.

Míra celkového poklesu objemu provolaných minut a průměrného výnosu z minuty je naprosto klíčová pro hodnotu společnosti, v této souvislosti očekáváme sílící diskusi zejména na téma vztahu mezi mírou penetrace mobilního trhu a migrace k mobilním telefonům ve smyslu počtu provolaných minut (míra zajištěnosti Českého Telecomu proti tomuto trendu akvizicí zbývajícího 49% podílu v Eurotelu je pouze částečná) – i tomuto tématu se ještě budeme věnovat.

Výnosy z datových služeb jsou v podstatě jediným rostoucím segmentem (viz první graf), následující graf ukazuje vývoj počtu ISDN připojení (odraženo v ostatních výnosech v prvním grafu):


Zdroj: Patria Finance

Jiří Soustružník


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
London Stock Exchange Group PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
National Beverage Corp (01/21 Q3)
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst v soukr. sektoru