Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dost bylo optimismu ...

Dost bylo optimismu ...

5.11.2003 17:24
Autor: 

V několika posledních sloupcích jsem zcela záměrně "otupil zbraně" a snažil jsem se ukázat také druhou stranu mince od té, kterou zde v podstatě od začátku prezentuji - fakt, že v americké a nejenom v americké ekonomice existují velmi závažné nerovnováhy, které v okamžiku nepříznivé konstelace událostí mohou přinést opravdu velké problémy. To, že akciový trh tato fakta zatím nereflektuje je věc jiná a můžeme se bavit hodiny a hodiny o tom, jak moc jsou akcie "leading" indikátor a jak moc tedy poslední růst jejich cen reflektuje a především anticipuje budoucí ekonomickou expanzi. Ve vší skromnosti musím uznat, že "krátká" pozice investorovi v posledních 3-5 měsících mnoho peněz nevydělala, ale není všem dnům konec.

Jenom pro ilustraci toho, že ještě zdaleka nejsem dost "bearish" si dovolím nasměrovat Vaši pozornost k firmě Elliott Wave International. Mnoho našich čtenářů o její existenci, resp. o existenci jejího duchovního otce a zakladatele Roberta Prechtera ví, byl mu věnován v minulosti jeden sloupek. Jedná se o nezávislý analytický "butik", plně a jedině financovaný ze strany klientů, kteří platí nemalé peníze za možnost přístupu k jejich know-how. Na serveru www.bearmarketcentral.com - jehož jméno hovoří samo za sebe, je k dispozici článek s názvem "Grizzly Growlings", publikovaný 2.11.2003 (a výjimečně zdarma). Co je v něm za závěry ?

* Podle EWI je index Nasdaq Composite na technicky velmi důležitém rozcestí. "Bear - market rally," které začalo v říjnu roku 2002, má před sebou jen několik málo týdnů a pak nás podle EWI čeká masivní pokles na 5,000 bidů v případě Dow Jones a na 1,000 bodů v případě indexu Nasdaq.
* Podle závěrů Investor Intelligence býci přečíslují medvědy v poměru 3:1.
* Index volatility VIX za posledních 29 dnů nikdy nepřekročil hodnotu 20.
* Americký rozpočtový deficit dosahuje kosmických rozměrů. Ministr financí John Snow v podstatě žebrá, aby Čína revalvovala svou měnu.
* Nasdaq obchoduje na 333násobku skutečných zisků.
* Hotovostní pozice v podílových fondech dosahují historického minima na 4%.
* Objem pozic na "margin" v rámci Nasdaq dosahuje "all-time high" z března 2000, samotný Nasdaq před tímto jevem varuje.
* Od března letošního roku pokles objem refinancovaných hypoték o 78%. Přechod takto vygenerovaných peněz do akcií je zcela minimální.
* CNBC hovoří o "starých dobrých dobách let 1998-2000".
* "Insiders" firem prodávají 44x více než nakupují.
* Sektor podílových fondů je ve Spojených státech zmítán vlnou skandálů a obvinění. CEO Putnam Investments přišel o židli.
* Přítok peněz do akciových trhů dosahuje stejných hodnot jako v únoru 2000.

...... a tak dále. Uznávám, že žádná kaše se nejí tak horká jak se uvaří. Ne se vším, co je v článku uvedeno je třeba souhlasit, ale nikdy také není na škodu se podívat i na druhou stranu. Příjemné čtení.

P.S. Věřím, že čtenář s "nickem" Alan spustil spoušť a zavřel své dlouhé pozice.

Petr Žabža


Váš názor
 • Totéľ v bledě modrém...
  7.11.2003 14:28

  psal Prechter v roce 1994. Tehdy samozřejmě psal o pádu DJ30 na nějakých 1500 bodů. Jeątě mám někde na památku schovaný výtisk jednoho jeho reportu z tehdejąí doby. Nepřestávám se divit, ľe se najdou lidé, kteří jsou za Prechterovy bláboly schopni dávat peníze. Puplava & spol. blábolí taky, ale aspoň je to zadarmo. Gold Eagle a jemu podobní jsou spolek "gold bugs", kteří jsou citově fixováni na zlato a v kaľdé ekonomické zprávě hledají potvrzení své víry, ľe zlato jednou bude za 1000 dolarů za unci a ľe poroste donekonečna. Kondratěvovy cykly jsou fantazie, která není potvrzena ani ekonomickou teorií ani statistickou analýzou hospodářských cyklů. Pokud jde o předpovědi akcií, nevěřím absolutně nikomu. Pokud je snad náhodou předpovídat přece jen dokáľe, určitě to nebude troubit kaľdému na potkání, ne?
  Pavel
  • A totéž píše i teď
   10.11.2003 8:31

   Akorát, že u zlata předpokládá pokles pod 200 USD za unci.
   Honzajs
 • pane Zabza,
  6.11.2003 0:06

  neco jsem zavrel, ale technologie ne, cekal jsem jeste na Cisco, jsem v nem hodne nalozenej a vyslo to, je to milacek Ameriky, ciste psycho, u neho kaslu na TA, davam stopku na 22.5 uvidime zitra, kdyz tak ji budu posouvat, kdyby to jeste vic vystrelilo. S uctou Alan
  Alan
 • pokles trhů
  5.11.2003 23:05

  Sázím na masivní pokles ne hodnoty odhadů EWI - a to v horizontu cca 12-18 měsíců. Z dlouhodobého hlediska (cca 10+ let) očekávám v nejlepším případě, že nula od nuly pojde, v horším pak vývoj jako v 70. letech minulého století a v nejhorším pak krize jako v 30. letech. K přečtení doporučuji názory pánů Kurta Richebachera, Richarda Russela, Jima Puplavy a dalších - (www.dailyreckoning.com, www.financialsense.com, www.gold-eagle.com...) Dále doporučuji k pozornosti dlouhodobé cykly - např. Kondratievovy - podle nich nás nic růžového v nejbližších cca 10-15 letech nečeká.
  Honzajs
 • .
  5.11.2003 20:34

  Pan Zabza si z nas dela srandu ... jednou je to byk prestrojeny za medveda, jindy zase medved prestrojeny za byka :-).
  Filipos
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  9:30DE - PMI v průmyslu
  10:00EMU - PMI v průmyslu
  10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
  16:00USA - Prodeje nových domů
  20:00USA - Zápis z jednání FOMC