Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Chvála

Chvála "Exchange traded funds"

31.10.2003 13:40
Autor: 

Jen málo skupinám investičních instrumentů se dostalo poslední dobou takové pozornosti, jako tzv. Exchange Traded Funds (česky Indexové akcie, pro jednoduchost ETF). Jejich obliba se v několika minulých letech zvýšila skoro exponenciálně, jejich počet výrazně narostl a objem aktiv pod správou nyní dosahuje nezanedbatelných čísel. Jenom pro ilustraci, ke konci srpna tohoto roku bylo celosvětově v ETF zainvestováno USD 170.2 miliardy - ETF se zaměřením na Japonsko měly ve správě USD 25.1 miliardy, evropské ETF dosáhly objemu USD 16.8 mld. a ETF na americké akciové indexy spravovaly aktiva v objemu USD 117.3 mld.

Jaké jsou příčiny tohoto vývoje a jaká čeká ETF pravděpodobná budoucnost ? Pro začátek nebude od věci zopakovat, co vlastně ETF jsou, jak se chovají a jaké mají pro investory výhody, resp. nevýhody.

* ETF se dá velmi zjednodušeně popsat jako pasivně spravovaný otevřený podílový fond, jehož podíly (akcie) jsou obchodovány na burze. To představuje hlavní rozdíl proti klasickým otevřeným podílovým fondům, které jsou povětšinou nakupovány, resp. odkupovány u autorizovaných distributorů (banky, makléřské firmy, nezávislí poradci). Cena jedné "akcie" - v podstatě NAV na jeden podíl - věrně odráží hodnotu akciového indexu, který daný fond sleduje. Je to logické, portfolio takového ETF se skoro 100%-ní přesností kopíruje složení daného akciového indexu. Pokud tedy investor kupuje ETF sledující index Dow Jones Industrial Average, kupuje si jednu x-tinu hodnoty tohoto indexu. X-tinu proto, aby ETF byl přístupný co nejširší skupině investorů - pokud má index Dow Jones ke včerejšku hodnotu 9786 bodů, jen těžko by asi probíhalo likvidní obchodování s instrumentem, který by stál skoro 10,000 dolarů. Proto jsou ETF emitovány a obchodovány jako 1/100 nebo 1/10 skutečné hodnoty indexu.

* Chování ceny ETF je v podstatě totožné s chováním ceny daného indexu - pokud je portfolio fondu složeno ze stejných titulů jako daný index a váhy titulů také odpovídají vahám v indexu, jinak to ani nejde. Mírná diskrepance může být způsobena buďto náklady na udržování pozic ve fondu a jejich obchodování nebo výplatou dividend, obecně však cena ETF odpovídá ceně indexu. Mnoho ETF je nyní dokonce používáno jako lepší odhad budoucí ceny indexu než futures, hovoříme např. o QQQ, ETF na index Nasdaq 100.

* Jaké jsou výhody ? První a bezesporu dominantní výhodou je skutečnost, že ETF jsou spravovány pasivně. To zcela eliminuje subjektivní rozhodování portfolio-manažera, který je jenom člověk a může se rozhodovat správně, ale i chybně. Právě fakt, že manažerem je zde v podstatě jenom výkonný počítač znamená, že výnos ETF odpovídá výnosu daného akciového indexu, nic víc a nic míň.

* Jako druhou výhodu, velmi těsně spojenou s výhodou první, je možno uvést transparentnost a likviditu. Transparentnost proto, že portfolio ETF přesně odpovídá složení indexu, nejsou zde žádné "Overweight" a "Underweight" pozice, které můžou konečný výnos podílového fondu značně "nabourat". Likvidita díky faktu, že ETF jsou k mání v rámci obvyklých obchodních hodin dané burzy, odpadá nutnost vyplňovat formuláře jako u klasických podílových fondů - stačí zadat objednávku svému makléři a transakce je uskutečněna. Navíc, velké množstvé ETF je kotováno nejenom na své "domácí" burze, ale i na ostatních burzách tak, aby bylo přístupno širokému spektru investorů.

* Třetí výhodou je podle mého názoru finanční nenáročnost transakcí. S relativně malým objemem prostředků má investor možnost získat "exposure" vůči rozsáhlé skupině akciových indexů - počet ETF a jejich zaměření se navíc zvětšuje měsíc po měsíci. Investor neplatí žádné vstupní poplatky, jeho náklady jsou omezeny na komisi svému makléři. To činí ETF v porovnání s podílovými fondy bezkonkurenčně efektivnějším investičním instrumentem - nízké náklady na obchod, vysoká transparentnost, oceňování v reálném čase místo jednou denně, likvidita a dostupnost jsou nespornou výhodou.

* Nevýhody ? Mnoho jich není, za jednu je možno považovat "relativně" užší nabídku v porovnání s podílovými fondy, které nyní nabízí širší paletu fondů. To je dáno především tím, že portfolio fondů nemusí nutně sledovat zvolený index, ale mělo by se mu blížit. To je u ETF skoro vyloučeno - pokud neexistuje referenční index, není ve většině případů možno emitovat ETF.

Suma sumárum, ETF jsou podle mínění mnoha investorů, makléřů a organizátorů trhů instrumentem, který se bude těšit čím dál tím větší oblibě. S tím, jak se bude rozšiřovat jejich nabídka, možná v budoucnu sice nenahradí, ale jistě významně nahlodají zatím dominantní postavení otevřených podílových fondů.

Petr Žabža

Váš názor
 • Dobré, opravdu dobré
  31.10.2003 14:35

  Opravdu velmi zajímavé téma, kterým alespoň na chvíli zchladíte komentátory, kteří Vám vytýkají, že jste "stále v černém". Mám osobně, i mí klienti, opravdu dobré zkušenosti s těmito instrumenty, které jsou bezesporu investičním nástrojem zítřka a levnější alternativou dosud známějších OPF. V našich luzích a hájích existuje publikace Indexové investice, která se kromě ETF zabývá celou problematikou obšírněji, ale rozhodně ne nudnou a zdlouhavou formou. Ještě jednou díky Alexander Tóth
  Alexander Tóth
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data