Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropské kladivo na soudy členských států

Evropské kladivo na soudy členských států

31.10.2003 12:49
Autor: 

V jednom ze svých posledních rozhodnutí Evropský soudní dvůr („ESD“) zdůraznil, že členské státy neodpovídají pouze za činnost svých správních orgánů, ale také svých národních soudů, které nesprávně aplikovaly evropské právo. Za určitých okolností by tedy mohly osoby, kterým vznikla v důsledku nesprávné aplikace evropského práva národním soudem škoda, požadovat po členském státě její náhradu.

ESD nedávno vynesl dlouho očekávaný rozsudek ve věci Köbler, kde se zabýval mj. otázkou, zda členský stát odpovídá za škodu, kterou svým rozhodnutím ignorujícím právo EU způsobí národní soud, který rozhoduje v poslední instanci.

Případ se týkal rakouského právního předpisu, jenž přiznával profesorům vyučujícím na rakouských univerzitách nejméně po dobu 15 let zvláštní finanční bonus. Prof. Köbler by danou podmínku pro přiznání finančního bonusu splnil, kdyby se do daných 15 let započítávala i léta strávená na univerzitách v jiných členských státech EU. Započtení však odmítly jak příslušné rakouské správní orgány, tak i rakouský správní soud, rozhodující v poslední instanci o žalobě prof. Köblera napadající daná správní rozhodnutí. Prof. Köbler podal další žalobu, tentokrát na náhradu škody, která mu vznikla v důsledku diskriminace spočívající v nezapočtení let odpracovaných v jiném členském státě EU.

ESD v souladu se svou předchozí judikaturou potvrdil, že členské státy odpovídají za škodu, kterou způsobily fyzické nebo právnické osobě státní orgány, včetně soudů rozhodujících v poslední instanci. Neopomněl však zdůraznit, že jednou z podmínek pro přiznání takovéto náhrady škody je dostatečně závažné porušení práva EU. Jelikož však soudy mají často velký prostor pro své uvážení při výkladu skutkových i právních okolností, je dle ESD nutno tuto skutečnost při posouzení odpovědnosti státu za škodu způsobenou jejich rozhodnutími zohlednit. ESD proto stanovil, že rozhodnutí národní soudu poslední instance lze označit za dostatečně závažné porušení práva EU tehdy, jestliže se jedná o „zjevné porušení práva“ („manifest infringement of law“).

V uvedeném případě, a ke zklamání prof. Köblera, ESD sice souhlasil s tím, že rakouský předpis o profesorských bonusech odporuje právu EU a kvůli nesprávnému výkladu platného evropského práva rakouský správní soud dospěl k chybnému rozhodnutí, avšak nesprávný výklad evropského práva ESD v tomto případě nepovažoval za zjevné porušení práva EU, a proto prof. Köblerovi náhradu škody nepřiznal.

Nezodpovězena zůstává tedy otázka, jaké porušení by ESD považoval za zjevné. O hranici mezi porušením a „zjevným“ porušením lze bez další judikatury pouze spekulovat. Ke zjevnému porušení by mohlo po vstupu ČR do EU dojít například v situaci, kdy spor před českým soudem druhé instance bude obsahovat dosud neřešenou otázku práva EU a tento soud se nedotáže na její výklad ESD, přestože je povinen tak učinit. S nejvyšší pravděpodobností sem bude spadat i ignorování ustálené judikatury ESD. Z výše citovaného rozhodnutí je ale zřejmé, že výklad ESD směřuje k tomu, aby členské státy odpovídaly jen za škody způsobené soudci, kteří postupují neprofesionálně, nikoliv soudci, kteří se „jen“ zmýlili.

I toto rozhodnutí ovšem naznačuje, jak nebezpečné pro stát může být ignorování práva EU soudy členského státu. Uvedené rozhodnutí totiž potenciálně otevírá cestu mimořádných opravných prostředků pro pokračování v původním správním sporu členského státu, opřenou o oficiální výklad ESD o protiprávnosti určitého předpisu. Z pohledu českých soudů uvedený případ zároveň reprezentuje názorný příklad toho, že i když po vstupu ČR do EU rozhodnou zcela v souladu s domácími předpisy, nemusí to znamenat, že rozhodli v souladu s právem.

Pavel Svoboda
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2017
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28Unipetrol vyhodnotí dopad ranního požáru na výrobu. Byl zvládnut rychle a bez zranění
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas
8:53Evropské futures v zeleném, asijské trhy v červeném. Kam se přidá Praha?  
6:46Ropný fond bez ropy? Horká otázka pro Norsko
11.12.2017
22:00Amerika vkročila do nového týdne pravou nohou
18:29V USA dvojkový scénář a matoucí zvířecí pudy
17:16Praha začala týden v červeném, nedařilo se CETV a Unipetrolu
17:02Libra nadále pod tlakem, dolar srážejí inflační prognózy  
15:57Jednoduché řešení brutální příjmové nerovnosti. Není to revoluce, ale akcie
13:49Německo si kupuje stále větší část globální ekonomiky a jen tak nepřestane
12:07Týdenní výhled: Dění tohoto týdne určí centrální banky, korunu budou zajímat inflační data  
11:20Evropa zahájila týden beze změny, komoditním titulům se ale daří
11:06Slavná Poldi půjde do konkurzu, zaměstnance čeká propouštění
9:59Rozbřesk: Centrální bankéři řeknou své poslední slovo...
9:46Pražská burza nenavazuje na pozitivní konec minulého týdne
9:23Inflace ustupuje ze svých maxim
9:12Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data