Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Výsledky Komerční banky – komentář Patrie

31.10.2003 10:32
Autor: 

komentář doplněn
Nekonsolidovaný čistý zisk Komerční banky za 9M podle IFRS dosáhl 6,2 mld. Kč a byl tak 2 % pod tržním konsensem především kvůli neprovozním faktorům; provozní zisk se shodoval s naším odhadem. Negativní vývoj v úrokových výnosech banky vinou poklesu tržních úrokových sazeb (ČNB naposledy snížila repo sazbu na 2 % v červenci) byl do určité míry kompenzován růstem výnosů banky z poplatků a provizí (v Q3 meziročně vzrostly téměř o 8 %). Zisk z finančních operací ale výrazně zaostal za očekáváním, když KB vykázala v Q3 ztrátu z obchodování s cennými papíry ve výši 160 mil. Kč. Pokračují restrukturalizace a snižování nákladů (např. snižování počtu zaměstnanců) přispěly k meziročnímu poklesu provozních nákladů banky a poměr nákladů a výnosů zůstal v Q3 na 51,3 % (vs. 56,7 % před rokem).

Na rozdíl od našich odhadů vytvořila KB dalších 100 mil. Kč opravných položek ke svému portfoliu CDO a CLN derivátů, navíc jsme očekávali výraznější rozpouštění opravných položek k úvěrům. Tvorba opravných položek tak předčila naše očekávání a způsobila, že hrubý i čistý zisk zaostal mírně za našimi odhady. Efektivní daň meziročně stoupla na 30 % z 18 % v roce 2002.

Klientská báze KB se rozšířila v Q3 o 11 tisíc a vklady klientů vzhledem ke Q2 narostly o 10 mld. Kč, a to přes klesající úrokové sazby. Ačkoliv objem úvěrů firemní klientele meziročně mírně poklesl, celé úvěrové portfolio banky (resp. úvěry, které nejsou kryty státní garancí) rostlo o 5 % díky pokračujícímu zájmu o hypotéky a spotřební úvěry (+41 % a +19 % meziročně). Celkově hodnotíme výsledky jako neutrální.

Připomínáme, že banka pořádá tiskovou konferenci v 11:00, setkání s analytiky v 13:00 a conference call je v 16:00.


Jan Hájek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC