Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hospodářství USA: vzhůru na vlně nízkých úroků a daní

Hospodářství USA: vzhůru na vlně nízkých úroků a daní

30.10.2003 16:33
Autor: 

Dnes zveřejněné údaje o hospodářství USA ve 3. čtvrtletí jsou mimořádně příznivé, a to nejen kvůli dalšímu zrychlení růstu, ale také z hlediska struktury hrubého domácího produktu. HDP se mezikvartálně zvýšil o 1,7% (anualizováno: 7,2%). Podle u nás obvyklého měřítka (meziroční změna) zrychlil hospodářský růst v USA z 2,5% ve 2. čtvrtletí na 3,3% a vrátil se tak na úroveň průměrného tempa v posledních padesáti letech.

Obr. 1: Růst ekonomiky USA dosáhl dlouhodobého průměru (meziroční změna)


Zdroj: Bureau of Economic Analysis

Největší podíl na solidním výkonu americké ekonomiky mají nadále spotřebitelé. Jejich útraty se zvýšily o 6,6% (anualizovaná mezikvartální změna se kterou budeme pracovat i nadále) a na růstu HDP o 7,2% se podílely 65%. Svým dílem přispěla i vláda, jejíž výdaje na spotřebu a investice vzrostly o 1,3%. Snad nejdůležitější informací je ovšem skutečnost, že se konečně dostavilo výraznější oživení investiční aktivity. Hrubá tvorba fixního kapitálu se zvýšila o 9,3% a na růstu celkového HDP se podílela jednou pětinou. V rámci tvorby kapitálu se nejvíce zvýšily investice do bydlení (20,4%), vybavení a software (15,4%). Právě ve vývoji investic leží jeden z hlavních rozdílů mezi eurozónou a USA. Zatímco v USA zažívá investiční aktivita silné oživení, eurozóna stále hlásí záporná čísla.

Jedním z nejvíce diskutovaných témat současnosti je schodek běžného účtu USA. Aktuální data nicméně ukazují, že vnější ekonomické vztahy USA se vyvíjí nadmíru příznivě. Zatímco vývoz se po poklesu v předchozích třech kvartálech zvýšil o 9,3%, dovoz v podstatě stagnoval (+0,1%). Že by konečně zabralo oslabení dolaru? Vzhledem k tomu, že v eurozóně je situace opačná a čistý export se zhoršuje, tak patrně ano.

Růst americké ekonomiky již nestojí jen na útratách domácností a vládních výdajů na boj proti terorismu. pomáhají zmírnit cyklický výkyv. Silné oživení investiční aktivity by ovšem mohlo předznamenat začátek trvalejšího obratu k lepšímu. Daňové balíčky prezidenta G. W. Bushe a Greenspanova agresivní měnová politika přináší své ovoce. Pozitivní informace navíc přináší také poslední data z trhu práce, jehož stav byl hlavním důvodem skepse některých ekonomů. V září se nezaměstnanost snížila ve 22 státech Unie, v 16 stagnovala a ve 12 se zvýšila. Nevyřešenou otázkou ovšem zůstává, zda při oživení hospodářského růstu obrátí americká vláda kormidlem a začne opět snižovat rozpočtové schodky.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Stitch Fix Inc (01/21 Q2, Aft-mkt)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y