Investice do podílových fondů je z hlediska klientů bank jednou z hlavních alternativ k bankovním depositům. Spoření na bankovních účtech je tradiční formou úspor domácností v ČR a z hlediska bank je zdrojem relativně levných finančních prostředků. V průměru dosahuje podíl deposit klientů na celkových finančních zdrojích bankovního sektoru v ČR téměř 70% a ještě více je to u největších domácích bank (až 80 %). Obdobná situace panuje v celém středoevropském regionu. V EU je situace jiná a klientská depozita obvykle nepřesahují 50 % bilančních sum bank.
Níže uvedený graf dokládá, že bankovní depozita rostla poměrně stabilně až do poloviny roku 2002. V posledním roce se ale dostavila stagnace. Zlom v trendu lze do značné míry přičíst klesajícím úrokovým mírám v ČR, které odrazují především domácnosti od úspor a motivují (i přes větší zadlužování) k růstu spotřeby. Drobní klienti jsou ale také stimulováni k hledání alternativních, výnosnějších (ale také rizikovějších) forem nakládaní s jejich disponibilními zdroji (např. prostředky v podílových fondech nejsou na rozdíl od bankovních depozit pojištěny). Strana nabídky, tj. banky, se snaží tento nárůst zájmu klientů o alternativní produkty podchytit i vzhledem k tomu, že jim generují značné výnosy z poplatků a provizí.
V grafu je také zobrazen vývoj objemu prostředků v domácích podílových a investičních fondech. Z něj je zřejmé, že po vlně otevírání “ex-privatizačních” podílových fondů a výrazného odlivu prostředků (např. Česká spořitelna vytáhla miliardy z fondů dceřiné IS ČS) lze zhruba od konce roku 2001 zaznamenat stabilní růstový trend, čistý přiliv činí cca 5-6 mld. Kč za čtvrtletí. Čistý příliv prostředků do zahraničních podílových fondů dosahuje cca 4 mld. Kč za čtvrtletí.
Zdroj: Patria Finance, ČNB, UNIS ČR
Další graf dokládá pouze výše uvedené. Podíl prostředků v domácích fondech na celkových bankovních depozitech se zvýšil z cca 5 % na konci roku 2001 na více než 7 % v červnu 2003. Podíl prostředků v domácích a zahraničních fondech na bankovních depozitech dosahoval v červnu 9,5 %. Vzhledem k rekordně nízkým sazbám (průměrná sazba z bankovních korunových depozit činila v září 1,25 %), které by měly vydržet přibližně do druhé půlky roku 2004, a vzhledem k rostoucímu povědomí lidí o těchto produktech lze předpokládat, že výše uvedený podíl dále poroste.
Zdroj: Patria Finance, ČNB, UNIS ČR
Jan Hájek