Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Podílové fondy – alternativa k bankovním vkladům

Podílové fondy – alternativa k bankovním vkladům

30.10.2003 11:53
Autor: 

Investice do podílových fondů je z hlediska klientů bank jednou z hlavních alternativ k bankovním depositům. Spoření na bankovních účtech je tradiční formou úspor domácností v ČR a z hlediska bank je zdrojem relativně levných finančních prostředků. V průměru dosahuje podíl deposit klientů na celkových finančních zdrojích bankovního sektoru v ČR téměř 70% a ještě více je to u největších domácích bank (až 80 %). Obdobná situace panuje v celém středoevropském regionu. V EU je situace jiná a klientská depozita obvykle nepřesahují 50 % bilančních sum bank.

Níže uvedený graf dokládá, že bankovní depozita rostla poměrně stabilně až do poloviny roku 2002. V posledním roce se ale dostavila stagnace. Zlom v trendu lze do značné míry přičíst klesajícím úrokovým mírám v ČR, které odrazují především domácnosti od úspor a motivují (i přes větší zadlužování) k růstu spotřeby. Drobní klienti jsou ale také stimulováni k hledání alternativních, výnosnějších (ale také rizikovějších) forem nakládaní s jejich disponibilními zdroji (např. prostředky v podílových fondech nejsou na rozdíl od bankovních depozit pojištěny). Strana nabídky, tj. banky, se snaží tento nárůst zájmu klientů o alternativní produkty podchytit i vzhledem k tomu, že jim generují značné výnosy z poplatků a provizí.

V grafu je také zobrazen vývoj objemu prostředků v domácích podílových a investičních fondech. Z něj je zřejmé, že po vlně otevírání “ex-privatizačních” podílových fondů a výrazného odlivu prostředků (např. Česká spořitelna vytáhla miliardy z fondů dceřiné IS ČS) lze zhruba od konce roku 2001 zaznamenat stabilní růstový trend, čistý přiliv činí cca 5-6 mld. Kč za čtvrtletí. Čistý příliv prostředků do zahraničních podílových fondů dosahuje cca 4 mld. Kč za čtvrtletí.


Zdroj: Patria Finance, ČNB, UNIS ČR

Další graf dokládá pouze výše uvedené. Podíl prostředků v domácích fondech na celkových bankovních depozitech se zvýšil z cca 5 % na konci roku 2001 na více než 7 % v červnu 2003. Podíl prostředků v domácích a zahraničních fondech na bankovních depozitech dosahoval v červnu 9,5 %. Vzhledem k rekordně nízkým sazbám (průměrná sazba z bankovních korunových depozit činila v září 1,25 %), které by měly vydržet přibližně do druhé půlky roku 2004, a vzhledem k rostoucímu povědomí lidí o těchto produktech lze předpokládat, že výše uvedený podíl dále poroste.


Zdroj: Patria Finance, ČNB, UNIS ČR

Jan Hájek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data