Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Nezaměstnanost: zrcadlo české ekonomiky a vlády

29.10.2003 12:44
Autor: 

Počty nezaměstnaných a riziko ztráty zaměstnání patří mezi ekonomické ukazatele, při kterých zbystří i lidé, jež se ekonomií jinak nezabývají. O významu indikátorů trhu práce jsme psali minulý týden v článku Ekonomika a politika aneb návod jak vyhrát volby. Právě dnes zveřejnil Český statistický úřad výsledky posledního výběrového šetření pracovních sil, jež se týkalo 3. čtvrtletí letošního roku. Veselé čtení to ovšem není.

Celková zaměstnanost se za posledních dvanáct měsíců snížila o 53,3 tis. osob a míra zaměstnanosti klesla na 54,7%. Po zastavení poklesu zaměstnanosti v letech 2001-2002 představuje letošní rok návrat ke klesajícímu trendu (viz obr. 1)

Obr. 1: Míra zaměstnanosti v ČR (podíl zaměstnaných na počtu všech osob ve věku 15 a více let)


Zdroj: ČSÚ, Výpočty: Patria Online

Na poklesu míry zaměstnanosti se podílely dva faktory. Předně došlo ke zvýšení nezaměstnanosti. Počet nezaměstnaných (podle metodiky ILO) vzrostl za poslední rok o 37,2 tis. a ve 3. čtvrtletí dosáhl 409,1 tis. osob. Míra nezaměstnanosti vzrostla ze 7,2% loni ve 3. čtvrtletí a 7,5% letos ve 2. čtvrtletí na rovných 8%. Míru zaměstnanosti ovšem dále snižuje také rostoucí počet ekonomicky neaktivních osob, tj. takových, které nepatří mezi zaměstnané, ale ani nezaměstnané (např. studenti, důchodci, ženy na mateřské dovolené). Počty ekonomicky neaktivních osob v posledních letech zvyšují zejména rostoucí zástupy starobních invalidních důchodců a zvyšující se počet studentů vysokých škol. Vývoj zaměstnanosti je jedním z důležitých faktorů hospodářského růstu, a proto klesající míra ekonomické aktivity nevěstí nic dobrého.

Obr. 2: Míra ekonomické aktivity (podíl ekonomicky aktivních osob na počtu všech osob ve věku 15 a více let)


Zdroj: ČSÚ, Výpočty: Patria Online

Zajímavé informace přináší pohled do struktury zaměstnanosti. Zatímco počet zaměstnanců a podnikatelů se zaměstnanci klesl, osob samostatně podnikajících na živnostenský list opět přibylo (viz třetí graf). Buď rostoucí tenze na trhu práce podněcuje nezaměstnané k vlastním podnikatelským aktivitám, nebo v ČR dále bují „Švarc systém“ motivovaný „daňovou optimalizací“.

Obr. 3: Struktura zaměstnanosti (tis. osob)


Zdroj: ČSÚ

Na poklesu zaměstnanosti a růstu nezaměstnanosti se v současné době podílí jak negativní fáze hospodářského cyklu tak neřešené a prohlubující se strukturální problémy. Revize HDP sice poněkud zamlžily hodnocení současného stavu české ekonomiky, nemění ovšem skutečnost, že výkon ekonomiky pravděpodobně zaostává za svým potenciálem. S cyklickým výkyvem na trhu práce by měla pomoci stabilizační hospodářská politika. Podstatně obtížnější bude vypořádat se s rostoucí strukturální nezaměstnaností. Regionální a oborový nesoulad nabídky práce a poptávky po práci podporuje nízká mobilita pracovních sil a existence „pasti chudoby“.

Průvodním jevem nárůstu strukturálních problémů na trhu práce je pokles míry participace na trhu práce (míry ekonomické aktivity). V pozadí této úvahy je hypotéza, že jednou z příčin poklesu celkového počtu pracovních sil je prohloubení dlouhodobé nezaměstnanosti, dlouhodobě nezaměstnaní ztrácejí ochotu a schopnost získat zaměstnání a raději hledají únikovou cestu v podobě invalidních a předčasných důchodů. Znalost problémů na trhu práce může odradit také mladé lidi, kteří raději prodlouží svůj pobyt na vysokých školách.

Na závěr uveďme doporučení Mezinárodního měnového fondu, jak se vypořádat se strukturální nezaměstnaností:

* Snížení daňového zatížení práce
* Snížení restriktivních ochranných opatření na trhu práce odrazující firmy od najímaní nových zaměstnanců
* Zvýšení mobility pracovních sil
* Omezení štědrosti dávek v nezaměstnanosti
* Omezení role odborů při vyjednávání o mzdách – s velikostí a silou odborů rostou reálné náklady práce a klesá poptávka po práci

A jak se vypořádá s rostoucí nezaměstnaností česká vláda? Výše citovaná analýza Ekonomika a politika aneb návod jak vyhrát volby ukazuje, že jí jde o hodně. Nezaměstnanost není jen zrcadlem hospodářského vývoje, ale také schopností vlády.

David Marek


Váš názor
 • Nejak vam nefunguje odkaz
  07.11.2003 9:57

  na "Ekonomika a politika aneb navod jak vyhrat volby". Otevre se jen prazdna stranka s konstatovanim, ze nejsou zadne odkazy ani komentare. Tak nevim, nezasahl nejaky strycet patrie ve vlada, ktery si nepral dat opozici tak jednoduchy navod?
  Jirka Stejskal
  • Ekonomika a politika aneb navod jak vyhrat volby
   07.11.2003 10:28

   Omlouvame se, chyba byla napravena.
   Patria Online
 • Pocita vlada take ty,kteri jsou v zahranici?
  31.10.2003 16:31

  Myslim,ze vsechny udaje nejsou az tak optimisticke. Tisice a tisice cechu pracuje ilegalne v zahranici...jsou odhlaseni z uradu prace takze podobne ciselne udaje ohledne nezamestnanosti v CR jsou vice nez nerealne! Jedinou kontrolou nezamestnych,kteri odjeli ilegalne pracovat do ciziny jsou zdravotni pojistovny.....a potom budou po "zapocteni" zminene "cisla" vypadat jinak!
  Nekdo Neznamy
  • udaje ze ZP
   04.11.2003 15:28

   Pracuju ve zdravotni pojistovne a musim priznat, ze mira ekonomicke aktivity uz klesa dokonce pod 50%. Navic, mezi "podnikateli bez zamestnancu" je spousta lidi, kteri tak patrne resi svuj problem nezamestnanosti. Chteji se vyhnout arogantnimu pristupu uradu a radeji si zdravotni pojisteni hradi sami. K te zebracke holi, co urad nabizi, to ani neni divu.
   analytik
Aktuální komentáře
28.02.2021
9:17Víkendář: Jak se americké univerzity dostaly na světovou špičku
27.02.2021
16:12Project Syndicate: Texas zamrzl přesně podle plánu ekonomů
9:07Víkendář: Krugman o ekonomice, stimulaci a Číně
26.02.2021
22:10Tahounem seance technologie, Facebook +1,15 %  
20:08Vláda schválila nový nouzový stav do 28. března, ministerstvo zdravotnictví dostane větší pravomoci
18:14Výnosy zůstávají nahoře, technologie obrátily vzhůru, eurodolar pod 1,21  
17:58Čína pomohla USA s inflací
16:20Získejte záznam webináře: TRHY versus REALITA. Kam pro ZISKY v covidové době?
15:37Volkswagen: Letos čekáme oživení dodávek i tržeb. Akcie obrátily do plusu
15:22Centrální banky říkají: Tištění peněz zatím nekončí. Trhy to ale nekupují
13:59Perly týdne: Výnosy, inflace a akcie. A dávejte si pozor na psa!
13:11Tržby skupiny Deutsche Telekom loni překonaly 100 miliard eur
12:22Erste Bank: Slušná sada čísel za 4Q20 a letos potenciální dividenda 1,5 EUR na akcii (komentář analytika)  
11:48Výnosy rostou moc rychle, co na to Fed? Akcie se sbírají po propadu  
11:41Vlastník British Airways má kvůli pandemii rekordní ztrátu
11:06Nové investiční tipy Patrie: Cyklické tituly a strukturální trendy  
10:51Airbnb je v hluboké ztrátě, čeká ale výrazný nárůst cestování
10:20Kofola oznámila plánovaný nákup vlastních akcií pro účely opčního programu
9:12Rozbřesk: Vidina tvrdších opatření drží korunu pod tlakem
9:03Twitter chce do 2023 dvojnásobné tržby, akcie včera na rekordu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data