Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Nezaměstnanost: zrcadlo české ekonomiky a vlády

29.10.2003 12:44
Autor: 

Počty nezaměstnaných a riziko ztráty zaměstnání patří mezi ekonomické ukazatele, při kterých zbystří i lidé, jež se ekonomií jinak nezabývají. O významu indikátorů trhu práce jsme psali minulý týden v článku Ekonomika a politika aneb návod jak vyhrát volby. Právě dnes zveřejnil Český statistický úřad výsledky posledního výběrového šetření pracovních sil, jež se týkalo 3. čtvrtletí letošního roku. Veselé čtení to ovšem není.

Celková zaměstnanost se za posledních dvanáct měsíců snížila o 53,3 tis. osob a míra zaměstnanosti klesla na 54,7%. Po zastavení poklesu zaměstnanosti v letech 2001-2002 představuje letošní rok návrat ke klesajícímu trendu (viz obr. 1)

Obr. 1: Míra zaměstnanosti v ČR (podíl zaměstnaných na počtu všech osob ve věku 15 a více let)


Zdroj: ČSÚ, Výpočty: Patria Online

Na poklesu míry zaměstnanosti se podílely dva faktory. Předně došlo ke zvýšení nezaměstnanosti. Počet nezaměstnaných (podle metodiky ILO) vzrostl za poslední rok o 37,2 tis. a ve 3. čtvrtletí dosáhl 409,1 tis. osob. Míra nezaměstnanosti vzrostla ze 7,2% loni ve 3. čtvrtletí a 7,5% letos ve 2. čtvrtletí na rovných 8%. Míru zaměstnanosti ovšem dále snižuje také rostoucí počet ekonomicky neaktivních osob, tj. takových, které nepatří mezi zaměstnané, ale ani nezaměstnané (např. studenti, důchodci, ženy na mateřské dovolené). Počty ekonomicky neaktivních osob v posledních letech zvyšují zejména rostoucí zástupy starobních invalidních důchodců a zvyšující se počet studentů vysokých škol. Vývoj zaměstnanosti je jedním z důležitých faktorů hospodářského růstu, a proto klesající míra ekonomické aktivity nevěstí nic dobrého.

Obr. 2: Míra ekonomické aktivity (podíl ekonomicky aktivních osob na počtu všech osob ve věku 15 a více let)


Zdroj: ČSÚ, Výpočty: Patria Online

Zajímavé informace přináší pohled do struktury zaměstnanosti. Zatímco počet zaměstnanců a podnikatelů se zaměstnanci klesl, osob samostatně podnikajících na živnostenský list opět přibylo (viz třetí graf). Buď rostoucí tenze na trhu práce podněcuje nezaměstnané k vlastním podnikatelským aktivitám, nebo v ČR dále bují „Švarc systém“ motivovaný „daňovou optimalizací“.

Obr. 3: Struktura zaměstnanosti (tis. osob)


Zdroj: ČSÚ

Na poklesu zaměstnanosti a růstu nezaměstnanosti se v současné době podílí jak negativní fáze hospodářského cyklu tak neřešené a prohlubující se strukturální problémy. Revize HDP sice poněkud zamlžily hodnocení současného stavu české ekonomiky, nemění ovšem skutečnost, že výkon ekonomiky pravděpodobně zaostává za svým potenciálem. S cyklickým výkyvem na trhu práce by měla pomoci stabilizační hospodářská politika. Podstatně obtížnější bude vypořádat se s rostoucí strukturální nezaměstnaností. Regionální a oborový nesoulad nabídky práce a poptávky po práci podporuje nízká mobilita pracovních sil a existence „pasti chudoby“.

Průvodním jevem nárůstu strukturálních problémů na trhu práce je pokles míry participace na trhu práce (míry ekonomické aktivity). V pozadí této úvahy je hypotéza, že jednou z příčin poklesu celkového počtu pracovních sil je prohloubení dlouhodobé nezaměstnanosti, dlouhodobě nezaměstnaní ztrácejí ochotu a schopnost získat zaměstnání a raději hledají únikovou cestu v podobě invalidních a předčasných důchodů. Znalost problémů na trhu práce může odradit také mladé lidi, kteří raději prodlouží svůj pobyt na vysokých školách.

Na závěr uveďme doporučení Mezinárodního měnového fondu, jak se vypořádat se strukturální nezaměstnaností:

* Snížení daňového zatížení práce
* Snížení restriktivních ochranných opatření na trhu práce odrazující firmy od najímaní nových zaměstnanců
* Zvýšení mobility pracovních sil
* Omezení štědrosti dávek v nezaměstnanosti
* Omezení role odborů při vyjednávání o mzdách – s velikostí a silou odborů rostou reálné náklady práce a klesá poptávka po práci

A jak se vypořádá s rostoucí nezaměstnaností česká vláda? Výše citovaná analýza Ekonomika a politika aneb návod jak vyhrát volby ukazuje, že jí jde o hodně. Nezaměstnanost není jen zrcadlem hospodářského vývoje, ale také schopností vlády.

David Marek


Váš názor
 • Nejak vam nefunguje odkaz
  7.11.2003 9:57

  na "Ekonomika a politika aneb navod jak vyhrat volby". Otevre se jen prazdna stranka s konstatovanim, ze nejsou zadne odkazy ani komentare. Tak nevim, nezasahl nejaky strycet patrie ve vlada, ktery si nepral dat opozici tak jednoduchy navod?
  Jirka Stejskal
  • Ekonomika a politika aneb navod jak vyhrat volby
   7.11.2003 10:28

   Omlouvame se, chyba byla napravena.
   Patria Online
 • Pocita vlada take ty,kteri jsou v zahranici?
  31.10.2003 16:31

  Myslim,ze vsechny udaje nejsou az tak optimisticke. Tisice a tisice cechu pracuje ilegalne v zahranici...jsou odhlaseni z uradu prace takze podobne ciselne udaje ohledne nezamestnanosti v CR jsou vice nez nerealne! Jedinou kontrolou nezamestnych,kteri odjeli ilegalne pracovat do ciziny jsou zdravotni pojistovny.....a potom budou po "zapocteni" zminene "cisla" vypadat jinak!
  Nekdo Neznamy
  • udaje ze ZP
   4.11.2003 15:28

   Pracuju ve zdravotni pojistovne a musim priznat, ze mira ekonomicke aktivity uz klesa dokonce pod 50%. Navic, mezi "podnikateli bez zamestnancu" je spousta lidi, kteri tak patrne resi svuj problem nezamestnanosti. Chteji se vyhnout arogantnimu pristupu uradu a radeji si zdravotni pojisteni hradi sami. K te zebracke holi, co urad nabizi, to ani neni divu.
   analytik
Aktuální komentáře
21.5.2018
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data