Koruna po včerejším klidu dohání co zameškala a oslabuje od rána o deset haléřů na 32,23 Kč za euro. Klíčovým kurzotvorným faktorem je přitom poměrně napjatá situace ve středoevropském regionu. K americkému dolaru koruna oslabuje na 27,50 Kč/USD.
Absence domácích zpráv, včerejší propad zlotého k euru a obnovení posváteční likvidity ovlivňuje domácí devizový trh, který jednak dohání včerejší vývoj ostatních měn, jednak se připravuje na zítřejší zasedání bankovní rady ČNB a projednávání reformních zákonů v Senátu. Úvodní propad je relativně výrazný, takto slabá byla koruna k euru naposledy více než před měsícem. Hlavním důvodem prodejních příkazů je nálada v regionu a obava investorů z velkého výprodeje středoevropských měn. Forint je ale dnes klidný, slovenská koruna ztrácí na 41,40 SKK/EUR, avšak polský zlotý od rána posiluje na 4,66 PZL/EUR.
V tomto kontextu lze očekávat, že propad koruny bude limitovaný, pravděpodobnost, že česká měna dnes oslabí třeba až na 32,30 Kč/EUR je nízká. Očekáváme návrat koruny pod 32,20 Kč/EUR, pokud bude dosavadní trend polského zlotého zachován.
Dolar k euru dopoledne kolem 1,1700 USD/EUR; výrazně posiluje k euru i dolaru po dobrých makroekonomických zprávách japonský jen. Včera americká měna k euru posilovala (1,1660) především díky pozitivními vývoji akciového trhu v reakci na hodnocení ekonomiky americkou centrální bankou. Dnešek bude bez makrozpráv, o to více se bude zvyšovat nervozita před zítřejším zveřejněním předběžného US HDP za 3Q.
Krátkodobý výhled je mírně USD pozitivní, v závislosti na ekonomických zprávách. Na eurodolaru by se mohl projevit silný růst japonského jenu - na 107,9 JPY/USD poté, co zářijová průmyslová výroba překvapila prudkým růstem. Japonská centrální banka pravděpodobně znovu zasahuje proti zhodnocování domácí měny, což deformuje tržní kurzy.
Radim Krejčí