Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

ČSÚ: nezaměstnanost podle metodiky ILO ve 3Q 8,0%

29.10.2003 10:31
Autor: 

následuje úplné znění zprávy ČSÚ
Podle předběžných výsledků dosáhl počet osob s jediným nebo hlavním zaměstnáním ve 3. čtvrtletí 2003 celkem 4 727,8 tis., tj. o 53,3 tis. méně než ve 3. čtvrtletí minulého roku. Počet zaměstnaných mužů činil 2 690,2 tis. a počet žen 2 037,6 tis.

Převážnou část zaměstnaných osob představují zaměstnanci (3 894,5 tis.), ale jejich počet se snížil proti 3. čtvrtletí minulého roku o 74,4 tis. Podíl zaměstnanců na celkové zaměstnanosti se tak snížil o 0,6 procentního bodu na 82,4 %. Klesly zejména počty zaměstnanců ve školství o 29,0 tis. Vývoj je v tomto odvětví m.j. sezónně ovlivněn ukončením pracovních smluv na dobu určitou ke konci školního roku (o 8,4 tis.). Počet zaměstnanců se dále snížil ve zpracovatelském průmyslu (o 26,6 tis.), v odvětví doprava, skladování a spoje a v zemědělství. Pokračoval i pokles členů produkčních družstev o 8,4 tis.

Podíl podnikatelské sféry (podnikatelé se zaměstnanci, podnikatelé bez zaměstnanců a pomáhající rodinní příslušníci) se proti 3. čtvrtletí 2002 zvýšil o 0,8 bodu na 17,0 % celkové zaměstnanosti. Počet těchto osob dosáhl 805,0 tis., což je o 29,8 tis. více než před rokem. Značně se zvýšil zejména počet podnikatelů bez zaměstnanců (o 26,9 tis.) a to především ve stavebnictví (o 12,5 tis.), dopravě, skladování a spojích a v zemědělství a lesním hospodářství.

Přes pokles počtu osob s jediným nebo hlavním zaměstnáním se v hodnoceném období meziročně zvýšil počet druhých zaměstnání o 8,0 tis. na 122,6 tis. Na rozdíl od hlavního zaměstnání převažují mezi nimi podnikatelé bez zaměstnanců, kteří představují více než polovinu všech pracujících s druhým zaměstnáním.

Počet nezaměstnaných osob podle metodiky ILO činil 409,1 tis., z toho bylo 231,6 tis. žen (56,6 %) a v porovnání s 3. čtvrtletím minulého roku se zvýšil o 37,2 tis. Obecná míra nezaměstnanosti (ILO) dosáhla podle výsledků výběrového šetření 8,0 %. Odlišná metodika zjišťování se bezprostředně promítla do diference mezi výší obecné míry nezaměstnanosti (ILO) a míry registrované nezaměstnanosti MPSV, když míra registrované nezaměstnanosti byla ve 3. čtvrtletí vyšší o 1,9 procentního bodu. Rozdíly ve výši uvedených ukazatelů jsou obvyklé prakticky ve všech členských zemích Evropské unie. Meziroční tendence růstu obou měr je však téměř shodná (obecná míra nezaměstnanosti se zvýšila o 0,8 bodu, míra registrované nezaměstnanosti o 0,7 bodu).

Převážná část nezaměstnaných (70,8 %) jsou osoby se základním a středním vzděláním bez maturity. Tato skutečnost se projevila i ve značné diferenciaci míry nezaměstnanosti vypočtené pro jednotlivé stupně vzdělání. Nižší míru nezaměstnanosti mají trvale vysokoškoláci (2,4 %) a osoby s úplným středním vzděláním s maturitou (5,8 %). Vysoká míra nezaměstnanosti přetrvává ve skupině osob se základním vzděláním (23,1 %) a nadprůměrná je i v početné skupině osob se středním vzděláním bez maturity vč. vyučených (8,6 %).

Počet ekonomicky neaktivních ve věku 15 a více let se proti 3. čtvrtletí minulého roku zvýšil o 60,7 tis. a dosáhl 3 510,5 tis. Tento přírůstek byl způsoben převážně vyšším počtem studentů na středních a vysokých školách a nárůstem počtu invalidních důchodců. Pokles zaměstnanosti a rostoucí počty nezaměstnaných a ekonomicky neaktivních se projevily ve snížení míry zaměstnanosti. Podíl zaměstnaných na počtu všech osob ve věku 15 a více let se snížil z 55,6 % ve 3. čtvrtletí 2002 na 54,7 % ve 3. čtvrtletí letošního roku. Z výsledků výběrového šetření vyplývá, že rozdíly v regionálních mírách zaměstnanosti jsou velké a krajské míry se pohybují v intervalu od 49,6 % v Moravskoslezském kraji do 59,8 % v Praze.

V rámci úplné harmonizace národního dotazníku se standardem EU jsou ve výběrovém šetření zjišťovány údaje i za osoby, které nepracují, aktivně práci nehledají a nesplňují tak podmínky ILO pro nezaměstnané, ale přitom uvádějí, že by chtěly pracovat. Ve 3. čtvrtletí tohoto roku činil jejich počet 294,3 tis., tj. o 22,8 tis. méně než ve stejném období roku 2002. Velký počet těchto osob je ve věkové skupině do 24 let (97,9 tis.), kdy se převážně jedná o studenty a učně. Relativně značný počet 25-34letých (celkem 50,6 tis.) vyplývá z vysokého počtu žen na další mateřské dovolené nebo v domácnosti, které mají zájem o své pracovní uplatnění. Počet těchto osob značně stoupá ve věku 50 a více let. V pětileté skupině 50 až 54 let je to 21,9 tis., ve skupině 55-59 let 35,3 tis. a ve skupině šedesátiletých a starších 50,3 tis.; rozhodující část zájemců o práci jsou starobní důchodci a osoby pobírající invalidní důchod.

Za nezaměstnané jsou podle definice ILO považovány osoby, které v referenčním období neměly žádné zaměstnání, neodpracovaly ani jednu hodinu za mzdu nebo odměnu a aktivně hledaly práci, do které by byly schopny nastoupit nejpozději do dvou týdnů. Je třeba respektovat skutečnost, že definice nezaměstnaných podle ILO se liší od definice uchazečů o zaměstnání registrovaných na úřadech práce. Rozdíly mezi počtem nezaměstnaných podle mezinárodní definice a mezi počtem registrovaných uchazečů o zaměstnání jsou podrobněji vysvětleny ve čtvrtletní publikaci ČSÚ.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data