Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Máme před sebou

Máme před sebou "nukleární" zimu?

24.10.2003 13:37
Autor: 

A je to tady zase. Znovu se začíná z těchto míst ozývat (zatím musím zcela upřímně přiznat nenaplněný) hlas, že americké (a nejenom americké) akciové indexy čeká potupný konec, nejlépě ještě v prosinci roku 2003. Uvidíme - v titulku uvedený názor však není z mé hlavy, ale z hlavy Michaela Belkina, nezávislého analytika z amerického Seattle.

Jedná se o člověka, který není vyhraněný jako pouze "bullish" nebo pouze "bearish", jeho názor na trhy se mění podle několika dynamicky se chovajících ukazatelů. Publikuje týdenní souhrn svých názorů na akcie, dluhopisy a komodity - vedoucí správci aktiv a největší manažeři fondů ve Spojených státech za tuto službu platí 36 tis. dolarů ročně. Podle jeho závěrů by hlavní akciové indexy měly ještě do konce tohoto roku výrazně propadnout, tlačené především akciemi cyklických průmyslových firem. Mnoho naděje na růst nedává ani pro rok 2004.

Kardinální otázka nyní zní - "proč by jsme mu měli věřit" ? Posuďte sami:

* V polovině roku 1999 doporučil svým klientům vstoupit na trhu Nasdaq do dlouhé pozice a vydržel v ní do prvního čtvrtletí 2000. Podle jeho mínění FED vytiskl tolik miliard dolarů na boj s neexistujcíím problémem Y2K, že tyto peníze dříve či později musely skončit na akciovém trhu.

* 2. března 2000 klienty z této dlouhé pozice "vyhnal" a doporučil nakoupit státní dluhopisy Treasuries.

* O měsíc později - v okamžiku, kdy se klienti domnívali, že to nejhorší je za nimi - vyjádřil názor, že technologické indexy umažou ještě 65% své hodnoty.

* Skok do listopadu 2002 - Nasdaq propadl o cca 70%, Belkin provedl otočku o 180 stupňů a navrhuje agresivní nákup technologických titulů a zlata současně s prodejem defenzivních akcií a státních dluhopisů.

V nedávném rozhovoru Belkin doslova řekl - "vše, co ve mě podporovalo moji býčí náladu v listopadu loňského roku se nyní zcela obrátilo". Jeho modely, sestávající z nelineárních rozdělení pravděpodobností ukazují, ža akciové trhy v podstatě na všech vyspělých trzích nyní čekají na startovní výstřel k poklesu. V protikladu k tomu doporučuje investorům nakoupit dlouhé pozice na "emerging market" trzích jako Brazílie, Chile a Čína.

Hlavním argumentem pro jeho názor je tvrzení, že jsme nyní dosáhli vrcholu tzv. "likviditní bubliny". Před velmi dlouhou dobou se Belkin několikrát přesvědčil, že dlouhá pozice v rámci takovéto likviditní bubliny představuje v podstatě jistou šanci na výdělečnou investici - je však potřeba velmi přesně identifikovat, kdy tato bublina ztrácí dech a vystoupit.

Podle jeho modelů je "bublina" definována jako významný odklon od 200týdenního trendu vývoje ceny daného aktiva, blížící se katastrofa je definována jako odklon od 200měsíčního trendu. Jak tato teorie obstála v testu praxe?

* v březnu 2000 předpověděl Belkin pokles indexu Nasdaq o 65% díky názoru, že index bude konvergovat ke svému 200měsíčnímu průměru

* v říjnu 2002 se ten samý index od této úrovně odrazil (cca 1,180 bodů)

* v listopadu 2000 se jeho předpověď růstu indexu Nasdaq na 2,280 bodů zakládala na hypotéze, že index bude "chtít" růst na svůj 200týdenní klouzavý průměr

* nyní (říjen 2003) tuto předpověď reviduje, důvodem je přesvědčení o vysychání kreditní a likviditní bubliny

Proč zrovna 200týdenní/měsíční průměry? Nic magického, podle jeho slov jenom takto dlouhé periody pomohly dobře definovat hranice podpory a odporu v každé fázi růstu a poklesu za posledních více jak 100 let. Podle jeho názoru je každé "bear market rally" charakterizováno jako růst ceny daného aktiva z úrovně 200měsíčního průměru na 200týdenní průměr, v průběhu je velmi nemilosrdné vůči krátkým pozicím, trvá zhruba jeden rok a na svém konci má velmi nízkou volatilitu. Voila .... chování amerických indexů tomu odpovídá naprosto přesně.

Dost pesimismu, víkend je před námi. Pro zajímavost uvádím adresu, kde si můžete daný článek přečíst celý - moneycentral.msn.com/content/P62345.asp.

Hezký víkend !

Petr Žabža

Vždy čerstvý sloupek investora do Vaší e-mailové schránky můžete dostávat ve zkrácené verzi zdarma, nebo jako klient VIP Patria v plné verzi. Zvolte si strukturu zasílaných zpráv z Patria.cz ZDE.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  Stitch Fix Inc (01/21 Q2, Aft-mkt)
  8:00DE - Průmyslová výroba, y/y