Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Elektroenergetika v Evropě - zaděláno na problém?

24.10.2003 12:08
Autor: 

Klíčovými slovy týkajícími se elektroenergetiky v Evropě je liberalizace a privatizace. Tyto hybné síly, které přetvářejí elektroenergetickou vertikálu od základů, jsou o to významnější, že jde o odvětví široce propojené zbytkem ekonomiky a celou společností. Do nich se tak přímo promítne úspěch transformace elektroenergetiky v Evropě - to nakolik dojde k liberalizací iniciovanému zefektivnění produkce a procesů od generace až po konečné dodávky elektřiny, nakolik se toto promítne do cen a v neposlední řadě do kvality dodávek. Pojmem kvalita přitom míníme zejména spolehlivost a zajištění dodávek jak z krátkodobého hlediska (např. v rámci roku při náhlých nárůstech spotřeby, či výpadku produkčních kapacit), tak z hlediska dlouhodobého - tzn. dlouhodobý dostatek produkčních, přenosových a distribučních kapacit.

Předtím, než se budeme detailněji věnovat hlavním problémům spojeným s přetvářením tohoto odvětví v Evropě popíšeme jeho hlavní charakteristiky. První graf ukazuje jednak velikost produkce elektřiny v kontinentální Evropě a jednak složení zdrojů v těchto zemích (jde o čistou produkci v roce 2002 v TWh)


Zdroj: UCTE

Z grafu je patrná dominance Francie, Německa, Itálie a Španělska co se týče velikosti produkce. Francie je pak jednoznačnou "jadernou" velmocí v Evropě (produkce v jaderných elektrárnách je vyznačena žlutě), následována Německem, Španělskem a Belgií.

Zatímco výše uvedený graf ukazuje situaci co se týče produkčních kapacit, druhý graf (i když na první pohled trochu nepřehledný) ukazuje dobře situaci fyzického toku elektřiny mezi jednotlivými státy (jde o fyzickou výměnu elektrické energie v roce 2002 v GWh, nelze ji tedy zaměňovat za nasmlouvané dodávky z jednotlivých zemí do druhých).

Z grafu je opět patrná dominance Francie co se týče toků elektrické energie do sousedních států, těžištěm přeshraničního toku elektrické energie v Evropě je přitom region Itálie/Francie/Švýcarsko/Německo (relativně velice silný je i tok z Německa do Nizozemí). Právě závislost Itálie na přenosových soustavách v jižní Francii a Švýcarsku ji činí zranitelnou, jak dokazuje nedávný masivní blackout v této zemi.


Zdroj: UCTE

Tento článek tak ukazuje na dvě ze čtyř hlavních složek vertikály - produkci a transmisi elektrické energie. V následujících článcích se budeme věnovat hlavním problémům na jednotlivých úrovních produkčního řetězce (tj. vedle těchto dvou i na distribuci a obchod s elektřinou) a tomu, nakolik mohou tyto ovlivnit budoucí podobu elektroenergetiky.

Jiří Soustružník


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university