Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Revize je na světě: HDP v letech 2000-2002 zvýšen o 7%!

Revize je na světě: HDP v letech 2000-2002 zvýšen o 7%!

24.10.2003 9:25
Autor: 

komentář doplněn
Český statistický úřad dostál svému slovu a dnes zveřejnil první část rozsáhlé revize národních účtů. Prozatím se oprava související se změnou metodiky týkala roků 2000-2002. V součtu za celé toto období byl hrubý domácí produkt v běžných cenách zvýšen o 6,9%.

S mírnou nadsázkou lze říci, že tunelování české ekonomice poprvé pomohlo, alespoň ve statistických výkazech. Jednou z příčin zvýšení HDP je totiž zahrnutí reprodukční hodnoty tunelů, mostů, silnic a dálnic (včetně opotřebení) do soustavy národních účtů. Mezi další změny metodiky patří změna výpočtu imputovaného (virtuálního) nájemného domácností bydlících ve vlastních bytech a domech a úprava výpočtu spotřeby fixního kapitálu ve vládním sektoru. Vzhledem k tomu, se revize nejvíce promítla do spotřeby domácností, spotřeby vlády a tvorby hrubého fixního kapitálu. Rozměr revize ukazuje následující tabulka. Součástí HDP se stala také „šedá“ ekonomika. ČSÚ jí nonšalantně nazval „statisticky nezjištěnou“ ekonomikou a její podíl na HDP v roce 2000 vyčíslil na 9,3%, tj. 200 mld. Kč, o nichž před dvěma týdny mluvil ministr financí Bohuslav Sobotka. Patrně již tehdy disponoval odhady ČSÚ.

Tab. 1: Hrubý domácí produkt (běžné ceny; mld. Kč)


Zdroj: ČSÚ

Je třeba upozornit, že revize se prozatím týká dat v běžných cenách. Převod do stálých cen bude k dispozici až v dubnu příštího roku, kdy ČSÚ zároveň prodlouží revidovanou časovou řadu ročních dat do roku 1995.

Podle původní informací ČSÚ by revize neměla ovlivnit tempa růstu ekonomiky, neboť se zvýší pouze úroveň. Z tabulky č. 1 je ovšem patrné, že se úroveň HDP nezvýšila proporcionálně ve všech letech. Tabulka č. 2 ukazuje rozdíly v tempech nominálního HDP před a po revizi.

Tab. 2: Změny tempa růstu ekonomiky – HDP v běžných cenách


Zdroj: ČSÚ

Pokud by zůstaly beze změny deflátory HDP, změnila by se samozřejmě i reálná tempa hospodářského růstu (viz tabulka č. 3)

Tab. 3: Změny tempa růstu ekonomiky – HDP ve stálých cenách


Zdroj: ČSÚ

Rozdíly by byly celkem značné a patrně by vedly k výraznému přehodnocení vývoje českého hospodářství v předchozích dvou letech. Dosud jsme se mohli chlubit, že loni a předloni rostla česká ekonomika dvojnásobným tempem než hospodářství EU (2000: +1,6%; 2001: 1,0%). Po revizi by se mohlo stát, že zjistíme, že se nic takového nekonalo, a česká ekonomika zpomalila stejně jako EU. Ale počkejme si na oficiální čísla.

A revizím ještě není konec. V roce 2005 by měla doznat statistika národních účtů dalších změn. HDP by se měl o další 1% zvýšit díky změně v započítávání alokace finančního zprostředkování (FISIM). Půl procenta přidá zahrnutí výroby, prodeje a spotřeby drog a něco málo (nebo hodně?) patrně také vývoz, dovoz a prodej pašovaného zboží, kde ještě dopady nebyly odhadnuty. A potom, že je statistika nuda …

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data