Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Velká daňová rošáda - dopady změn v DPH

Velká daňová rošáda - dopady změn v DPH

21.10.2003 13:30
Autor: 

Vláda včera schválila návrh dalších změn v uplatňování daně z přidané hodnoty. Opět jde o přesuny položek mezi sníženou a základní sazbou DPH. Zatímco některé služby budou od 1. května 2004 zdaněny 22procentní sazbou DPH, vybrané potraviny by měly být naopak přesunuty do seznamu zboží s 5procentní sazbou DPH.

Základní sazbou DPH budou od května příštího roku zdaněny služby čistíren, prádelen, kadeřnictví, kosmetických salonů, opraven oděvů, opraven domácích spotřebičů, stavební práce nesouvisející s bydlením, odvoz odpadu a software (programy prodávané v maloobchodním prodeji jsou již dnes zdaněny základní sazbou). Pokud by ceny pro zákazníky byly upraveny přesně v souladu se změnou daňové sazby, došlo by ke zdražení o 16,2% a podle našich propočtů by dopad na index spotřebitelských dosáhl 0,3%.

Naopak zlevnit až o 13,9% by mohly některé potraviny, jež by měly být přesunuty ze základní do snížení sazby DPH. Seznam obsahuje: tabulkovou čokoládu, čokoládové deserty, čokoládové tyčinky, bonboniéry, želatinové bonbóny, ovocné dropsy, žvýkačky, kávu, čaj a kaviár. Kromě uvedených pochutin by se měl přesun týkat také řezaných květin. Cenová hladina měřená indexem spotřebitelských cen by se mohla snížit až o 0,3%.

Vliv změn v DPH plánovaných na květen příštího roku by tak mohl být překvapivě neutrální, zatímco lednové změny v DPH by měly zvýšit cenovou hladinu zhruba o 0,4%. Otázkou je ovšem pružnost cen směrem dolů a směrem nahoru. Může se stát, že kadeřník podraží o 17%, zatímco kafe zlevní jen 10%.

Co se týče daně z přidané hodnoty, stále není jasné, zda se přesun ze snížené do základní sazby bude týkat také restaurací či nikoli. Vláda prozatím očekává, že restaurační služby zůstanou ve snížené sazbě, neboť spoléhá, že se země EU dohodnou na jejich přeřazení ze základní do snížené sazby. Pokud by se tak nestalo, dostala by inflace další impuls. A to velmi výrazný. Cenová hladina by se mohla zvýšit o 0,7%.

Podtrženo, sečteno, celkový dopad změn DPH a spotřebních daní na inflaci by měl v příštím roce dosáhnout přibližně 1,1 procentního bodu. Uvedené orientační propočty dopadu daňových změn ovšem zahrnují jen přímé dopady. Lze očekávat, že se postupně objeví i nepřímé sekundární dopady. Například zdražení benzínu spojené se zvýšením spotřební daně ovlivní cenu dopravních služeb a může tak ovlivnit maloobchodní cenu kteréhokoli zboží rozváženého nákladní automobilovou dopravou. K růstu cen může v některých případech vést také zvýšení provozních nákladů firem vyplývající ze zdražení telefonů, účetních, daňových a právních služeb. Aspoň, že si hořké bilancování rodinných výdajů budeme moci osladit levnější čokoládou.

David Marek


Váš názor
 • jednotná sazba
  21.10.2003 15:33

  Je možné uvažovat o jednotné sazbě DPH, přičemž by výše této daně byla někde na vyvážené hodnotě mezi současnou sníženou a základní sazbou?
  Václav
 • sw
  21.10.2003 15:32

  Pane Marku, můžete mi lakavě sdělit, jak jste přišel na to, že sw (tedy jako služba zařazen do SKP oddíl 72) bude zdaněn 22% DPH až od 1.5.2004? Já mám k dispozici novelu DPH platnou od 1.10.2003, ve které je v příloze č.2 zařazen sw se základní sazbou DPH ve výši 22% již od 1.1.2004 Děkuji za vysvětlení Světlík
  Světlík
  • SW
   21.10.2003 16:23

   Vážený pane Světlíku, zdrojem této informace je dle vyjádření Davida Marka agentura ČTK.
   • čtk
    21.10.2003 17:23

    No ČTK jako zdroj informací není příliš spolehlivá. Pro mě, jako plátce DPH, je podstatná Sbírka zákonů. Světlík
    Světlík
 • nesrovnalosti v sazbách
  21.10.2003 14:42

  Pane Marek,přečtěte si ještě jednou svůj článek:Budoucnost daní v ČR - přehledný harmonogram očekávaných změn.Tam uvádíte,přesun ze základní do snížené na čistírny,prádelny...... To je asi mýlka,že?Tak to prosím narovnejte. KK
  • RE: nesrovnalost v sazbach
   21.10.2003 15:01

   Važený pane Karafiáte, ve zmíněném článku kolega uvádí, že u položek čistírny, prádelny atd. dojde k přesunu "ze snížené do základní sazby" nikoliv ze "základní do snížené", což je v pořádku.
   • Přesuny sazeb
    23.10.2003 13:54

    Vážená paní Procházková,přečtěte si ještě jednou ten článek a máte tam pro květen 2004 přesun ze základní do snížené sazby DPH: služby: čistírny,prádelny,kadeřnictví,kosmetické salony,opravy oděvů,opravny domácích spotřebičů,stavební práce nesouvisející s bydlením,odvoz odpadu,software Ve článku Velká daňová rošáda je to zase jinak. Takže to konečně sjednoťte. S díky KK
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Počet nově zahájených staveb