Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nová evropská směrnice o investičních službách si razí cestu k definitivnímu schválení

Nová evropská směrnice o investičních službách si razí cestu k definitivnímu schválení

20.10.2003 12:51
Autor: 

Evropský parlament přijal v minulých dnech v prvním čtení návrh nové směrnice o investičních službách, a to zejména díky tomu, že velké množství poslanců se zdrželo hlasování. Evropská komise tento výsledek přivítala. I přes nesouhlasný postoj Velké Británie a některých dalších států bylo dosaženo kompromisu i v Radě EU a návrh byl Radou rovněž schválen. Návrh směrnice mimo jiné zvyšuje transparentnost obchodování s cennými papíry, které provádí banky a investiční firmy (tj. v jazyku směrnice firmy jejichž převažujícím předmětem podnikání je poskytování investičních služeb) na tzv. interních platformách (viz níže).

Již v roce 1993 byla přijata v současné době platná směrnice o investičních službách, která sjednocovala zásadní body právní úpravy investičních firem a regulovaných trhů. Hlavním cílem této směrnice bylo zajistit, aby tyto služby mohly být poskytovány ve všech členských státech EU na základě autorizace jednotlivých domovských států, tedy na principu vzájemného uznávání. Po přijetí směrnice však došlo na tomto poli k dalšímu vývoji, na trh vstupuje stále více subjektů, rozsah nabízených služeb se zvětšuje a služby jsou stále komplexnější. Směrnice přestala tomuto vývoji vyhovovat. Proto byl v listopadu 2002 předložen výše uvedený návrh novelizované směrnice o investičních službách.

Při dosavadním schvalování novely byl hlavním sporným ustanovením článek, který by dle původně navrženého znění nutil investiční firmy, které jednají na svůj vlastní účet nebo které zúčtovávají klientské příkazy interně, tedy bez využití veřejných trhů, aby při transakcích přesahujících určitou hranici předem uveřejnily nabídku prodeje cenných papírů nebo nabídku na koupi cenných papírů a další související informace. Upravené kompromisní znění nyní stanovuje povinnost bankám a investičním firmám provozujícím výše uvedený typ obchodování oznamovat vybrané informace o obchodech s cennými papíry (např. cenu a množství), avšak blokové obchody, v jejichž rámci je prodáno velké množství cenných papírů, budou mít výjimku, neboť uvedené informace jsou při takových obchodech považovány za příliš senzitivní na to, aby byly povinně zpřístupněny případným konkurentům.

Další podstatná změna oproti původnímu návrhu se týká zjednodušení požadavků na posuzování předpokladů pro výkon činností investičních firem, které se zabývají jen přijímáním a prováděním pokynů týkajících se investičních instrumentů na účet zákazníka a na cizí účet a přitom neposkytují žádné další služby.

Přestože mnozí poslanci se změnami nesouhlasili, rozhodli se, namísto hlasu proti, hlasování zdržet. Proto se nakonec podařilo v Evropském parlamentu dosáhnout kompromisu. Stejně tak se i přes nejednotnost názorů podařilo najít společné řešení i v Radě. Legislativní proces však ještě není u konce. Návrh směrnice nyní poputuje zpět k Evropskému parlamentu do druhého čtení a představitelé Rady vyjádřili naději, že návrh bude schválen předtím, než bude zasedání Evropského parlamentu přerušeno kvůli nastávajícím volbám v květnu 2004.

Pokud bude návrh směrnice schválen, nová úprava bude pro Českou republiku, jako člena Evropské unie, znamenat povinnost implementovat ustanovení v ní obsažená v časovém limitu určeném směrnicí.

Marek Bomba
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC