Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nová evropská směrnice o investičních službách si razí cestu k definitivnímu schválení

Nová evropská směrnice o investičních službách si razí cestu k definitivnímu schválení

20.10.2003 12:51
Autor: 

Evropský parlament přijal v minulých dnech v prvním čtení návrh nové směrnice o investičních službách, a to zejména díky tomu, že velké množství poslanců se zdrželo hlasování. Evropská komise tento výsledek přivítala. I přes nesouhlasný postoj Velké Británie a některých dalších států bylo dosaženo kompromisu i v Radě EU a návrh byl Radou rovněž schválen. Návrh směrnice mimo jiné zvyšuje transparentnost obchodování s cennými papíry, které provádí banky a investiční firmy (tj. v jazyku směrnice firmy jejichž převažujícím předmětem podnikání je poskytování investičních služeb) na tzv. interních platformách (viz níže).

Již v roce 1993 byla přijata v současné době platná směrnice o investičních službách, která sjednocovala zásadní body právní úpravy investičních firem a regulovaných trhů. Hlavním cílem této směrnice bylo zajistit, aby tyto služby mohly být poskytovány ve všech členských státech EU na základě autorizace jednotlivých domovských států, tedy na principu vzájemného uznávání. Po přijetí směrnice však došlo na tomto poli k dalšímu vývoji, na trh vstupuje stále více subjektů, rozsah nabízených služeb se zvětšuje a služby jsou stále komplexnější. Směrnice přestala tomuto vývoji vyhovovat. Proto byl v listopadu 2002 předložen výše uvedený návrh novelizované směrnice o investičních službách.

Při dosavadním schvalování novely byl hlavním sporným ustanovením článek, který by dle původně navrženého znění nutil investiční firmy, které jednají na svůj vlastní účet nebo které zúčtovávají klientské příkazy interně, tedy bez využití veřejných trhů, aby při transakcích přesahujících určitou hranici předem uveřejnily nabídku prodeje cenných papírů nebo nabídku na koupi cenných papírů a další související informace. Upravené kompromisní znění nyní stanovuje povinnost bankám a investičním firmám provozujícím výše uvedený typ obchodování oznamovat vybrané informace o obchodech s cennými papíry (např. cenu a množství), avšak blokové obchody, v jejichž rámci je prodáno velké množství cenných papírů, budou mít výjimku, neboť uvedené informace jsou při takových obchodech považovány za příliš senzitivní na to, aby byly povinně zpřístupněny případným konkurentům.

Další podstatná změna oproti původnímu návrhu se týká zjednodušení požadavků na posuzování předpokladů pro výkon činností investičních firem, které se zabývají jen přijímáním a prováděním pokynů týkajících se investičních instrumentů na účet zákazníka a na cizí účet a přitom neposkytují žádné další služby.

Přestože mnozí poslanci se změnami nesouhlasili, rozhodli se, namísto hlasu proti, hlasování zdržet. Proto se nakonec podařilo v Evropském parlamentu dosáhnout kompromisu. Stejně tak se i přes nejednotnost názorů podařilo najít společné řešení i v Radě. Legislativní proces však ještě není u konce. Návrh směrnice nyní poputuje zpět k Evropskému parlamentu do druhého čtení a představitelé Rady vyjádřili naději, že návrh bude schválen předtím, než bude zasedání Evropského parlamentu přerušeno kvůli nastávajícím volbám v květnu 2004.

Pokud bude návrh směrnice schválen, nová úprava bude pro Českou republiku, jako člena Evropské unie, znamenat povinnost implementovat ustanovení v ní obsažená v časovém limitu určeném směrnicí.

Marek Bomba
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.12.2017
9:15Rozbřesk: ECB dál mává holubičími křídly - prognóza hlásá, že inflace cíle nedosáhne do roku 2020
8:15Trhy zřejmě v pátek zamíří níže. ČEZ může prodat elektrárnu Varna bulharskému kupci  
8:06Bulharsko schválilo prodej elektrárny Varna, kterou vlastní ČEZ
6:32Zapomeňte na bitcoin. Investoři do měn rádi českou nudu
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m