Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Levicový ekonom napravo od českých thacheristů?

Levicový ekonom napravo od českých thacheristů?

17.10.2003 15:46
Autor: 

Proč ne, alespoň v některých ohledech, je-li z Ameriky. Začátkem října navštívil Prahu profesor ekonomie z Brandeis University v Bostonu, dřívější ministr práce z první Clintonovy vlády, Robert Reich. Jde o zajímavou osobnost, která je v americkém kontextu výrazně levicově orientovaná. Reich odešel z Clintonovy vlády na vlastní žádost a později dokonce neúspěšně kandidoval na guvernéra (notoricky levicově orientovaného) státu Vermont.

Dalo se tedy očekávat, že Robert Reich bude i v Praze působit jako levicový ekonom či dokonce politik. Bylo zajímavé pozorovat, že alespoň na akademické půdě (Robert Reich měl v pondělí 6. října přednášku na Institutu ekonomických studií) působil velmi umírněně a v některých oblastech se dokonce přihlásil k názorům, které by ho v českém kontextu zařadily někam napravo od řady českých „pravičáků“.

Robert Reich například se zcela jasně vyslovil proti typickému způsobu vyplácení podpor v nezaměstnanosti, které i u nás mají formu „odměny za nicnedělání“. Americký systém je mnohem efektivnější: podpora má formu příplatku k nízké mzdě, kterou si nezaměstnaný musí sehnat. Pokud si ji nesežene, nedostane nic. Systém „Earned Income Tax Credit“ tak vede k nižší nezaměstnanosti a k vyšší ochotě lidí přijímat i hůře placená místa. Podrobněji se systému EITC a jeho perspektivám v českém prostředí věnuje další komentář (Nezaměstnanost a sociální stát - inspirace z USA).

Druhým překvapivým momentem je bezprostřední přihlášení se k finanční spoluúčasti vysokoškolských studentů. Robert Reich byl dokonce překvapen, že její případné zavedení u nás je zpochybňováno. Vysokoškoláci mají výrazně vyšší platy během jejich kariéry a není tedy problém, aby si alespoň část investice do této budoucí prosperity sami zaplatili. Argumenty o sociálním aspektu vysokých škol zadarmo (na kterých studují především děti bohatších rodičů) evidentně na Roberta Reicha velký dojem neudělaly.

Důvodem tohoto „posunu“ je, podle mého názoru, americká zkušenost s tržním prostředím a standardní ekonomické vzdělání, které se tamním ekonomům (a všem ostatním vysokoškolákům) dostává. V Americe se zkrátka nediskutuje o tom, zda jsou trhy efektivní či o tom, že je výhodnější lidi podporovat v hledání práce a ne v jejím odmítání. U nás, a v celé kontinentální Evropě, je nedůvěra v „slepý“ trh stále hluboce zakořeněná a to nám také často brání přijmout to nejlepší a nejjednodušší rozhodnutí: nedělat nic a nechat trh, až si s „problémem“ poradí. Je zajímavé, že na takové myšlenky může přivést vystoupení zrovna takového ekonoma jako je Robert Reich.

Ondřej Schneider
Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • Příliš sugestivní
  16.10.2003 17:40

  Možná jsem ten článek nepochopil, ale podle mě by aspoň jeho název mohl být odlišný. Předpokládám, že pan Schneider zná velmi dobře názory Roberta Reicha, a tudíž ví, že až tak pravicový není.
  Mendigo
  • 22.10.2003 16:23

   Neni, ale preavda je ze rozdil mezi Americkou levici a socialisty z Evropy je obrovsky. Tim nechci nijak branit Americke planovace a idioty jako Lieberman atd...
   Filipi
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  ARM Holdings PLC (09/16 Q3)
  16:00USA - Prodeje nových domů