Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hodnota akcie je pochybný koncept, ale ... lepší není

Hodnota akcie je pochybný koncept, ale ... lepší není

16.10.2003 11:54
Autor: 

Hodnota akcie, a v lepším případě i její cena na trhu, je určena dvěma základními proměnnými
– očekávaným cash flow, který tento instrument bude, dříve, či později, vynášet,
– rizikovostí tohoto cash flow, tj. možnou odchylkou cash flow od očekávané (nepravděpodobnější) hodnoty.

Klíčový, a často přehlížený fakt, je ten, že obě uvedené proměnné determinující hodnotu akcií jsou proměnnými očekávanými - proto je způsob tvorby očekávání velice důležitý. Ekonomové jsou ovšem daleko od konsensu týkajícího se způsobu tvorby a formy očekávání a toto téma je často jádrem sporu mezi některými ekonomickými směry (nejvýznamnější jsou zřejmě diskuse o determinantách spotřeby/úspor, reálných investic, či vlivu státního dluhu na agregátní poptávku).

Následující část alespoň krátce nastíní složitost tohoto tématu a, mimo jiné, ukáže jistou vratkost samotného konceptu hodnoty akcie (a v podstatě hodnoty jakéhokoliv jiného investičního aktiva).

Obecně je očekávání determinováno dvěma faktory:

1. Množstvím a kvalitou informací a jejich rozdělením mezi jednotlivé subjekty na trhu/v ekonomice.

Na jednom konci spektra možností zde stojí neomezené množství informací, rovnoměrně rozložené mezi ekonomické subjekty (toto evidentně není případ ani na velmi rozvinutých trzích), na druhém pak informace s nenulovým mezním nákladem na jejich získání. Tímto nákladem je např. research (nenechte se zmýlit tím, že Patria poskytuje svůj research zadarmo), tvorba a update databází apod. Dále jsou často informace znatelně nerovnoměrně rozdělené mezi ekonomickými subjekty.

2. Zpracováním informací

V extrémním případě jsou nové informace zpracovávány ihned a na racionální bázi, za použití modelů odpovídajících realitě (které neexistují, alespoň ne v ekonomii). Na druhém konci spektra potom stojí zpracování, nebo spíše reflexe, informací na základě emocí, pocitů a intuicí (dneska to prostě musí jít nahoru …).

Koncept racionálního očekávání bere z výše uvedeného to „nejlepší“. V době své největší slávy byl považován za velice slibný pro ekonomickou teorii, záhy byl ale považován spíše jako pouhý nutný předpoklad pro uzavřený (neo)klasický model ekonomiky. Racionální očekávání je založeno na plných informacích, které jsou vyhodnocovány tak, že v průměru vytvořená očekávání nakonec odpovídají výstupům. V praxi to např. znamená, že objeví-li se na trhu informace, že společnosti X v následujících letech silně vzrostou odpisy (např. díky změně odpisového plánu), její akcie ihned VZROSTOU o současnou hodnotu daní ze zisků uspořených změnou odpisů (ostatní cash flow není změnou odpisů ovlivněno).

Druhý přístup, zpopulariziovaný Keynesem, preferuje rozhodnutí bez silného teoretického opodstatnění, založená na emocích, davovému chování, zvyklostech apod. Ponecháme-li si předchozí případ, akcie dané společnosti X mohou zrovna tak KLESNOUT, protože investoři budou hledět na to, že společnosti klesnou účetní zisky v následujících letech (díky zvýšeným odpisům). Každý jeden investor přitom může vědět, že toto je čistě účetní položka, a že ve skutečnosti celkové cash flow vzroste díky úspoře na daních, bude-li si ale myslet, že ostatní budou dávat větší váhu poklesu zisků, i on sám bude akcie prodávat (je to samozřejmě přemýšlení typu já si myslím, že on si myslí…).

Třetím přístupem, často používaným v ekonometrických modelech, jsou adaptivní očekávání, kdy ekonomické subjekty ve svých rozhodnutích za jeden časový okamžik odrážejí pouze frakci nové informace. Tento přístup implikuje postupné přizpůsobování se novým informacím, skokové změny jsou vyloučeny. To je opakem toho, co implikuje přístup racionálního očekávání, kde je nová informace plně a okamžitě odražena v hodnotě akcie. Protože ta reaguje jen na nové informace, její vývoj je nepredikovatelný a náhodný, tak jak jsou náhodné nové informace. Odtud je jen krok k efektivním trhům, na kterých se nevyplatí aktivně investovat, protože ceny vždy správně reflektují hodnotu akcií (kdo pak ale tyto trhy zefektivňuje při každé nové informaci není příliš jasné).

Při posuzování správnosti očekávání je situace dále komplikována faktem, že projekce spoluutváří svět, který se snaží předpovědět (akcie šly nahoru, protože šly nahoru).

Jiří Soustružník


Váš názor
 • analyzy
  16.10.2003 12:14

  kde najdu vase analyzy z minulych let?nejak je nemohu najit,ackoli to drive bylo mozne. rad bych se podival co jste predpovidali a kde je hodnota akcii dnes.
  ppetr
  • analýzy
   16.10.2003 12:27

   Vážený pane, jsou k dispozici v sekci Akcie&Fondy: http://www.patria.cz/investice/analyzy.asp
   Martin Kodýdek, Patria.cz
   • analyzy
    16.10.2003 14:05

    tuto adresu jsem samozrejme nasel. me ale spis zajima historie analyz u jednotlivych SPADovych titulu.driv jsem si nasel v pohode analyzy za rok treba 2001,dnes uz bohuzel NE !! pri kliknuti na KB,PM,CR me to automaticky presmeruje na CEZ.
    ppetr
    • Přesměrování na ČEZ
     16.10.2003 14:54

     Pokud máte technické problémy, prosím specifikujte je přesněji včetně uvedení typu prohlížeče, který používáte. Detailní informace, prosím, pošlete na adresu info@patria.cz, Vaším problémem se budeme zabývat ihned, jak to bude možné.
     Martin Kodýdek
     • neopraveno
      16.10.2003 17:27

      pri kliknuti na SPADovy titul (v sekci analyzach)me to stale nacita stranku CEZu. IE6 - prohlizec na otazku ze 14:55 jste mi neodpovedel.
      ppetr
      • Odpověď
       16.10.2003 17:38

       Odpověděl v 15:05.
       Martin Kodýdek
    • analýzy - více
     16.10.2003 14:48

     Po kliknutí na více (v dolní části okna) naleznete (pokud jste klientem sekce VIP, či alespoň ve zkušebním období) analýzy společností až do počátku roku 2002.
     Martin Kodýdek
     • analyzy
      16.10.2003 14:55

      jenze drive to nebylo pro VIP a analyzy tam byly i z roku 1999.nebo snad ne?to bych se musel tedy mylit o tom ale dost pochybuji.byly tam tedy nebo ne?
      ppetr
      • analýzy- historie
       16.10.2003 15:05

       Vážený pane, ano, volně dostupné byly staré analýzy, jak dlouho zpátky už si opravdu nepamatuji, a ani to není z našeho pohhledu důležité. Domnívám se, že přidanou hodnotou pro klienty jsou nejnovější analýzy, které byly dříve distribuovány pouze institucionálním klientům. Nyní je může získat i individuální investor, pokud je klientem VIP Patria.
       Martin Kodýdek
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data