Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Billa a Julius Meinl mají zaplatit 51 mil. Kč za porušení hospodářské soutěže

Billa a Julius Meinl mají zaplatit 51 mil. Kč za porušení hospodářské soutěže

15.10.2003 11:23
Autor: 

následuje úplné znění tiskové zprávy ÚOHS
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Josef Bednář svým rozhodnutím ze dne 13. října 2003 uložil pokutu v úhrnné výši 51 miliónů korun společnostem BILLA (28 mil. Kč) a JULIUS MEINL (23 mil. Kč). Jedná se o druhou nejvyšší pravomocně uloženou sankci v historii úřadu.

„Uvedené společnosti porušovaly v letech 2001 a 2002 zákon o ochraně hospodářské soutěže tím, že se dohodly koordinovat a slaďovat své nákupní ceny zboží a obchodní podmínky vůči svým dodavatelům. Jedná se o cenový kartel, který je obecně považován za zvlášť závažné omezení soutěže,“ uvedl předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Josef Bednář.

Jsou-li takové dohody uzavírány mezi horizontálními konkurenty na poptávkové straně trhu, dochází k přiblížení nebo sjednocení jejich nákupních podmínek v oblasti ceny. „Tím si účastníci kartelu přestávají konkurovat v nákupní ceně zboží a omezují tak smluvní volnost dodavatelů sjednat cenu v individuálním vztahu nabídky a poptávky,“ zdůraznil předseda Bednář.

Společnosti BILLA a JULIUS MEINL si v rámci spolupráce vyměňovaly mezi sebou informace o svých nákupních cenách a systému bonusů a slev. Ty si porovnávaly a po dodavatelích požadovaly vyrovnání svých dosavadních finančních podmínek pro nákup zboží na úroveň druhého účastníka řízení, jestliže je měl výhodnější a navíc i finanční kompenzace na vyrovnání vzniklých rozdílů. Nezákonný byl i požadavek obou společností na další platbu, tzv. alianční bonus, odůvodněný v podstatě jen možností dodávat stejný sortiment do obou obchodních sítí.

„V případě nesouhlasu se stanovenými podmínkami se dodavatelé vystavovali hrozbě odstoupení od smlouvy ze strany účastníků řízení. Je přitom vysoce pravděpodobné, že riziko ukončení dodávek ve vztahu k možnostem alternativního uplatnění zboží na trhu by bylo pro dodavatele citelné. Záměrem společností BILLA a JULIUS MEINL bylo dosáhnout vyššího zisku a zlepšení jejich konkurenceschopnosti na trhu. Ne však cestou férové soutěže, ale prostřednictvím uzavření zakázané dohody,“ zdůraznil předseda Josef Bednář.

„Antimonopolní úřad tím, že zabránil plnění kartelové dohody o cenách, učinil kroky ve prospěch konečného spotřebitele,“ uvedl předseda Bednář. Důsledky cenové dohody by se sice z krátkodobého hlediska na trhu neprojevily, avšak z dlouhodobého pohledu nelze vyloučit omezení sortimentu a zvýšení cen. „Negativnímu dopadu dohody na spotřebitele tak úřad zabránil,“ dodal předseda Bednář.

Kromě sankce a zákazu dohody byla uložena účastníkům řízení i opatření k nápravě. Společnosti BILLA a JULIUS MEINL jsou povinny ve lhůtě třiceti dnů od rozhodnutí ÚOHS informovat všechny své dodavatele dotčené porušením zákona a kopie tohoto sdělení spolu s doklady o jeho doručení následně předložit Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data