Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Intel ...trh čeká ohromující hospodářské výsledky, jeden z jeho zakladatelů je skeptik.

Intel ...trh čeká ohromující hospodářské výsledky, jeden z jeho zakladatelů je skeptik.

14.10.2003 14:49
Autor: 

Dnes odpoledne konečně začíná ta "pravá" výsledková sezóna ve Spojených státech. Kalendář je velmi nabitý, své čtvrtletní výsledky budou oznamovat taková jména jako Bank of America, Dow Jones, Johnson & Johnson, Merrill Lynch, Novellus Systems a v neposlední řadě všemi toužebně očekávaný Intel Corp. Ten funguje jako barometr vývoje na trhu polovodičů - velmi nadneseně se dá říci "Když Intel kýchne, zbytek firem v sektoru má zápal plic". Konsenzus trhu je, že firma vykáže zisk na akcii ve výši 23c.

Na konci minulého týdne však pro mnoho investorů do tohoto titulu přišla (možná) studená sprcha. Jeden ze zakladatelů firmy a její současný "chairman" Andrew C. Grove se nechal v rámci technologického fóra ve Washingtonu slyšet, že podle jeho názoru je náskok Spojených států v oblasti vyspělých technologií významně ohrožen a může tak destabilizovat křehké ekonomické oživení. Podle jeho slov je hlavní hrozbou firem ze sektoru techologií a software především "outsourcing" pracovních míst do zemí s levnější pracovní silou - Číny a Indie. Indie, jejíž prudce rostoucí segment softwarové podpory a služeb začíná pro mnoho firem ve Spojených státech vykonávat stále větší objem práce, podle názoru Grovea předstihne v roce 2010 Spojené státy v počtu pracovních míst v oblasti IT.

Jako mnohem více alarmující však Grove poukazuje na tendenci sektoru software a softwarových služeb kopírovat chyby v sektoru polovodičů, více do historie pak sektoru oceli a ocelářských firem. V případě ocelářů se americké firmy nikdy nezotavily z poklesu jejich tržního podílu na současných 10% proti "bývalým" 90-ti procentům. Sektor polovodičů - domácí hřiště také pro Intel Corp. - zažil podobný pokles v 80. letech, kdy se tržní podíl amerických firem postupně snižoval z 90% na 40%. Jenom kombinace agresivních obchodních a protekcionistických opatření pomohla tento podíl stabilizovat okolo 50%.

Podle Grovea je dalším důvodem jeho znepokojení situace, kdy zatímco ekonomika nominálně roste (měřeno HDP), počet pracovních míst v sektoru IT se vytrvale snižuje. Podle údajů se od poloviny roku 2001 do poloviny roku 2003 počet míst v IT snížil o 500,000. Je nabíledni, že velká většina těchto míst vzala zasvé na konci internetové bubliny. Na druhé straně, Grove je názoru, že za velkou většinu těchto ztracených pracovních míst si může segment IT sám - především díky stále se zvyšujícímu počtu IT míst opouštějících území Spojených států. Podle odhadu firmy Gartner Group je jasné, že počet firem využívajících "offshoring" pracovních míst dramaticky roste. Ke konci roku 2004 tak pravděpodobně počet "technologických" míst amerických firem mimo americké území vzroste na 10%. Konkurenční Forrester Research odhaduje, že k roku 2015 opustí U.S. cca 3.3 milionu IT pracovních míst.

Jako na další faktor není možno zapomínat na excesy telekomunikačního trhu z konce 90. let minulého století. Firmy natolik výrazně naddimenzovaly instalovanou kapacitu vysokorychlostního připojení na Internet, že se valná většina této kapacity ani nevyužila. Naopak, ceny za tuto službu se propadly a nebudou tak generovat firmám očekávané zisky. Zde byly tedy položeny základy výše uvedeného stavu, kdy není problém odeslat počítačové sestavy večer do Indie a ráno je mít na stole zpět - srovnané, roztříděné a připravené k použití.

Pro zachování objektivity je nutno dodat, že vše co bylo řečeno nemusí a velmi pravděpodobně nebude mít vliv na dnešní výsledky Intel Corp. Je jenom inspirující že "chairman" firmy, která by se ze své pozice mohla cítit v podstatě neohrozitelná, uvažuje pragmaticky.

Petr Žabža


Váš názor
 • pardon
  14.10.2003 23:06

  to jsem pehnal, pouze 138%, ale pro akcionare docela dobry vydelek pri spravnem nacasovani nakupu, ne?
  alan
  • Re ..
   15.10.2003 8:11

   Dobré ráno, plně s vámi souhlasím - akcie Intel Corp. od začátku tohoto roku posílily o 100% což na roční bázi představuje 140.87%. Nic proti dlouhé pozici v tomto titulu, nepochybně se jedná o výnosnou investici. Proto je ale ve sloupku uvedena ta poslední věta, která jasně říká, že názory vyslovené ředitelem firmy nemusí nutně znamenat "profit warning" a už vůbec nemusí být promítnuty do posledních hosp. výsledků (mimochodem velmi dobrých). Jedná se o obecnou úvahu, která se může stát realitou nebo také ne.
   Petr Žabža
 • akcie Intelu
  14.10.2003 23:00

  stouply za posledni rok pres 200% (ze 13 na 31 dolaru), vysledky jsou dobre, ted v after hours roste, nak vam ty pesimisticke prognozy porad nevychazeji. Obchodujete na ucet Patrie stejne tituly o kterych pisete komentare? Jste short? Diky za odpoved.
  alan
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  9:30DE - PMI v průmyslu
  10:00EMU - PMI v průmyslu
  10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
  16:00USA - Prodeje nových domů
  20:00USA - Zápis z jednání FOMC