Jedním ze zajímavých ukazatelů indikujících nakolik je daná země produkčně efektivní je energetická náročnost její výroby - tj. kolik jednotek energie je potřeba na jednotku jejího produktu. Orientačně jsme v následujícím grafu srovnali Japonsko, USA a UK, jako ukazatel jsme zvolili vývoj HDP ve stálých cenách a spotřebu primární energie v boe (barrels of oil equivalent - jednotka na kterou se převádějí jednotlivé druhy primárních energií - tj. zejména ropa, plyn, uhlí, jádro a vodní energie).
Zdroj: OECD, BP, OGJ, Patria Finance
Klesající dlouhodobý trend je patrný u všech tří zemí, Japonec má ovšem v druhé polovině období určité problémy. Pro hlubší zvážení uvedeného grafu je nutné si uvědomit následující:
Energetická náročnost je dána dvěma základními faktory:
1. poměr energeticky náročných (chemie, rafinérie, ocelářství atd.) a energeticky nenáročných odvětví (služby, některé druhy lehkého průmyslu) na HDP,
2. efektivita využívání energií v rámci každého odvětví (používání strojů a přístrojů s lepší produktivitou, lepší organizace výroby apod.).
V souvislosti s prvním i druhým bodem je důležité si uvědomit vliv cen energií - čím jsou tyto relativně nižší (energie je např. geograficky, či technologicky dostupnější), tím je menší tlak na snižování energetické náročnosti v rámci společnosti/odvětví. Zároveň tak může mít země díky tomuto faktoru komparativní výhodu, či nevýhodu.
Toto je dobře demonstrovatelné právě na případu Japonska, jak je vidět např. z následujícího grafu porovnávajícího koncové ceny elektrické energie pro průmysl v některých hlavních světových ekonomikách:
Zdroj: ERU, IEA, Patria Finance
Uvedené tak z části osvětluje důvody k vysoké efektivnosti produkce japonských společností (které v době své největší slávy uvedly mnoho inovačních výrobních postupů, pro příklad uveďme just-in-time systém zásobování). Alespoň z části byly tyto společnosti donuceny k tomu zabývat se vyšší efektivitou, včetně energetické náročnosti výroby, díky vysokým nákladům na energie.
Jak bylo uvedeno, z grafu je také patrný trend vývoje, který už pro Japonsko nevyznívá tak pozitivně. Určitou spojitost toto ovšem může mít i s trvající stagnací jeho ekonomiky - např. část spotřeby energie je relativně fixní, což zraňuje společnosti dlouhodobě operující výrazně pod optimální kapacitou (těžký průmysl).
Jiří Soustružník