Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Když šetří, Japonec má za tři - HDP a spotřeba energie

9.10.2003 11:21
Autor: 

Jedním ze zajímavých ukazatelů indikujících nakolik je daná země produkčně efektivní je energetická náročnost její výroby - tj. kolik jednotek energie je potřeba na jednotku jejího produktu. Orientačně jsme v následujícím grafu srovnali Japonsko, USA a UK, jako ukazatel jsme zvolili vývoj HDP ve stálých cenách a spotřebu primární energie v boe (barrels of oil equivalent - jednotka na kterou se převádějí jednotlivé druhy primárních energií - tj. zejména ropa, plyn, uhlí, jádro a vodní energie).


Zdroj: OECD, BP, OGJ, Patria Finance

Klesající dlouhodobý trend je patrný u všech tří zemí, Japonec má ovšem v druhé polovině období určité problémy. Pro hlubší zvážení uvedeného grafu je nutné si uvědomit následující:

Energetická náročnost je dána dvěma základními faktory:

1. poměr energeticky náročných (chemie, rafinérie, ocelářství atd.) a energeticky nenáročných odvětví (služby, některé druhy lehkého průmyslu) na HDP,
2. efektivita využívání energií v rámci každého odvětví (používání strojů a přístrojů s lepší produktivitou, lepší organizace výroby apod.).

V souvislosti s prvním i druhým bodem je důležité si uvědomit vliv cen energií - čím jsou tyto relativně nižší (energie je např. geograficky, či technologicky dostupnější), tím je menší tlak na snižování energetické náročnosti v rámci společnosti/odvětví. Zároveň tak může mít země díky tomuto faktoru komparativní výhodu, či nevýhodu.

Toto je dobře demonstrovatelné právě na případu Japonska, jak je vidět např. z následujícího grafu porovnávajícího koncové ceny elektrické energie pro průmysl v některých hlavních světových ekonomikách:


Zdroj: ERU, IEA, Patria Finance

Uvedené tak z části osvětluje důvody k vysoké efektivnosti produkce japonských společností (které v době své největší slávy uvedly mnoho inovačních výrobních postupů, pro příklad uveďme just-in-time systém zásobování). Alespoň z části byly tyto společnosti donuceny k tomu zabývat se vyšší efektivitou, včetně energetické náročnosti výroby, díky vysokým nákladům na energie.

Jak bylo uvedeno, z grafu je také patrný trend vývoje, který už pro Japonsko nevyznívá tak pozitivně. Určitou spojitost toto ovšem může mít i s trvající stagnací jeho ekonomiky - např. část spotřeby energie je relativně fixní, což zraňuje společnosti dlouhodobě operující výrazně pod optimální kapacitou (těžký průmysl).

Jiří Soustružník


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data