Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Automobily vytáhly průmysl z čtyřměsíčního poklesu

Automobily vytáhly průmysl z čtyřměsíčního poklesu

9.10.2003 9:11
Autor: 

komentář doplněn
Průmyslová výroba se v srpnu meziměsíčně zvýšila o 2,7% a ukončila tak čtyřměsíční řadu záporných čísel. V meziročním srovnání se objem průmyslové produkce zvýšil 8,0%. K růstu celkové produkce v českém průmyslu nejvíce přispělo výrazné zvýšení výroby automobilového průmyslu a rafinérií.

Srpnové ekonomické statistiky, resp. jejich meziroční změny, jsou výrazně ovlivněny loňskými povodněmi, jež podtstaně snížily základ pro meziroční srovnání. Průmyslová výroba se loni v srpnu meziročně snížila o 2,8%, zatímco v prvních sedmi měsících loňského roku vzrostla výroba o 5,3%. Díky tomu mohlo být letošní srpnové meziroční srovnání tak vysoké, jak bylo. Příznivých hodnot ovšem dosáhly průmyslové statistiky nejen díky loňským záplavám, o čemž svědčí konec meziměsíčních poklesů. Při hledání příčin napříč oborovou strukturou jsme ovšem odkázáni pouze na meziroční změny, neboť jiné údaje „Rychlé informace ČSÚ“ neobsahují (bazické indexy jsou uvedeny až v detailních informacích, které budou k dispozici až koncem měsíce). Dostupná data bohužel nedovolují rozlišit vliv nízké základny z loňského roku a skutečného aktuálního vývoje v průmyslu. Nejvyššího meziročního přírůstku bylo dosaženo ve výrobě dopravních prostředků (+23,7%). Dvouciferného zvýšení produkce se dočkaly také chemický a farmaceutický průmysl (16,2%), výroba koksu a zpracování ropy (14,8%) a gumárenství a plastikářství (11,1%). Patrně nikoho nepřekvapuje pokračující pokles kožedělného (-9,8%) a textilního průmyslu (-8,4%).

Průmyslový sektor si udržel u v srpnu mzdovou zdrženlivost. Průměrná mzda v průmyslu v srpnu dosáhla 15 561 Kč, což je o 3,6% (3,7% reálně) více než loni v srpnu. Naproti tomu produktivita práce vzrostla o 12,6%, díky čemuž se jednotkové mzdové náklady snížily o 8,0%. Dlužno dodat, že k poklesu mzdových nákladů přispělo také snížení zaměstnanosti v průmyslu. Za posledních dvanáct měsíců se počet osob zaměstnaných v průmyslu snížil o 45,5 tis.

Srpnové údaje z průmyslového sektoru jsou sice pozitivní, pohled na dosavadní letošní údaje ovšem prozatím drží optimismus na uzdě. V pěti měsících byla meziměsíční změna záporná a jen ve třech kladná. Stagnace hospodářského růstu v EU a domácí investiční aktivity negativně ovlivňuje produkci i zaměstnanost v průmyslu. Exportérům tentokrát ovšem pomáhá oslabení kurzu. Reálný efektivní kurz (deflovaný indexem cen průmyslových výrobců) je nyní zhruba o 8% slabší než před rokem. I proto pro celý letošní rok stále očekáváme zhruba pětiprocentní zvýšení průmyslové výroby.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data