Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Velká trojka energií - je na tom ČR hůře než svět?

Velká trojka energií - je na tom ČR hůře než svět?

8.10.2003 11:12
Autor: 

Co se týče spotřeby primárních zdrojů energie, je její hodnocení výsledkem mnoha faktorů - dostupnost současná a budoucí ve smyslu samotné možnosti využití a jeho nákladu, diverzifikace zdrojů, znečištění životního prostředí při využívání daného zdroje atd. O odpověď na danou otázku se proto pokusíme pouze částečně.

Podíl primárních energií (tj. těch energií, které jsou na začátku energetického řetězce, není tedy například uvažována elektřina produkovaná z uhlí, nebo plynu) na celosvětové spotřebě v roce 2002, zobrazené v následujícím grafu, demonstruje závislost světa na třech primárních zdrojích - ropě, uhlí a zemním plynu. Tyto tvoří zhruba 88% všech využívaných primárních zdrojů energie. Jak jaderná energetika, tak vodní energie nejsou v současné době ani zdaleka na úrovni prvních tří, ať již z důvodů technologických, či jiných, o jiných alternativních zdrojích nemluvě.Zdroj: OECD, BP, Patria Finance

Jak je na tom Česká Republika? Minimálně co se týče diverzifikace zdrojů, jsme na tom asi hůře než svět, protože 50% naší spotřeby primární energie je pokryto jedním zdrojem - uhlím. To je primárně odrazem především relativního množství jeho zásob u nás, následně potom reflexí velkého podílu uhelných elektráren na celkovém množství elektrárenských kapacit a stále hodně rozšířeným topením na uhlí. Složení spotřeby primárních energií je tak samozřejmě většinou dáno jejich dostupností a praktickou využitelností v dané geografické oblasti.Zdroj: OECD, BP, Patria Finance

Naší hlavní alternativou ve smyslu složení zdrojů je zřejmě zvýšení podílu energie z jádra, jen těžko se ale lze za současného stavu znalostí jak mezi odbornou, tak mezi laickou veřejností dočkat toho, že v dohledné době dosáhneme konsensu, co se týče této možnosti.

Teoretická možnost vybudování elektráren na plyn a následné zvýšení jeho podílu na primárních energiích v ČR tu sice je, zejména po roce 2010, kdy ČEZ bude pravděpodobně investovat do zachování (možná i rozšíření?) úrovně svých produkčních kapacit, v současné době je toto ale z mnoha důvodů nepravděpodobné. Možnost užívat pro produkci elektřiny zvýšeně ropu či znatelné zvýšení podílu vodních elektráren už je pak spíše v říši fantazie (např. při pohledu na vyschlý Orlík).

Co se týče ropy a její využití pro dopravu uvidíme, jak se ve střednědobém a dlouhodobém období rozšíří vodíkové palivové články.

Jiří Soustružník

Další komentáře ze série o energetických zdrojích:
Evropa - energetický obr, či trpaslík?
Globální růst, či stagnace? - Energetiky ve světě toto možná až tolik netrápí


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data