Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nezaměstnanost zase o něco vyšší ...

Nezaměstnanost zase o něco vyšší ...

8.10.2003 9:00
Autor: 

Komentář doplněn
Míra nezaměstnanosti v září přidala další desetinu procentního bodu a nyní již činí 10,1%. Počet osob hledajících zaměstnání (a registrovaných na úřadech práce) vzrostl o dalších 4,4 tis. na 529,4 tis. Za poslední rok se řady nezaměstnaných rozrostly o 36,5 tis. osob.

V září dochází na trhu práce k dvěma výrazným protisměrným tokům. Na jedné straně se na úřadech práce hlásí absolventi škol a učilišť přicházející na trh práce po svých posledních prázdninách. V září se počet registrovaných absolventů zvýšil téměř o 8 tis. Do pohybu se po prázdninách dávají také náborová oddělení firem a personální agentury. Počet osob, kterým se v září podaří nalézt práci bývá v září o polovinu vyšší než v červenci či srpnu. Díky těmto protisměrným pohybům bývá září měsícem s relativně nízkou sezónností.

Pro zhodnocení situace na trhu práce je vhodnější podívat se na sezónně očištěné údaje. Oficiální údaje ovšem ještě nejsou k dispozici. Nicméně podle našeho přepočtu se musela sezónně očištěná míra nezaměstnanosti zvýšit o více než jednu desetinu procenta, což na změnu v rámci jednoho měsíce není zrovna málo. Stagnace sezónně očištěné míry nezaměstnanosti v průběhu prázdnin bohužel nebyla obratem k lepšímu, ale jen přestávkou v dlouhodobém trendu nárůstu nezaměstnanosti, na němž se podílí jak cyklická, tak strukturální složka.

Pokračující růst nezaměstnanosti ukazuje, že ani ve 3. čtvrtletí nenastal obrat ve vývoji české ekonomiky. Na jedné straně sice přichází příznivé zprávy o růstu průmyslové produkce, objemu stavebních prací a maloobchodních tržbách, na straně druhé je ovšem zvyšující se schodek běžného účtu, stále hlubší schodky veřejných rozpočtů, klesající investiční aktivita a rostoucí nezaměstnanost. Růst české ekonomiky nelze dlouhodobě udržet prohlubováním „twin-deficitu“, stejně jako opírat zvyšování produktivity práce a konkurenceschopnosti o snižování počtu zaměstnanců. V rámci trhu práce je znepokojující zejména dlouhodobý trend nárůstu strukturální nezaměstnanosti. Někdejší pýcha transformace české ekonomiky, trh práce, se stává nejvíce akutním problémem. Je na čase začít hledat smysluplná řešení.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data