Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dvouletý rekord ve stavebnictví

Dvouletý rekord ve stavebnictví

7.10.2003 9:17
Autor: 

komentář doplněn
Stavební sektor je velkým překvapením letošního roku. Zatímco leden a únor přinesly záporné meziroční změny a pokles přílivu přímých zahraničních investic nevěstil nic dobrého, polovina roku přinesla prudký obrat. Červnové meziroční zvýšení o 12,1% ještě nebudilo příliš důvěry, neboť k němu částečně přispěly účetní operace (dofakturace stavebních prací). Jenže červenec přinesl růst stavební produkce o 15,9% a dnes zveřejněné údaje ukazují další akceleraci v srpnu: +18,7%. Rychleji rostlo stavebnictví naposledy v červenci 2001.

K vysokému meziročnímu růstu stavební výroby v srpnu přispěly loňské povodně, jež krátkodobě ochromily českou ekonomiku. V případě stavebnictví vedly k poklesu produkce o 4,9%, což nastavilo velmi nízkou laťku pro srovnání s letošním srpnem. Nebýt nižšího počtu pracovních dní, činil by růst stavební výroby dokonce 20,1%. V meziměsíčním srovnání se objem produkce zvýšil o 2,4%. Podle oblíbeného tématu médií by se mohlo zdát, že za růstem stavební výroby stojí zejména bytová výstavba. Nicméně podle informací ČSÚ tomu tak není. Hlavní uváděnou příčinou je dokončování prací na velkých stavbách dopravní a komunikační infrastruktury. Příliv přímých zahraničních investic sice letos zeslábl a investiční aktivita v ČR ochabla (viz pokles hrubé tvorby fixního kapitálu) důležitým impulsem pro stavebnictví jsou ovšem veřejné zakázky financované ze státního rozpočtu, mimorozpočtových fondů a půjčky od Evropské investiční banky.

S obratem ve vývoji produkce koresponduje zvýšení počtu zaměstnanců ve stavební sektoru o 2,2%. Průměrná mzda se meziročně zvýšila o 3,7% na 16 453 Kč. Vzhledem k proměnlivosti měsíčních dat, má smysl porovnat údaje za delší úsek. Zatímco průměrná mzda se v období od začátku roku do srpna zvýšila o 5,3% (reálně o 5,5%), produktivita práce vzrostla o 5,9%. Zrychlení růstu stavební produkce a výrazné zvýšení produktivity práce v posledních měsících pomohly odstranit dva roky trvající nepříznivou disproporci mezi růstem produktivity práce a mzdovým vývojem.

Za celý letošní rok očekáváme zvýšení stavební výroby o 7,0% po loňském zvýšení o 2,5%.

David Marek


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data