Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

KCP: Obchodníci musí od října splňovat kapitálovou přiměřenost

2.10.2003 13:52
Autor: 

následuje úplné znění tiskové zprávy KCP
Každý obchodník s cennými papíry (obchodník) s licencí od Komise pro cenné papíry (Komise), který není bankou, musí od 1. října splňovat limity kapitálové přiměřenosti. Komise považuje kapitálovou přiměřenost za klíčovou z hlediska ekonomické stability obchodníků a ochrany investorů. Od dubna uplynula šestiměsíční přechodná lhůta, během které měli obchodníci upravit stav své kapitálové přiměřenosti a angažovanosti do souladu s vyhláškou.

Kapitálová přiměřenost představuje požadavek na výši a strukturu kapitálu jednotlivých obchodníků z hlediska krytí různých druhů rizik. Jedná se o úvěrové riziko investičního a obchodního portfolia obchodníka, riziko angažovanosti obchodního portfolia, tržní riziko, zejména obecné úrokové, akciové, měnové a komoditní riziko a o krytí rizika z opcí.

„Zavedením požadavku na kapitálovou přiměřenost obchodníků s cennými papíry, který vychází z předpisů platných v Evropské unii, se zvyšuje důraz na ekonomickou stabilitu obchodníků a omezují se tím i systémová rizika selhání obchodníka. Výše jeho kapitálu bude muset vždy odpovídat rizikovosti a rozsahu vykonávané činnosti,“ uvedl Zdeněk Husták, člen prezidia Komise: „To vše by mělo přispět k posílení ochrany investorů využívajících služeb obchodníků s cennými papíry,“ dodal Husták.

Limity kapitálové přiměřenosti a angažovanosti investičního portfolia vyplývají z vyhlášky o kapitálové přiměřenosti obchodníka s cennými papíry, který není bankou nebo pobočkou zahraniční banky. Z vyhlášky o hlášení kapitálové přiměřenosti pak pro obchodníky dále vyplývá povinnost hlásit svou kapitálovou přiměřenost každý měsíc vždy do dvacátého dne následujícího měsíce. V případě překračování limitů stanovených vyhláškou Komise může v odůvodněných případech natrvalo nebo přechodně odejmout obchodníkovi povolení k poskytování investičních služeb.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data