Zahraniční dluh České republiky se ve 2. čtvrtletí snížil o 17,8 mld. korun na 745 mld. Kč. Jeho podíl na HDP tak poklesl na 32%. Zvýšilo se především zadlužení vlády, a to vlivem čerpání úvěru od EIB.
Vláda plánuje v příštím roce zvýšit objem vydaných dluhových cenných papírů na 103,6 mld. Kč. Dluhopisů by měl stát vydat nově za 98 mld. Kč, zbytek připadá na čistou emisi krátkodobých státních pokladničních poukázek.
Česká republika zřejmě zvýší clo na dovoz vepřového masa o třetinu na 51,3%. Dodávky ze zahraničí totiž překročily úroveň stanovenou pro ochranu domácího trhu. Návrh příslušného nařízení projedná vláda dnes.
Evropská komise se domnívá, že vývoj kurzu eura v posledních 18 měsících nemusel vést nezbytně k ohrožení ekonomického vývoje. Existují však určité kurzové úrovně, jejichž dosažení by ale takové nebezpečí znamenalo. Podle komisaře pro měnové otázky Pedra Solbese bude posílení eura determinovat míru oživení exportní výkonnosti EMU ve 2. pololetí tohoto roku.
Index spotřebitelské důvěry v USA organizace Conference Board v září klesl na 76,8 bodu z 81,7 bodu v srpnu, očekávala se přitom stagnace na zhruba 80 bodech. Snížily se všechny složky tohoto indexu, tj. hodnocení současných podmínek na 59,5 b. (62,0) a očekávání na 88,4 b. (94,9). (podrobněji
ZDE)
Evropská komise dá francouzské vládě další šanci, aby se mohla vyhnout uvalení sankcí, přestože Francie do stanoveného termínu (3. října) nepředloží Evropské unii kroky ke snížení rozpočtového deficitu. Po tvrdých sankcích pro neposlušnou Francii volají zejména malé země EU.
Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.
David Marek