Koruna se dnes pohybovala pouze jedním směrem, z ranních 31,60 Kč za euro oslabila o více než dvacet haléřů na závěrečných 31,85 Kč/EUR. K americkému dolaru koruna v samém konci obchodování posílila až na 27,50 Kč/USD zásluhou prudkého obratu ve vývoji eurodolaru.
Devizový trh byl dnes bez impulsů, kterými se stalo dění v zahraničí - na polském trhu a eurodolaru. Koruna si užívala politického uklidnění při absenci jakýchkoliv fundamentálních zpráv. Relativně silné oslabení přes středně důležitou úroveň 31,80 Kč/EUR bylo v režii především domácích subjektů a reálných klientských objednávek. Trh je nyní náchylný ke korekci předchozích euforických (nadměrných) zisků. Z technického úhlu pohledu je kurz mezi 31,80 a 32,00 Kč/EUR právě na hraně změny střednědobého až dlouhodobého trendu (koruna od července minulého roku de facto jen oslabovala).
Zítra očekáváme obchodování podobné tomu dnešnímu - tedy žádné zprávy a převaha technických obchodů s jistým vlivem obchodování podle sentimentu zahraničí. Koruna by se měla i zítra obchodovat v pásmu 31,50 až 32,00 Kč/EUR, volatilita stále nadprůměrná, silné riziko jakékoliv krátkodobé prognózy.
Na ostatních středoevropských trzích dnes padaly rekordy. Polský zlotý v obavách o osud rozpočtových opatření poklesl k euru na nové historické minimum 4,605 PZL/EUR, tedy o 1,2% níže. Slovenská koruna naopak posílila na 4měsíční maximum 41,12 SKK/EUR díky velmi příznivému srpnovému zahraničnímu obchodu. Forint se odpoledne vracel na otevírací hodnoty.
Dolar po úspěšném vkročení do nového týdne překvapil investory spekulující na jeho pozitivní korekci. Americká měna se prudce propadla o více než procento k euru (aktuálně 1,1582 USD/EUR), na nové 3leté minimum k japonskému jenu a o 1% k švýcarskému franku. Dále viz. komentář
ZDE.
Radim Krejčí