Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Daňová politika členských států versus základní svobody EU – přednost státu či podnikatele?

Daňová politika členských států versus základní svobody EU – přednost státu či podnikatele?

29.9.2003 12:21
Autor: 

V jednom ze svých nejnovějších rozhodnutí Evropský soudní dvůr („ESD“) opět posílil princip svobody usazování v rámci EU ve prospěch účastníků trhu, kdy prohlásil určitá daňová opatření členského státu za neslučitelná s právem EU

Jedním z hlavích cílů Evropského společenství je vytvoření a zajištění fungování jednotného vnitřního trhu, založeného na svobodě volného pohybu osob, služeb, zboží a kapitálu. Podnikatelé ze všech členských států by tedy měli získat stejné příležitosti pro jejich podnikání v rámci celé EU. Za účelem dosažení tohoto cíle jsou členské státy povinny odbourat omezení, která by bránila uplatňování těchto svobod. Jedním z nejvýznamnějších prvků, které v současnosti ovlivňují ekonomické rozhodování podnikatelských subjektů a zároveň mohou být překážkou volného pohybu zboží či služeb, jsou zejména daně.

V jednom ze svých posledních rozhodnutí se ESD vyjádřil k otázce zdaňování příjmů ve vztahu mateřská – dceřiná společnost, resp. k možnosti mateřské společnosti odečítat si od svých příjmů náklady vynaložené na financování dceřiných společností v jiných členských státech. Zde je třeba uvést, že dle příslušné směrnice upravující zdaňování ve vztahu mezi mateřskými a dceřinými společnostmi usazenými v různých členských státech, by měly být eliminovány jakékoliv výhody či nevýhody vyplývajících z daňových předpisů pro zdaňování příjmů s ohledem na výše uvedený vztah mezi mateřskou a dceřinou společností.

V uvedeném případě ESD posuzoval, zda je v souladu s komunitárním právem omezení možnosti odpočtu nákladů vynaložených mateřskou společností se sídlem v jednom členském státě v souvislosti s podílem na základním kapitálu dceřiné společnosti se sídlem v jiném členském státě pouze na případy, kdy poskytnuté prostředky byly vynaloženy, byť i nepřímo, na dosažení zdanitelných příjmů ve státě sídla mateřské společnosti.

ESD takovouto národní právní úpravu označil za porušující výše uvedenou směrnici, kterou interpretoval s ohledem na princip svobody usazování. Dle tohoto rozhodnutí ESD nesmí vnitrostátní daňový právní předpis omezit možnost odpočtu nákladů vynaložených mateřskou společností na její dceřiné společností založené v jiných členských státech tak, že tento odpočet učiní závislým na tom, že dané náklady vedou přímo či nepřímo k zdanitelným příjmům v členském státě mateřské společnosti. Svoboda usazování má tedy přednost před potřebou zabránění snižování daňových příjmů členských států.

Ačkoliv se tento rozsudek vztahuje zejména k daňovým předpisům, jednoznačně potvrzuje přístup ESD, jako jednoho z nejvýznamnějších orgánů EU, ve vztahu k odbourávání překážek ohrožujících fungování vnitřního trhu. Uvedené daňové předpisy sice přímo nebrání zakládání dceřiných společností v jiných členských státech, ale daňová nevýhodnost financování dceřiných společností jejich zakladateli má prakticky stejné důsledky, které by mělo podmínění založení dceřiné společnosti např. zaplacením určitého zvláštního poplatku.

Lze tedy uzavřít, že výše uvedený přístup ESD by měl být zárukou odbourání překážek ztěžujících rozvoj podnikání v rámci EU, a to nejen čistě právních ale i ekonomických.

Stanislav Servus
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.12.2017
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
8:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba