Rozhodnutí OPEC o snížení produkčních kvót překvapilo mnohé, poslalo spotové i futures ceny ropy nahoru, vyvolalo diskuse o možném podkopání počátků křehkého růstu globální ekonomiky a samozřejmě diskuse o samotném trhu s ropou. Ukazuje se, že OPEC stále nemusí klást takové preference na bránění svého tržního podílu (z velké části proti rostoucí produkci v Rusku), jak se doposud zdálo, naopak větší důležitost pro něj, alespoň nyní mají ceny. A protože ty má pod kontrolou silněji v období, když jsou zásoby ropy a jejích derivátů pod svou dlouhodobou úrovní, jak je tomu také nyní, rozhodl se toto období prodloužit.
Ropný trh představuje zdroj vzrušení a překvapení pro jeho účastníky i širší veřejnost poměrně frekventovaně, je ale až překvapivé, nakolik důležitost jeho dennodenních zvratů převažuje v analýzách nad pohledem na středně a dlouhodobé trendy. To v několika článcích napravíme. Začneme pohledem na to, jak to vůbec ve světě vypadá s takzvanými "proved reserves" - rezervy zásob ropy, které mohou s rozumnou pravděpodobností na základě geologických a ostatních informací být využity ze známých rezerv za použití známých technologií. První graf, který ukazuje podíl jednotlivých světových regionů na těchto rezervách v roce 2001, potvrzuje dominanci Středního východu, nepřekvapuje poslední místo Evropy, kde se těžba koncentruje převážně na mořská ložiska (Norsko, GB).
Zdroj: BP, OGJ, Patria Finance
Příště se podíváme na jednotlivé země v regionech co se týče jejich významu pro celosvětové zásoby ropy, velikost těžby, její vývoj v čase atd.
Jiří Soustružník