Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
OPEC opět překvapil, ale jak je na tom vlastně svět s ropou?

OPEC opět překvapil, ale jak je na tom vlastně svět s ropou?

26.9.2003 14:26
Autor: 

Rozhodnutí OPEC o snížení produkčních kvót překvapilo mnohé, poslalo spotové i futures ceny ropy nahoru, vyvolalo diskuse o možném podkopání počátků křehkého růstu globální ekonomiky a samozřejmě diskuse o samotném trhu s ropou. Ukazuje se, že OPEC stále nemusí klást takové preference na bránění svého tržního podílu (z velké části proti rostoucí produkci v Rusku), jak se doposud zdálo, naopak větší důležitost pro něj, alespoň nyní mají ceny. A protože ty má pod kontrolou silněji v období, když jsou zásoby ropy a jejích derivátů pod svou dlouhodobou úrovní, jak je tomu také nyní, rozhodl se toto období prodloužit.

Ropný trh představuje zdroj vzrušení a překvapení pro jeho účastníky i širší veřejnost poměrně frekventovaně, je ale až překvapivé, nakolik důležitost jeho dennodenních zvratů převažuje v analýzách nad pohledem na středně a dlouhodobé trendy. To v několika článcích napravíme. Začneme pohledem na to, jak to vůbec ve světě vypadá s takzvanými "proved reserves" - rezervy zásob ropy, které mohou s rozumnou pravděpodobností na základě geologických a ostatních informací být využity ze známých rezerv za použití známých technologií. První graf, který ukazuje podíl jednotlivých světových regionů na těchto rezervách v roce 2001, potvrzuje dominanci Středního východu, nepřekvapuje poslední místo Evropy, kde se těžba koncentruje převážně na mořská ložiska (Norsko, GB).


Zdroj: BP, OGJ, Patria Finance

Příště se podíváme na jednotlivé země v regionech co se týče jejich významu pro celosvětové zásoby ropy, velikost těžby, její vývoj v čase atd.

Jiří Soustružník


Váš názor
 • Těžba v ČR
  30.9.2003 16:44

  Jakou část spotřeby ropy v ČR pokrývá lokální (česká) těžba?
  Energetik
  • zdroj?
   30.9.2003 16:47

   Nevite nekdo, co to znamena OGJ???
   Manfred II
   • to náhodou vím
    1.10.2003 7:43

    Oil and Gas Journal
    Jiří Soustružník
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů