Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Erste Bank koupila maďarskou Postabank relativně draho

26.9.2003 10:00
Autor: 

Erste Bank zvítězila v privatizačním tendru na prodej Postabanky. Erste zaplatí za 99,97% státní podíl v Postabance 101,3 mld. HUF (399 mil. EUR), což odpovídá 2,8-násobku vlastního kapitálu banky na konci roku 2002. Kupní smlouva by měla být podepsána do poloviny října, celá transakce bude uzavřena v prosinci, pokud ji regulátoři jak v Maďarsku tak Rakousku schválí. Stát poskytl garanci za případné výdaje banky spojené s možnými soudními spory v budoucnosti, které se vztahují k předchozí činnosti Postabanky.

Ačkoliv placená cena neodráží podle Erste pouze vnitřní hodnotu Postabanky, ale také synergie vzniklé ze začlenění této banky do skupiny a z fúze s Erste Bank Hungary a strategickou důležitost, kterou Erste přikládá maďarskému trhu, Erste Bank podle nás Postabanku přeplatila. My považujeme za přiměřenou cenu 62 mld. HUF (245 mil. EUR). Transakce vyznívá značně nevýhodně ve srovnání s předchozími transakcemi, které Erste učinila: Českou spořitelnu koupila za 1,6 násobek jejího vlastního kapitálu a Slovenskou spořitelnou za 1,8 násobek.. Za jednoho klienta Postabank zaplatí Erste 832 EUR, za klienta ČS zaplatila 291 EUR, za klienta SLSP zaplatila 271 EUR.

Erste Bank koupí Postabanky zvýší svůj tržní podíl na maďarském trhu na téměř 8 % a po předpokládané fúzi s Erste Bank Hungary (EBH) se stane pátou největší bankou s celkovými aktivy ve výši cca 3 mld. EUR. Nová EBH bude disponovat druhou nejhustší sítí více než 200 poboček (OTP má 427 poboček), přes kterou bude obsluhovat 900 000 klientů.

Jan Hájek


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • preplaceno?
    26.9.2003 12:32

    Asi vedi neco, co Vy (a taky vsichni ostatni) ani netusite.
    Mansfeld
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data