Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak to vypadá se spotřebou elektřiny ve vašem kraji?

Jak to vypadá se spotřebou elektřiny ve vašem kraji?

25.9.2003 13:16
Autor: 

Minulý článek zabývající se strukturou spotřeby elektrické energie u nás doplňuje následující graf, který ukazuje podíl jednotlivých krajů na celkové spotřebě elektřiny v roce 2002. Je jasné, že tento je dán jednak velikostí kraje ve smyslu počtu obyvatel (tj. velikostí spotřeby domácností, které jsou vcelku druhým největším konzumentem elektrické energie u nás - viz minulý článek ZDE) a také místem působení největších průmyslových (popř. dopravních a podniků služeb) podniků u nás.

Z grafu je jasné, že Moravskoslezský kraj a Ústecký kraj mají dohromady téměř 30% domácí spotřeby, významný je i kraj Středočeský. Velká spotřeba elektřiny v těchto regionech je do značné míry vysvětlena právě velkou koncentrací velkých průmyslových podniků (viz. dále). Nemalý podíl na spotřebě má i Praha, kde hraje roli jednak velká koncentrace obyvatel a to, že zde má sídlo poměrně mnoho významných společností.


Zdroj: ERU, Patria Finance

Zajímavý je i detailnější pohled na podíl spotřeby v jednotlivých krajích - tj. jaký podíl tam mají dvě největší skupiny konzumentů elektrické energie u nás - průmysl a domácnosti. To demonstruje následující graf. I když existují výjimky, velký podíl průmyslu je většinou spojen s větší důležitostí kraje co se týče podílu na celkové spotřebě v republice (a naopak, jak demonstruje jih Čech a Moravy, popř. Vysočina), což je intuitivní. Rozdíly mezi jednotlivými kraji jsou přitom relativně významné - (i) podíl průmyslu kolem 25% u nejméně průmyslových krajů, naopak kolem 40% u nejvíce zprůmyslněných oblastí a (ii) podíl domácností od pouze zhruba 12% v nejprůmyslovějších oblastech do 25-30% na opačném konci spektra.


Zdroj: ERU, Patria Finance

Vysoký význam průmyslu v jednotlivých krajích v kontextu naší ekonomiky neznamená pouze velký význam pro spotřebu elektřiny, ale často stále velké problémy co se týče jeho restrukturalizace a zaměstnanosti - sever Moravy je typickým příkladem (podotkněme, že vysoká strukturální nezaměstnanost v daných regionech pravděpodobně působí i na snižování spotřeby elektrické energie v domácnostech). Její úspěch (restrukturalizace) tak bude v těchto oblastech znatelně ovlivňovat prodeje a zisky distributorů a obchodníků s elektrickou energií - např. SME, nyní patřící do skupiny ČEZ.

Naopak v oblastech s velkou spotřebou domácností se obchodníci s elektrickou energií zaměří na tento segment (po jeho liberalizaci v roce 2006). Zde velká atomizace zákazníků vyžaduje rozdílný marketingový a prodejní přístup (včetně podpůrných systémů), než je tomu u korporátních klientů. Dynamika možných přechodů k jiným dodavatelům elektřiny bude pravděpodobně výrazně nižší, než je tomu u velkých zákazníků.

Uvedené grafy tedy indikují, na jaký typ strukturálních změn mohou být více citlivé tržby a zisky jednotlivých distributorů a obchodníků v regionech (tj. jakému typu rizika, či příležitosti jsou v tomto smyslu vystaveni) - či na změny na straně domácností (vyšší vybavenost elektrickými spotřebiči, typ topení apod.), či na změny struktury a technologie produkce v průmyslu a jeho klesající podíl na HDP na úkor méně energeticky náročných služeb. Zatímco prví je relevantní např. pro Prahu, druhé pro již zmiňovanou SME, či SČE.

Jiří Soustružník


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • casova rada
    25.9.2003 18:59

    Bylo by take zajimave, porovnat vyvoj za jednotlive kraje v case, predevsim u tech s tradicni pritomnosti tezkeho prumyslu a u Prahy. Existuje takovy prehled vubec?
    Manfred II
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data