Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak to vypadá se spotřebou elektřiny ve vašem kraji?

Jak to vypadá se spotřebou elektřiny ve vašem kraji?

25.9.2003 13:16
Autor: 

Minulý článek zabývající se strukturou spotřeby elektrické energie u nás doplňuje následující graf, který ukazuje podíl jednotlivých krajů na celkové spotřebě elektřiny v roce 2002. Je jasné, že tento je dán jednak velikostí kraje ve smyslu počtu obyvatel (tj. velikostí spotřeby domácností, které jsou vcelku druhým největším konzumentem elektrické energie u nás - viz minulý článek ZDE) a také místem působení největších průmyslových (popř. dopravních a podniků služeb) podniků u nás.

Z grafu je jasné, že Moravskoslezský kraj a Ústecký kraj mají dohromady téměř 30% domácí spotřeby, významný je i kraj Středočeský. Velká spotřeba elektřiny v těchto regionech je do značné míry vysvětlena právě velkou koncentrací velkých průmyslových podniků (viz. dále). Nemalý podíl na spotřebě má i Praha, kde hraje roli jednak velká koncentrace obyvatel a to, že zde má sídlo poměrně mnoho významných společností.


Zdroj: ERU, Patria Finance

Zajímavý je i detailnější pohled na podíl spotřeby v jednotlivých krajích - tj. jaký podíl tam mají dvě největší skupiny konzumentů elektrické energie u nás - průmysl a domácnosti. To demonstruje následující graf. I když existují výjimky, velký podíl průmyslu je většinou spojen s větší důležitostí kraje co se týče podílu na celkové spotřebě v republice (a naopak, jak demonstruje jih Čech a Moravy, popř. Vysočina), což je intuitivní. Rozdíly mezi jednotlivými kraji jsou přitom relativně významné - (i) podíl průmyslu kolem 25% u nejméně průmyslových krajů, naopak kolem 40% u nejvíce zprůmyslněných oblastí a (ii) podíl domácností od pouze zhruba 12% v nejprůmyslovějších oblastech do 25-30% na opačném konci spektra.


Zdroj: ERU, Patria Finance

Vysoký význam průmyslu v jednotlivých krajích v kontextu naší ekonomiky neznamená pouze velký význam pro spotřebu elektřiny, ale často stále velké problémy co se týče jeho restrukturalizace a zaměstnanosti - sever Moravy je typickým příkladem (podotkněme, že vysoká strukturální nezaměstnanost v daných regionech pravděpodobně působí i na snižování spotřeby elektrické energie v domácnostech). Její úspěch (restrukturalizace) tak bude v těchto oblastech znatelně ovlivňovat prodeje a zisky distributorů a obchodníků s elektrickou energií - např. SME, nyní patřící do skupiny ČEZ.

Naopak v oblastech s velkou spotřebou domácností se obchodníci s elektrickou energií zaměří na tento segment (po jeho liberalizaci v roce 2006). Zde velká atomizace zákazníků vyžaduje rozdílný marketingový a prodejní přístup (včetně podpůrných systémů), než je tomu u korporátních klientů. Dynamika možných přechodů k jiným dodavatelům elektřiny bude pravděpodobně výrazně nižší, než je tomu u velkých zákazníků.

Uvedené grafy tedy indikují, na jaký typ strukturálních změn mohou být více citlivé tržby a zisky jednotlivých distributorů a obchodníků v regionech (tj. jakému typu rizika, či příležitosti jsou v tomto smyslu vystaveni) - či na změny na straně domácností (vyšší vybavenost elektrickými spotřebiči, typ topení apod.), či na změny struktury a technologie produkce v průmyslu a jeho klesající podíl na HDP na úkor méně energeticky náročných služeb. Zatímco prví je relevantní např. pro Prahu, druhé pro již zmiňovanou SME, či SČE.

Jiří Soustružník


Váš názor
  • casova rada
    25.9.2003 18:59

    Bylo by take zajimave, porovnat vyvoj za jednotlive kraje v case, predevsim u tech s tradicni pritomnosti tezkeho prumyslu a u Prahy. Existuje takovy prehled vubec?
    Manfred II
Aktuální komentáře
23.6.2018
12:22Víkendář: Blíží se možný zlomový bod v uprchlické krizi
6:35ČEZ po nejdelší valné hromadě v historii vyplatí dividendu 33 korun na akcii. Obměna dozorčí rady
22.6.2018
22:03Trump přidusil dnešní rally další hrozbou cel
18:15Ropný cyklus se bude točit dál, trend je v rukou nových technologií
17:29Více ropy a nová cla. Závěr týdne není nudný, euro klesá  
17:26Pegas s Kofolou PX do zeleného nevytáhly, výhružka Trumpa posílá automobilky níže  
17:20Co říká Pax Romana o dnešním světě
17:20Technická analýza: Eurodolar otestoval významný support, eurokoruna rezistenci
17:05Nová Trumpova hrozba: Zavedeme 20 % clo na všechna auta z EU
16:53ÚOHS schválil vstup čínské Citic Group do CEFC Group Europe
15:34TOMA, a.s. - zpráva z Valné hromady červen 2018
14:54Dohoda OPEC: Produkce ropy stoupne jen mírně. Cena roste svižně už teď
14:40Technická analýza: Bod zlomu: V hlavní roli OPEC+
14:15Obuvnická firma Prabos rozšiřuje svou výrobu na Ukrajinu
13:32Perly týdne: Čínský útok na americké akcie, záhada německé kriminality a z ČR Itálie
13:30Do vlády míří Malá a Nováková, obranu převezme Metnar
12:09Fed: Přední americké banky by dokázaly přestát silnou recesi
11:46Přistoupí OPEC+ k navýšení těžby?  
11:00HubVentures, mířící na burzu, po čerstvé coworkingové akvizici ovládá přes 40 procent trhu
10:56Dopoledne se daří euru i koruně. OPEC jedná o produkci, cla zůstávají hrozbou  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data