Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

ČSÚ: indikátory důvěry spotřebitelů i podniků v září klesají

25.09.2003 9:22
Autor: 

Saldo souhrnného indikátoru důvěry se v září 2003 oproti předchozímu měsíci snížilo, a to jak vlivem salda spotřebitelského indikátoru, tak vlivem salda podnikatelského indikátoru. Saldo spotřebitelského indikátoru důvěry výrazně pokleslo.

Mezi respondenty z průmyslu (957 respondentů) hodnotilo 35 % svou ekonomickou situaci v září jako dobrou, 61 % jako uspokojivou a 4 % jako špatnou, což je téměř stejně jako v srpnu. Po sezónním očištění se hodnocení poptávky v současnosti v září ve srovnání se srpnem zhoršilo (pokles salda o 5 bodů), stejně jako hodnocení současné zahraniční poptávky (pokles salda o 5 bodů). Stav zásob hotových výrobků se podle mínění respondentů mírně zvýšil, saldo vzrostlo o 1 bod. Po sezónním očištění respondenti očekávají pro příští tři měsíce zvýšení zaměstnanosti (růst salda o 1 bod) a oživení výrobní činnosti (růst salda o 2 body). Celkově se indikátor důvěry v průmyslu oproti předchozímu měsíci vlivem horšího hodnocení poptávky v září mírně snížil.

Ve stavebních podnicích (459 respondentů) se v září hodnocení domácí poptávky po sezónním očištění mírně zhoršilo (pokles salda o 1 bod). Hodnocení zahraniční poptávky se mírně zlepšilo (růst salda o 1 bod), nadále zůstává na nízké úrovni. Podíl respondentů očekávajících zlepšení ekonomické situace v příštích šesti měsících výrazně klesl oproti srpnovým 27 % na zářijových 17 %, podíl respondentů očekávajících neměnnost klesl na 65 % (v srpnu 67 %) a podíl respondentů předpokládajících zhoršení činil 18 % (v srpnu 6 %). Celkový indikátor důvěry ve stavebnictví poklesl vlivem očekávaného poklesu počtu zaměstnanců v příštích třech měsících.

Respondenti z odvětví obchodu (315 respondentů) hodnotili v září ekonomickou situaci svého podniku z 36 % jako dobrou, dalších 61 % ji považovalo za uspokojivou a 3 % za špatnou. V příštích šesti měsících 61 % respondentů očekává neměnnost ekonomické situace (v srpnu 52 %), dalších 33 % očekává její zlepšení (v srpnu 44 %) a zbývajících 6 % očekávají zhoršení (v srpnu 4 %). Respondenti signalizují v září zvýšení stavu zásob zboží a zároveň zvýšení požadavků na dodavatele v příštích třech měsících. Celkový indikátor důvěry v obchodě poklesl.

Ve vybraných odvětvích služeb (760 respondentů) hodnotilo v září 63 % (v srpnu 66 %) respondentů svoji současnou ekonomickou situaci jako dobrou, 35 % respondentů ji hodnotí jako odpovídající sezóně (v srpnu 32 %) a 2 % jako špatnou (stejně jako v srpnu). Růst poptávky očekává 41 % respondentů, neměnný vývoj 57 % respondentů a 2 % pokles. Neměnnost ve vývoji cen očekává 92 % respondentů, růst cen 7 % respondentů a 1 % pokles. Pokles počtu zaměstnanců očekává 37 % respondentů, neměnnost 51 % a růst počtu zaměstnanců 12 % respondentů. Celkový indikátor důvěry ve vybraných odvětvích služeb poklesl.

Spotřebitelé (1000 dotázaných respondentů) v září očekávají, že se celková ekonomická situace i jejich finanční situace v příštích dvanácti měsících zlepší. Saldo očekávané celkové ekonomické situace vzrostlo o 1 bod, saldo očekávané finanční situace spotřebitelů vzrostlo o 6 bodů. Oproti minulému měsíci se zvýšil podíl spotřebitelů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti v příštích dvanácti měsících, saldo vzrostlo o 12 bodů. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu v příštích dvanácti měsících spořit, se snížil (pokles salda o 13 bodů). Spotřebitelé hodlají v příštích dvanácti měsících pořizovat zboží dlouhodobé spotřeby (růst salda o 14 bodů) a automobily (růst salda o 3 body). Celkový indikátor spotřebitelské důvěry poklesl.

(zdroj: ČSÚ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.01.2025
22:01Zámoří v euforii nepokračuje  
17:09Random Thoughts #4 aneb Investiční tipy: Aby měly AI modely co žrát…  
17:03Americké indexy na hraně průrazu  
16:10Staronový technologický cyklus a „drahost“ akcií
16:06Jadernou energii čeká celosvětově návrat na výsluní, uvádí agentura IEA
14:08Spanilá jízda bank pokračuje. Morgan Stanley drtí odhady i díky akciovému trhu
13:45TSMC po 4Q24: Silné kapitálové výdaje ženou nahoru celý polovodičový sektor  
13:03Bank of America překonala ve 4. čtvrtletí očekávání, dařilo se investičnímu bankovnictví
12:36ILO: Globální míra nezaměstnanosti zůstane blízko rekordního minima pět pct.
11:34Akcie pokračují vzhůru. Zlepšení sentimentu nastartovala inflace spolu s výsledky  
11:09Reuters: Číňané se zajímají o nechtěné továrny Volkswagenu v Německu
9:24Rozbřesk: Umírněný růst jádrové inflace v USA přinesl úlevu dluhopisům
8:57Náladu na trzích zvedly dobré výsledky amerických bank i data, obnovující sázky na snižování sazeb Fedu. Futures míří výše  
8:46Největší výrobce čipů na světě TSMC dosáhl rekordního zisku díky poptávce pro AI
6:22Invesco: Nečekané pravdy – Ohlédnutí za rokem 2024
15.01.2025
22:01Hlavní zámořské indexy silně posilovaly  
17:20Trhy odtržené od fundamentu?
16:56Bidenova vláda zpřísnila podmínky pro výrobce pokročilých polovodičů
16:54Trhům pomáhají dobré výsledky klíčových amerických bank i inflace. V Praze se chystá IPO Doosan Škoda Power  
16:03BlackRock zažil rekordní čistý příliv aktiv v hodnotě 281 miliard dolarů  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00UK - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.