Saldo souhrnného indikátoru důvěry se v září 2003 oproti předchozímu měsíci snížilo, a to jak vlivem salda spotřebitelského indikátoru, tak vlivem salda podnikatelského indikátoru. Saldo spotřebitelského indikátoru důvěry výrazně pokleslo.
Mezi respondenty z
průmyslu (957 respondentů) hodnotilo 35 % svou ekonomickou situaci v září jako dobrou, 61 % jako uspokojivou a 4 % jako špatnou, což je téměř stejně jako v srpnu. Po sezónním očištění se hodnocení poptávky v současnosti v září ve srovnání se srpnem zhoršilo (pokles salda o 5 bodů), stejně jako hodnocení současné zahraniční poptávky (pokles salda o 5 bodů). Stav zásob hotových výrobků se podle mínění respondentů mírně zvýšil, saldo vzrostlo o 1 bod. Po sezónním očištění respondenti očekávají pro příští tři měsíce zvýšení zaměstnanosti (růst salda o 1 bod) a oživení výrobní činnosti (růst salda o 2 body). Celkově se indikátor důvěry v průmyslu oproti předchozímu měsíci vlivem horšího hodnocení poptávky v září mírně snížil.
Ve
stavebních podnicích (459 respondentů) se v září hodnocení domácí poptávky po sezónním očištění mírně zhoršilo (pokles salda o 1 bod). Hodnocení zahraniční poptávky se mírně zlepšilo (růst salda o 1 bod), nadále zůstává na nízké úrovni. Podíl respondentů očekávajících zlepšení ekonomické situace v příštích šesti měsících výrazně klesl oproti srpnovým 27 % na zářijových 17 %, podíl respondentů očekávajících neměnnost klesl na 65 % (v srpnu 67 %) a podíl respondentů předpokládajících zhoršení činil 18 % (v srpnu 6 %). Celkový indikátor důvěry ve stavebnictví poklesl vlivem očekávaného poklesu počtu zaměstnanců v příštích třech měsících.
Respondenti z odvětví
obchodu (315 respondentů) hodnotili v září ekonomickou situaci svého podniku z 36 % jako dobrou, dalších 61 % ji považovalo za uspokojivou a 3 % za špatnou. V příštích šesti měsících 61 % respondentů očekává neměnnost ekonomické situace (v srpnu 52 %), dalších 33 % očekává její zlepšení (v srpnu 44 %) a zbývajících 6 % očekávají zhoršení (v srpnu 4 %). Respondenti signalizují v září zvýšení stavu zásob zboží a zároveň zvýšení požadavků na dodavatele v příštích třech měsících. Celkový indikátor důvěry v obchodě poklesl.
Ve vybraných odvětvích
služeb (760 respondentů) hodnotilo v září 63 % (v srpnu 66 %) respondentů svoji současnou ekonomickou situaci jako dobrou, 35 % respondentů ji hodnotí jako odpovídající sezóně (v srpnu 32 %) a 2 % jako špatnou (stejně jako v srpnu). Růst poptávky očekává 41 % respondentů, neměnný vývoj 57 % respondentů a 2 % pokles. Neměnnost ve vývoji cen očekává 92 % respondentů, růst cen 7 % respondentů a 1 % pokles. Pokles počtu zaměstnanců očekává 37 % respondentů, neměnnost 51 % a růst počtu zaměstnanců 12 % respondentů. Celkový indikátor důvěry ve vybraných odvětvích služeb poklesl.
Spotřebitelé (1000 dotázaných respondentů) v září očekávají, že se celková ekonomická situace i jejich finanční situace v příštích dvanácti měsících zlepší. Saldo očekávané celkové ekonomické situace vzrostlo o 1 bod, saldo očekávané finanční situace spotřebitelů vzrostlo o 6 bodů. Oproti minulému měsíci se zvýšil podíl spotřebitelů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti v příštích dvanácti měsících, saldo vzrostlo o 12 bodů. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu v příštích dvanácti měsících spořit, se snížil (pokles salda o 13 bodů). Spotřebitelé hodlají v příštích dvanácti měsících pořizovat zboží dlouhodobé spotřeby (růst salda o 14 bodů) a automobily (růst salda o 3 body). Celkový indikátor spotřebitelské důvěry poklesl.
(zdroj: ČSÚ)