Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

ČSÚ: indikátory důvěry spotřebitelů i podniků v září klesají

25.9.2003 9:22
Autor: 

Saldo souhrnného indikátoru důvěry se v září 2003 oproti předchozímu měsíci snížilo, a to jak vlivem salda spotřebitelského indikátoru, tak vlivem salda podnikatelského indikátoru. Saldo spotřebitelského indikátoru důvěry výrazně pokleslo.

Mezi respondenty z průmyslu (957 respondentů) hodnotilo 35 % svou ekonomickou situaci v září jako dobrou, 61 % jako uspokojivou a 4 % jako špatnou, což je téměř stejně jako v srpnu. Po sezónním očištění se hodnocení poptávky v současnosti v září ve srovnání se srpnem zhoršilo (pokles salda o 5 bodů), stejně jako hodnocení současné zahraniční poptávky (pokles salda o 5 bodů). Stav zásob hotových výrobků se podle mínění respondentů mírně zvýšil, saldo vzrostlo o 1 bod. Po sezónním očištění respondenti očekávají pro příští tři měsíce zvýšení zaměstnanosti (růst salda o 1 bod) a oživení výrobní činnosti (růst salda o 2 body). Celkově se indikátor důvěry v průmyslu oproti předchozímu měsíci vlivem horšího hodnocení poptávky v září mírně snížil.

Ve stavebních podnicích (459 respondentů) se v září hodnocení domácí poptávky po sezónním očištění mírně zhoršilo (pokles salda o 1 bod). Hodnocení zahraniční poptávky se mírně zlepšilo (růst salda o 1 bod), nadále zůstává na nízké úrovni. Podíl respondentů očekávajících zlepšení ekonomické situace v příštích šesti měsících výrazně klesl oproti srpnovým 27 % na zářijových 17 %, podíl respondentů očekávajících neměnnost klesl na 65 % (v srpnu 67 %) a podíl respondentů předpokládajících zhoršení činil 18 % (v srpnu 6 %). Celkový indikátor důvěry ve stavebnictví poklesl vlivem očekávaného poklesu počtu zaměstnanců v příštích třech měsících.

Respondenti z odvětví obchodu (315 respondentů) hodnotili v září ekonomickou situaci svého podniku z 36 % jako dobrou, dalších 61 % ji považovalo za uspokojivou a 3 % za špatnou. V příštích šesti měsících 61 % respondentů očekává neměnnost ekonomické situace (v srpnu 52 %), dalších 33 % očekává její zlepšení (v srpnu 44 %) a zbývajících 6 % očekávají zhoršení (v srpnu 4 %). Respondenti signalizují v září zvýšení stavu zásob zboží a zároveň zvýšení požadavků na dodavatele v příštích třech měsících. Celkový indikátor důvěry v obchodě poklesl.

Ve vybraných odvětvích služeb (760 respondentů) hodnotilo v září 63 % (v srpnu 66 %) respondentů svoji současnou ekonomickou situaci jako dobrou, 35 % respondentů ji hodnotí jako odpovídající sezóně (v srpnu 32 %) a 2 % jako špatnou (stejně jako v srpnu). Růst poptávky očekává 41 % respondentů, neměnný vývoj 57 % respondentů a 2 % pokles. Neměnnost ve vývoji cen očekává 92 % respondentů, růst cen 7 % respondentů a 1 % pokles. Pokles počtu zaměstnanců očekává 37 % respondentů, neměnnost 51 % a růst počtu zaměstnanců 12 % respondentů. Celkový indikátor důvěry ve vybraných odvětvích služeb poklesl.

Spotřebitelé (1000 dotázaných respondentů) v září očekávají, že se celková ekonomická situace i jejich finanční situace v příštích dvanácti měsících zlepší. Saldo očekávané celkové ekonomické situace vzrostlo o 1 bod, saldo očekávané finanční situace spotřebitelů vzrostlo o 6 bodů. Oproti minulému měsíci se zvýšil podíl spotřebitelů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti v příštích dvanácti měsících, saldo vzrostlo o 12 bodů. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu v příštích dvanácti měsících spořit, se snížil (pokles salda o 13 bodů). Spotřebitelé hodlají v příštích dvanácti měsících pořizovat zboží dlouhodobé spotřeby (růst salda o 14 bodů) a automobily (růst salda o 3 body). Celkový indikátor spotřebitelské důvěry poklesl.

(zdroj: ČSÚ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.12.2017
22:03Wall Street zakončila po Fedu nerozhodně, Caterpillar +4 %
20:23Janet Yellenová se loučí zvýšením sazeb Fedu. Dolar nad 1,1800 EURUSD
18:05Goldman prudce zvyšuje doporučení u učebnicového propadáku. Co se děje?
17:12Polský plán s Unipetrolem vytahoval Prahu do zeleného
17:07O2 odsouhlasila další dva roky zpětného odkupu vlastních akcií
16:24Dolaru pokazila vyčkávání na Fed nižší inflace  
15:21Unipetrol u historických maxim. Je správný čas na nabídku PKN a prodej akcií?  
14:47Jádrová inflace slábne. Zvýší pochybnosti Fedu?
14:32Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše
14:18STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:36Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
8:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba