Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Konec měsíce: ČNB opět na tahu

Konec měsíce: ČNB opět na tahu

23.9.2003 12:44
Autor: 

Ve středu se uskuteční pravidelné jednání bankovní rady, které je vždy na konci měsíce zasvěceno otázkám měnové politiky. Půjdou úrokové ještě níže nebo již nastal čas na jejich návrat k vyšším úrovním?

Jako téměř vždy není ani na konci září situace černobílá. Centrem pozornosti ČNB a argumentem proti dalšímu snížení úrokových sazeb je rychle rostoucí zadlužení domácností. Vzniká v ČR nebezpečná dluhová bublina? V mezinárodním srovnání je zadlužení českých domácností a jejich schopnost splácení závazků stále velmi příznivá. Je ovšem pravdou, že se jedná bezprecedentní situaci v české ekonomice, a tak je opatrnost strážců měny (a ekonomiky) pochopitelná. Dalším ze sady argumentů proti nižším sazbám je poměrně příznivý růst HDP ve 2. čtvrtletí. Vadou na kráse je skutečnost, že se o něj zasloužily pouze spotřeba domácností a hromadění zásob. Proti snížení úrokových sazeb hovoří také oslabení kurzu koruny. Za poslední rok koruna oslabila vůči euru o 5,7% a ve srovnání s úrovní na konci června, kdy byly naposledy sníženy úrokové sazby, je slabší o 1,5%. Jenže v posledních dnech se kurz vydal opět k silnějším hodnotám a smazal značnou část předchozích ztrát.

Pro další uvolnění měnových podmínek hovoří dvě důležité skutečnosti. První z nich je inflační prognóza. Pozornost centrální banky by se měla zvolna posouvat k poslednímu čtvrtletí příštího roku a prvního kvartálu roku 2005. Červencová Zpráva o inflaci obsahuje graf inflační projekce ČNB, který má v tomto období podobný průběh jako naše projekce na obrázku. Střed inflační prognózy sice zůstává v cílovém koridoru, nicméně velmi blízko jeho dolní hranice. Nedojde-li tedy ke změně inflační projekce, otevírá se s posunem v čase o další kvartál kupředu prostor pro uvolnění měnových podmínek. A jaké jsou možnosti změny prognózy inflace. Na jedné straně ČNB v posledním zápisu z jednání bankovní rady konstatuje, že rizika stávají prognózy jsou vychýlena směrem nahoru kvůli vnějším nákladovým faktorům, rozuměj ropě a kurzu. Jenže na obou trzích začal vítr foukat opačným směrem. Pro stanovení prognózy inflace je také důležitý odhadovaný hospodářský vývoj v zahraničí. A tam si na zlepšení ještě budeme muset počkat. Výhled pro eurozóny zůstává stále temný, jak ukazuje následující tabulka prognóz Mezinárodního měnového fondu


* změna ve srovnání s dubnovými odhady
Pramen: IMF, World Economic Outlook, April 2003, September 2003

Bankovní rada sice osvědčila svou pružnost, nicméně nyní je stále ve hře jedna obrovská neznámá – rozpočtová reforma. Je pravděpodobné, že právě její konečná podoba, může ovlivnit postoj tvůrců měnové politiky. Nicméně s posilováním koruny se opět pozvolna otevírají dvířka k nižším úrokovým sazbám.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data