Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak otevřít Pandořinu skříňku aneb přání otcem myšlenky

Jak otevřít Pandořinu skříňku aneb přání otcem myšlenky

23.9.2003 11:24
Autor: 

Včerejší propad evropských burz, které v průměru ztratily okolo dvou procent, mnoho analytiků a investorů přisuzovalo hlavně vývoji amerického dolaru. Ten se dostal na hranici 1.15 proti euru - úroveň, kterou jsme neviděli na trhu od července tohoto roku. Za své tak vzala na určitou dobu spekulace, že známky ekonomického oživení ve Spojených státech povedou k posílení dolaru, které bude mít blahodárný vliv na ziskovost evropských exportérů (viz. včerejší pokles cen akcií jako Philips Electronics nebo Siemens AG).

Co k tomuto chování ale vedlo? Odpověď je poměrně jednoduchá - víkendové zasedání ministrů financí G-7 v Dubaji. Díky našeptávání ze strany Spojených států bylo výsledkem tohoto zasedání komuniké, které volalo po "větší flexibilitě směnných kurzů". Jinými slovy, šlo v podstatě o cílený útok proti čínské praxi fixování juanu proti americkému dolaru a obecně uznávané praxi ostatních asijských zemí udržovat formou intervencí své měny "slabé".

Je velmi jednoduché pochopit, odkud se podobné naléhání USA bere. Za prvé, průmyslové podniky ve Spojených státech křičí, že uměle silný dolar ve vztahu k asijským měnám poškozuje firmy a znevýhodňuje je na mezinárodních trzích. Praxe, kdy Japonsko udržuje svou měnu uměle slabou proti USD je v podsatě skrytým clem - ve Spojených státech se tak japonské produkty prodávají relativně levně, naopak americké firmy mají velké problémy s pronikáním na lokální japonský trh.

Pokud má někdo obavy - stejně jako americký FED - že "riziko prudkého poklesu inflace zůstává pro blízkou budoucnost hlavním strašákem," pak oslabení dolaru vypadá jako skoro perfektní řešení. Především proto, že slabá měna je brána jako inflační faktor - zvyšuje dovozní ceny a umožňuje domácím výrobcům zvyšovat také jejich konečné prodejní ceny.

Na druhé straně - zahrávat si s oslabováním měny může opravdu dopadnout jako otevření Pandořiny skříňky. První důkaz bylo možno vidět hned včera - prudký růst ceny jenu a 4% pokles indexu Nikkei 225. To vedlo k následnému propadu také na evropských burzách, americké trhy byly "zamčeny" v poměrně úzkém negativním trendu.

Dalším rizikem je fakt, že světové trhy zoufale potřebují ekonomiku, která bude relativně nezávislá na Spojených státech. Za tímto účelem je nezbytné, aby oživení asijských ekonomik nastoupilo na mnohem dynamičtější cestu. Snaha oslabit dolar by mohla s velkou pravděpodobností vrhnout tyto ekonomiky zpět do recese v okamžiku, kdy Spojené státy samy o sobě nemají dost síly.

V neposlední řadě se nabízí otázka, jak se zachovají asijští investoři, kteří jsou v současné době největšími věřiteli Spojených států. Pokud bude pokračovat zoufalá snaha americké administrativy oslabit dolar, nedá se vyloučit forma "odvety" ze strany právě asijských držitelů státních dluhopisů Treasury. Jaký by to mohlo mít dopad na úrokové sazby ve Spojených státech jenom těžko domyslet.

Petr Žabža


Váš názor
 • Toto tema jeste uslysime
  23.9.2003 12:35

  Myslim, ze toto tema jeste uslysime a vysledky ekonomickeho hastereni USA v. Asie budou klicem k dalsim vyvoji svetovych ekonomik a akciovych trhu.
  Petr Kalina
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data