Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak otevřít Pandořinu skříňku aneb přání otcem myšlenky

Jak otevřít Pandořinu skříňku aneb přání otcem myšlenky

23.09.2003 11:24
Autor: 

Včerejší propad evropských burz, které v průměru ztratily okolo dvou procent, mnoho analytiků a investorů přisuzovalo hlavně vývoji amerického dolaru. Ten se dostal na hranici 1.15 proti euru - úroveň, kterou jsme neviděli na trhu od července tohoto roku. Za své tak vzala na určitou dobu spekulace, že známky ekonomického oživení ve Spojených státech povedou k posílení dolaru, které bude mít blahodárný vliv na ziskovost evropských exportérů (viz. včerejší pokles cen akcií jako Philips Electronics nebo Siemens AG).

Co k tomuto chování ale vedlo? Odpověď je poměrně jednoduchá - víkendové zasedání ministrů financí G-7 v Dubaji. Díky našeptávání ze strany Spojených států bylo výsledkem tohoto zasedání komuniké, které volalo po "větší flexibilitě směnných kurzů". Jinými slovy, šlo v podstatě o cílený útok proti čínské praxi fixování juanu proti americkému dolaru a obecně uznávané praxi ostatních asijských zemí udržovat formou intervencí své měny "slabé".

Je velmi jednoduché pochopit, odkud se podobné naléhání USA bere. Za prvé, průmyslové podniky ve Spojených státech křičí, že uměle silný dolar ve vztahu k asijským měnám poškozuje firmy a znevýhodňuje je na mezinárodních trzích. Praxe, kdy Japonsko udržuje svou měnu uměle slabou proti USD je v podsatě skrytým clem - ve Spojených státech se tak japonské produkty prodávají relativně levně, naopak americké firmy mají velké problémy s pronikáním na lokální japonský trh.

Pokud má někdo obavy - stejně jako americký FED - že "riziko prudkého poklesu inflace zůstává pro blízkou budoucnost hlavním strašákem," pak oslabení dolaru vypadá jako skoro perfektní řešení. Především proto, že slabá měna je brána jako inflační faktor - zvyšuje dovozní ceny a umožňuje domácím výrobcům zvyšovat také jejich konečné prodejní ceny.

Na druhé straně - zahrávat si s oslabováním měny může opravdu dopadnout jako otevření Pandořiny skříňky. První důkaz bylo možno vidět hned včera - prudký růst ceny jenu a 4% pokles indexu Nikkei 225. To vedlo k následnému propadu také na evropských burzách, americké trhy byly "zamčeny" v poměrně úzkém negativním trendu.

Dalším rizikem je fakt, že světové trhy zoufale potřebují ekonomiku, která bude relativně nezávislá na Spojených státech. Za tímto účelem je nezbytné, aby oživení asijských ekonomik nastoupilo na mnohem dynamičtější cestu. Snaha oslabit dolar by mohla s velkou pravděpodobností vrhnout tyto ekonomiky zpět do recese v okamžiku, kdy Spojené státy samy o sobě nemají dost síly.

V neposlední řadě se nabízí otázka, jak se zachovají asijští investoři, kteří jsou v současné době největšími věřiteli Spojených států. Pokud bude pokračovat zoufalá snaha americké administrativy oslabit dolar, nedá se vyloučit forma "odvety" ze strany právě asijských držitelů státních dluhopisů Treasury. Jaký by to mohlo mít dopad na úrokové sazby ve Spojených státech jenom těžko domyslet.

Petr Žabža


Váš názor
 • Toto tema jeste uslysime
  23.09.2003 12:35

  Myslim, ze toto tema jeste uslysime a vysledky ekonomickeho hastereni USA v. Asie budou klicem k dalsim vyvoji svetovych ekonomik a akciovych trhu.
  Petr Kalina
Aktuální komentáře
07.03.2021
16:21Do práce na čtyři dny v týdnu? Stále oblíbenější trend, a produktivitu prý nic nestojí
9:21Víkendář: Trh má někdy pravdu. Někdy se směšně mýlí
06.03.2021
9:07Víkendář: Je to šílenství? Akceleruje to? Bude to bublina…
05.03.2021
22:02Trhy v USA špatný začátek obchodování nakonec smazaly  
17:22Není mince o jedné straně
17:06V Německu se loni poprvé vyrobilo více energie z větru než z uhlí
16:49ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
16:09Perly týdne: Ropa nad 100 dolary, zisky nad 175 dolary, růst nad trendem
15:29Americký trh práce hlásí výrazné, ale nerovnoměrné zlepšení  
12:58František Kronus: Nasdaq klesá, investoři mění růstové technologie za dluhopisy
12:10Komentář: Nezaměstnaných pozvolna přibývá
11:31Po zklamání z Fedu nás čeká dilema nad důležitými daty  
10:58Mankiw: Vláda zřejmě překročí maximální povolenou rychlost
10:58TOMA, a.s.: Vnitřní informace o prodeji akcií společnosti TOMA GERMANY, a.s.
10:22Nezaměstnanost v ČR v únoru zůstala na lednových 4,3 procenta
10:15Čína letos cílí na více než 6% hospodářský růst
9:09Rozbřesk: Šéf Fedu přikrmil růst výnosů, OPEC nepřestává škrtit trh s ropou
8:54Evropa zahájí poklesem, v Praze končí nabídka na akcie Monety  
8:42PPF oznámila, že odkoupí až 29 procent akcií Monety. Nabídka po 80 korunách dnes končí
8:40Bloomberg: Svět nemá dost lipidů pro mRNA vakcíny proti covidu-19

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  Nebyla nalezena žádná data