Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Žaloba proti managementu Českých radiokomunikací a vratkost ekonomických teorií

Žaloba proti managementu Českých radiokomunikací a vratkost ekonomických teorií

19.09.2003 9:50
Autor: 

Lidové noviny informovaly o tom, že menšinový akcionář Českých radiokomunikací podal trestní oznámení na vedení společnosti kvůli prodeji její dceřiné firmy Contactel. Viní radiokomunikace z porušování pravidel při správě cizího majetku a zneužívání informací v obchodním styku. Konkrétně jde údajně o poměr celkových investic do Contactelu a prodejní cenou podílu v této společnosti.

Bez ohledu na detaily a konečné rozuzlení této konkrétní situace je toto zajímavé z pohledu samotných investic provedených společnostmi. Obecným téměř dogmatem ve středním proudu ekonomických teorií reálných investic je jejich založení na posouzení čisté současné hodnoty investice, ať již přímo, či přes pohled na očekávanou a požadovanou míru návratnosti investice, EVA apod. Základ je vždy stejný – určit riziko investice na základě operační (odvětví, technologie výroby a pod.) a finanční (struktura financování) rizikovosti projektu, reflektovat toto riziko v požadované míře návratnosti a tuto porovnat s vývojem očekávané míry návratnosti (založené na volném cash flow) projektu.

Výše uvedené implicitně předpokládá, že kapitál proplouvá společnostmi, alokován do nejlepších projektů – některé vyjdou, některé ne, v průměru se očekává, že realizovaná návratnost odpovídá očekávané (a ta minimálně pokrývá požadovanou).

Ani slovo o riziku, které podstupuje management tím, že je „žalovatelný“ za ty projekty, které se nepovedly (myšleno nepovedly díky objektivním důvodům, ne díky špatné strategii, její implementaci, či přímo ilegálnímu jednání – jako např. Enron). Tento fakt – dodatečné riziko úplně jiné kvality, než je u investic běžně rozpoznáváno, může (spolu s mnoha dalšími, popsanými zejména behaviorálními a institucionálními ekonomy) v praxi vést k úplně jinému objemu a systému alokace reálných investic, než jaký předpokládá a odvozuje neoklasicko-keynesiánský mainstream. Situace kolem Českých radiokomunikací tak opět upozorňuje na význam psychologicko-sociálních a institucionálních faktorů pro danou ekonomiku.

Jiří Soustružník

Zmíněný článek Lidových novin naleznete ZDE.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Dialog Semiconductor PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
Dollar Tree Inc (01/21 Q4, Bef-mkt)
Kuehne + Nagel International AG (12/20 Q4)
Marvell Technology Group Ltd (01/21 Q4, Aft-mkt)
Okta Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
PL - Jednání NBP, základní sazba
Shop Apotheke Europe NV (12/20 Q4, Bef-mkt)
Snowflake Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
Splunk Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
Vivendi SE (12/20 Q4, Aft-mkt)
8:30Stellantis NV (12/20 Q4)
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách