Včera večer se na zprávách informačních agentur objevila informace, která byla sice poměrně hodně očekávaná, všichni ale ve skrytu duše doufali, že k ní nedojde - Dick Grasso, předseda a CEO newyorské burzy, podal svou rezignaci. Po několika týdnech nekonečného dohadování o tom, jestli 140 milionů amerických dolarů v kompenzacích (byť akumulovaných za posledních několik let) není mnoho, došla konečně celá diskuse k rozuzlení. Okamžitě se nabízí dvě otázky - je to dobře nebo špatně a jaký to bude mít vliv na NYSE?
Začněme druhou otázkou. Podle názoru velké většiny investorů a obchodníků nebude mít odchod Dicka Grassa na denní chod trhu více méně žádný vliv. Jeho role byla v tomto kontextu spíše formální a sestávala hlavně z přítomnosti na balkoně burzy v okamžiku zahájení obchodování a krátkého představení "hostů dne" do kamer CNBC necelých pět minut po začátku obchodů. Jeho absence bude sice citelně vnímána mezi brokery přímo na parketu - mezi nimi se D. Grasso pohyboval velmi rád (a zdatně), poplácával je po ramenou, a vytvářel si tak okruh velmi oddaných "poddaných" - konkrétní dopad na kvalitu obchodování to však mít nebude. To, že systém specialistů je podle mínění velkého počtu investorů zastaralý a měl by být nahrazen elektroničtější formou obchodování, není žádná novinka. V konečném důsledku by to však znamenalo konec NYSE ve formě, v jaké je známá - nemluvě o tom, že firmy které platí průměrně 2 miliony dolarů za jedno křeslo by s tímto koncem asi nebyly úplně komfortní.
První otázka - je-li odchod D. Grassa dobře nebo špatně - je podstatně méně jednoznačná. Podívejme se na to, co mu bylo především vytýkáno:
* členové výkonné rady, kromě jiného rozhodující o platu D. Grassa, byli sice jmenováni nominálně "nezávisle" - v konečném důsledku to všechno byli kandidáti navrženi a doporučeni D. Grassem.
* D. Grasso jednu dobu fungoval jako ředitel ve firmě Home Depot Inc., jejíž čelný představitel Kenneth Langone byl členem výkonné rady NYSE (a kromě jiného stanovoval výši jeho platu).
* D. Grasso se podle názoru mnoha pozorovatelů zaměřoval především na propagaci své vlastní osoby (mimo jiné účinkoval v jedné epizodě seriálu Sex ve městě).
Na druhé straně, v zájmu zachování objektivity musíme uznat, že D. Grasso nepochybně zanechal na NYSE i pozitivní stopu:
* po událostech 11.září 2001 se newyorská burza postavila na nohy neuvěřitelně rychle a začala obchodovat "pouhých" 6 dní po útoku.
* cena "křesla" na NYSE ani po propadu akciových trhů v letech 2000-2002 mnoho neklesla a pořád se pohybuje okolo USD 2 mil.
* za vlády D. Grassa vzrostl počet kotovaných papírů minimálně na dvojnásobek původního stavu.
Suma sumárum, odchod Dicka Grassa bude pro newyorskou burzu pravděpodobně velmi neutrální událostí. Jeho postava sice bude na balkóně NYSE chybět, investoři kvůli tomu ale nebudou obchodovat ani méně ani více. Proto se asi sluší popřát mu klidný "vejminek" a hodně radosti s téměř 100 miliony dolarů (poté, co část svého bonusu vrátil).
Petr Žabža