Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Světová ekonomika ožívá … ale jen někde

18.9.2003 13:44
Autor: 

Mezinárodní měnový fond dnes odhalil svou věhlasný pololetní výhled globálního ekonomického vývoje (World Economic Outlook). Celoplanetární produkce by se podle čerstvých projekcí měla letos zvýšit o 3,2% po předchozích hubených rocích, kdy vzrostla pouze o 2,4% v roce 2001 a 3,0% loni (růst nižší než 2,5% bývá považován za recesi). Příští rok by se celosvětový výstup dokonce zvýšit o 4,1%.

Ve srovnání s jarními odhady HDP zlepšil fond svůj výhled pro USA, Japonsko, Čínu, Indii a Rusko. Naopak eurozóna, UK a Kanada si pohoršily. Vzhledem k tomu, že skupina, kde se prognózy posunuly nahoru, produkuje 48% celosvětové produkce, zatímco skupina, kde došlo k revizi směrem dolů, se podílí na celosvětové produkci 21%, mohl se zlepšit i celkový výhled.

Tab. 1: Odhady růstu HDP


* změna ve srovnání s dubnovými odhady
Pramen: IMF, World Economic Outlook, April 2003, September 2003

Spolu s eurozónou se dolů svezla také střední Evropa. S výjimkou Polska byly sníženy odhady růstu ve všech středoevropských zemích čekajících na vstup do EU. Z tabulky č. 1 je patrné, že titul slimáka střední Evropy zůstává i nadále českému hospodářství. Co se týče projekcí růstu HDP pro ČR, názorné srovnání přináší následující tabulka.

Tab. 2: Srovnání odhadů růstu HDP v ČR

MMF také uvádí odhady inflace a běžného účtu platební bilance. Průměrná míra inflace by podle MMF měla letos dosáhnout 0,6%, příští rok 3,6%. Naše odhady zní 0,1% a 3,3%. Aby se naplnila inflační prognóza MMF na letošek, musely by se po zbytek roku každý měsíc spotřebitelské ceny zvýšit o 0,6%, což je vzhledem k typickému sezónnímu chování některých významných položek spotřebního koše značně nepravděpodobné. Schodek běžného účtu by měl podle MMF dosáhnout 5,7% HDP letos a 5,1% HDP v roce 2004. Naše odhady činí 6,9% a 6,4%. V odstavci věnovanému ČR se opakuje kritika neudržitelnosti vývoje veřejných rozpočtů. MMF dále doporučuje přísný dohled nad interními bankovními systémy řízení rizik vzhledem k rychlému růstu objemu spotřebitelských úvěrů.

Reportem MMF se kromě hodnocení současného stavu a vývoje jednotlivých ekonomik prolínají „klasická“ témata dneška: závislost globální ekonomiky na USA, uvolněná fiskální politika a potřeba její střednědobé konsolidace, nutnost pokroku ve strukturálních změnách v mnoha zemích, doznívání následků splasknutí akciové bubliny, růst dluhů amerických domácností a rostoucí globální nerovnováhy, jejichž vyústěním je mimo jiné rekordní schodek běžného účtu USA a hromadění devizových rezerv v Asii. Zajímavým tématem je udržitelnost veřejných dluhů v rozvojových zemích. Tato část aktuální zprávy MMF by se měla stát povinnou četbou všech obhájců dalšího zadlužování českého státu. Pozornost si jistě zaslouží graf (str. 57), z kterého je zřejmé, že v rámci „emerging markets“ je nejvyšší efektivní zdanění v případě nepřímých daní v ČR. U přímých daní jsme „až“ na druhém místě.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC