Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Životní pojišťění – rostoucí zdroj příjmů bankovních skupin

16.09.2003 13:42
Autor: 

Výsledky pojišťoven na českém trhu za první pololetí tohoto roku dále ukazují na odlišný vývoj v pozici bankovních skupin na trhu životního a neživotního pojištění. Bankami vlastněné pojišťovny nadále posilují své pozice na trhu životního pojištění, které je založeno na fondovém principu a které skýtá výrazný prostor pro cross-selling (podíl bankovních skupin vzrostl na téměř 26 % z 18 % v roce 2001, a to především na úkor pozice České pojišťovny, jejíž tržní podíl klesl na 33 %). Na druhou stranu se banky stahují z trhu neživotního pojištění, které nabízí omezenější prostor pro synergie a je založeno na průběžném principu financování (tržní podíl bank klesl na 10 % dosahoval 15 % v roce 2000). Tento vývoj dokladuje i následující graf:Zdroj: ČAP, Patria Finance

Níže uvedené grafy indikují vývoj tržních podílů tří největších pojišťoven a pojišťoven největších domácích bank. Z nich je patrné, že si v posledních letech polepšila dceřiná společnost České spořitelny, Komerční pojišťovna stagnovala a kombinovaný podíl pojišťoven spadajících do skupiny ČSOB výrazně klesal. Co se týče hlavních hráčů na trhu, pohoršila si, jak bylo řečeno, především Česká pojišťovna, naopak roste tržní podíl Kooperativě.

Zdroj: ČAP, Patria Finance

Měřeno podílem ročního předepsaného pojistného a HDP (4,9 % v roce 2002), zůstává domácí pojišťovací trh málo rozvinutý ve srovnání se standardem v EU (7-14 %), a to i přes jeho relativně rychlý růst (podíl na HDP dosahoval 4,4 % v roce 2000).

Jan Hájek


Váš názor
 • jak to je
  17.09.2003 8:50

  Jen nechápu, jestli banky ziskavaji podil tim, ze ziskavaji majoritu novych klientu, nebo i vyrazne pretahuji stavajici klienty ostatnim.
  Jo-shu
  • Plati oboje
   17.09.2003 10:50

   Podle dostupnych dat to vypada, ze jsou pravdive oboje alternativy. Banky prichazeji stale vice s produkty, ktere kombinuji bankovni a pojistovaci sluzby (napr. pojisteni platebnich karet), a tedy sve stavajici bankovni klienty vyuzivaji k pronikani na pojistovaci trh, tj. ziskavaji nove klienty v sektoru pojistoven. Navic jejich dcerine spolecnosti maji vyhodu vysokeho vseobecneho povedomi o jednotlivych bankach (tzv. brand recognition). Soucasne ale plati, ze napr. Ceska pojistovna (CP) vybrala na pojistnem prakticky stejne v minulem roce jako v roce 1999, pricemz trh od te doby vzrostl o 43%. Jelikoz jiste rostla cena pojisteni, muselo nutne dochazet k odlivu klientu z CP.
   Jan Hájek
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data