Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Návrh nových pravidel kapitálové přiměřenosti bank v EU ohrožuje úvěrování malých a středních podniků

Návrh nových pravidel kapitálové přiměřenosti bank v EU ohrožuje úvěrování malých a středních podniků

10.9.2003 12:49
Autor: 

Návrh nových pravidel pro podnikání bank týkající se udržování dostatečných finančních zdrojů na krytí úvěrového rizika, známý jako Basilejská kritéria II (Basel II Accord), se potýká s potížemi v Evropském parlamentu kvůli jeho dopadům na tzv. podniky malé a střední velikosti (Small and Medium-Sized Enterprises – „SMEs“) v Evropské unii. Jeden ze zástupců bankovního průmyslu se vyjádřil, že stanovení nových pravidel pro měření rizik by mohlo připravit menší podniky o prostředky ve výši až 10 miliard EUR.

Podle zprávy vypracované z vlastní iniciativy Evropským parlamentem, uplatňování nových kriterií v praxi bude mít za následek, že pro banky se stane neekonomickým investování do rizikových projektů.

EVCA (Evropské sdružení pro private equity a rizikový kapitál – European Venture Capital Association) odhaduje, že SMEs budou připraveny o finanční prostředky ve výši alespoň 10 miliard EUR, pokud se pro banky stane nevýhodným investovat do tzv. private equity projektů. Stávající návrh nutí investory udržovat čtyřikrát větší množství tzv. regulovaného kapitálu než je tomu v současnosti podle platných Basilejských kriterií I. Tento požadavek vychází z domněnky, že v případě prohlášení konkursu na SME věřitelé přijdou v průměru o 90% svých investic – podle EVCA je toto číslo podstatně nižší – jenom 56%. Podle vyjádření EVCA je i tak nejdůležitější to, jaký rating je jednotlivým podnikům přisuzován samotnými investičními bankéři a specializovanými ratingovými společnostmi jako jsou Fitch, Standard and Poor’s nebo Moody’s.

Uvedené zvýšení rizikových vah pro SMEs by, převedeno do praxe, znamenalo v případě investic do SMEs nutnost vázat (a teda nemožnost použít) čtyřikrát větší finanční zdroje bank ve vztahu ke všem investicím tohoto druhu.

Výše uvedená kritika se ovšem zatím nestřetla s pochopením na straně Evropské Komise, která se vyjádřila, že jakékoli ústupky ve vztahu k malým a středním podnikům by mohly vést k ohrožení stability finančního sektoru a ke snížení ochrany vkladatelů a drobných klientů bank. Lze tedy očekávat, že o pravidla, která by v případě jejich zavedení měla dopad i na český finanční a podnikatelský sektor, bude na úrovni EU ještě sveden tuhý boj.

Marek Bomba
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  ARM Holdings PLC (09/16 Q3)
  16:00USA - Prodeje nových domů