Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Růstový profil Českého Telecomu není v regionálním kontextu zrovna povzbudivý

Růstový profil Českého Telecomu není v regionálním kontextu zrovna povzbudivý

10.9.2003 11:28
Autor: 

To, na jakém tržním násobku se daná akcie obchoduje (P/E, P/CF, EV/EBITDA, EV/EBIT, EV/S) je dáno jejím rizikovým (negativní vztah) a růstovým (pozitivní vztah) profilem. O Českém Telecomu je známo, že růst jeho tržeb (ne nutně volného cash flow) není jeho silnou stránkou – podívejme se, jak je na tom relativně k jeho geograficky nejbližším kolegům - maďarskému Matávu a polské TP SA.

Z perspektivy růstu čtvrtletních tržeb ve třech hlavních segmentech výnosů je vidět, že poměrně masivní pokles tržeb souvisejících s hovorným je u Českého Telecomu pouze částečně kompenzován stále se zmenšujícím růstem tržeb Eurotelu a fluktuujícím růstem ostatních služeb, z nichž jsou nejdůležitější datové služby (např. ISDN). U Eurotelu se v nadcházejících obdobích dá teoreticky čekat další růst převážně ve vazbě na změny ARPU, ale pravděpodobný sílící konkurenční tlak v odvětví výraznému nárůstu tohoto ukazatele dle nás zamezí (detaily naleznete v naší sérii článků o mobilním trhu v ČR, viz níže). Co se týče ostatních výnosů, naděje se obecně ve střednědobém období upírají k ADSL, velikost tohoto trhu (stamiliony, či miliardy?) a podíl Českého Telecomu na něm je do značné míry nejistý.


Zdroj: Patria Finance, Český Telecom

U Matavu vidíme pozitivnější obrázek co se týče růstu – výnosy vztažené k hovornému neklesají tak dramaticky, naopak mobilní telekomunikace generuje stále výrazný (i když také klesající) růst (odraz menší penetrace maďarského trhu). Důležitý zde je výrazný růst ostatních výnosů, kde je vedle datových služeb odražen i výsledek zahraničních akvizic společnosti. Právě ty výrazně odlišují Matav od dalších dvou společností a přidávají jeho akciím na atraktivitě (diverzifikace, zajištění růstu, dobrý „track record“ co se týče alokace a managementu investic).


Zdroj: Patria Finance, Český Telecom

TP SA je z hlediska růstu někde mezi, v pohybu hlavních tří segmentů výnosů navíc není patrný jasný trend. Připomeňme, že polská míra penetrace mobilního trhu je nižší než v ČR a Maďarsku, tento trh je naopak považován za poměrně intenzivně konkurenční. Naopak co se týče liberalizace a konkurence v odvětví fixních telekomunikací, zde je míra konkurence poměrně slabší.


Zdroj: Patria Finance, Český Telecom

Vidíme tedy, že co se týče růstu, ten by měl snižovat násobky, ze které se Český Telecom obchoduje relativně k Matav, či TP SA. Do jejich velikosti ovšem promlouvá výrazným způsobem ještě rizikovost jednotlivých společností, na kterou se podívám v některém z následujících článků.

Jiří Soustružník

Zmíněný seriál o mobilním trhu v ČR:
Mobilní trh v České Republice (V): Místo, kde chtějí společnosti být
Mobilní trh v České Republice (IV): Kdo je tedy vítěz?
Mobilní trh v České Republice (III): Proč má jeden víc?
Mobilní trh v České Republice (II): Kdo má víc?
Mobilní trh v České Republice (I): Rozděl a …


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m