Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průmyslová výroba po čtvrté v řadě klesá, tentokrát kvůli propadu výroby automobilů

Průmyslová výroba po čtvrté v řadě klesá, tentokrát kvůli propadu výroby automobilů

10.09.2003 9:18
Autor: 

komentář doplněn
Průmyslová produkce se v červenci snížila o 0,9% ve srovnání s červnem po předchozím propadu o 0,7%. Objem průmyslové výroby v meziměsíčním měřítku klesá již čtyři měsíce. Meziroční tempo růstu kleslo z červnových 6,2% na 4,8%. Po očištění od vlivu kalendářních variací činí meziroční změna pouze 2,8%. Český statistický úřad bohužel poskytuje pouze měsíční změny sezónně očištěného indexu celkové průmyslové výroby, zatímco u meziročních změn jsou k dispozici také údaje za jednotlivé sekce a subsekce průmyslu, což činí analýzy aktuálního vývoje průmyslu poněkud problematické. Například za zpomalením meziročního tempa růstu stojí v červenci jednoznačně výroba dopravních prostředků (-3,6%). Jenže k jejímu meziročnímu poklesu hlavní měrou přispěla vysoká základna z loňského roku (loni v červenci se produkce v tomto odvětví meziročně zvýšila o 21,9%). Je tak velmi pravděpodobné, že letos v červenci došlo ke kladné meziměsíční změně.

Řada meziměsíčních změn, kterou zveřejňuje ČSÚ od letošního ledna, ukazuje, že český průmysl prochází složitým obdobím. V prvních sedmi měsících letošního roku se produkce pětkrát snížila a pouze dvakrát zvýšila. Příčiny negativního vývoje přichází zejména ze zahraničí. Tržby z přímého vývozu se na celkových průmyslových tržbách podílí téměř polovinou a o situaci v eurozóně, kam směřuje většina českého vývozu, svědčí včerejší první odhady hospodářského růstu. Ve 2. čtvrtletí se HDP eurozóny mezikvartálně snížil o 0,1% (stejně jako v Německu). Negativní vliv slabé zahraniční poptávky potvrzují statistiky zakázek v průmyslu, index zakázek se letos častěji snížil než zvýšil. K útlumu průmyslové produkce přispívá také stagnace domácí investiční aktivity. Stabilní růst odbytu tak zajišťuje pouze rychle rostoucí domácí spotřebitelská poptávky podporovaná rychlým růstem mezd, nízkými úrokovými sazbami a trvale silným fiskálním impulsem, což ale nestačí, jak je vidět z dosavadních průmyslových statistik. Výpadek poptávky průmyslové podniky částečně řeší výrobou na sklad, o čemž svědčí údaje o výdajové straně hrubého domácího produktu. Podle sezónně očištěných dat se zásoby ve 2. čtvrtletí zvýšily o více než 15 mld. Kč (v běžných cenách), což v dostupné časové řadě sahající do roku 1994 prozatím nemá obdoby. Otázkou je, jak dlouho má smysl vyrábět na sklad nebo jinými slovy, kdy konečně přijde tak často vzývané oživení hospodářské aktivity v západní Evropě.

Obtíže průmyslu dokumentuje také vývoj zaměstnanosti. Ve srovnání s loňským červencem kles počet osob zaměstnaných v tomto odvětví o 43,1 tis. osob (3,7%). Pro srovnání uveďme, že v celé ekonomice se ve stejném období zvýšil počet osob registrovaných na úřadech práce o 41,1 tis. osob. Jednou z mála příznivých informací je relace mezd a produktivity práce. Zatímco průměrná mzda se meziročně zvýšila o 5,7% (reálně o 5,8%), produktivita práce dosáhla přírůstku o 7,3%, díky čemuž jednotkové mzdové náklady klesly o 1,5%.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.04.2024
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m