Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Brání inflační prognóza dalšímu snížení úrokových sazeb?

Brání inflační prognóza dalšímu snížení úrokových sazeb?

28.8.2003 16:53
Autor: 

Na tiskové konferenci po dnešním jednání bankovní rady ČNB zaznělo, že rizika inflační prognózy jsou spíše na proinflační straně. Z logiky inflačního cílování je zřejmé, že za takové situace centrální banka neuvolňuje měnové podmínky snížením úrokových sazeb. Posun rizik směrem vzhůru potvrzují i naše projekce (viz graf). Ke zvýšení inflačních prognóz vede zejména oslabující koruna, drahá ropa a vyšší pravděpodobnost růstu cen potravin po letošní neúrodě. Nicméně ani ropa ani potraviny, resp. jejich primární dopady do inflace, by rozhodování o úrokových sazbách ovlivňovat neměly. Ostatně i v ČR na ně pamatují „únikové klauzule“ strategie měnové politiky. Na grafu jsou vyneseny také prognózy cenových indexů abstrahujících od administrativních cenových změn (daně, deregulace) a cenových výkyvů u potravin a pohonných hmot. Čistá inflace (šedá čára) by se měla jen letmo dotknout dvouprocentní hranice. Náš vlastní index jádrové inflace (PCI – zelená čára) by v horizontu nejúčinnější transmise měnové politiky měl setrvat mezi jedním a dvěma procenty. Změny v odhadu vývoje cen pohonných hmot a potravin se do indexu jádrové inflace promítají jen minimálně. Za jinak stejných podmínek by se tedy pohled centrální banky tedy změnit neměl.


V oblasti relace měnové politiky a inflačních prognóz komunikace ČNB stále vázne. Na úrovni Zpráv o inflaci je informací zpravidla dostatek. V médiích se ČNB ovšem tolik prostoru nedostane a pro čtenáře, jejichž denním chlebem nejsou ekonomické analýzy, může být komunikace ČNB matoucí. Ovlivňuje rozhodování o úrokových sazbách očekávané zdražení potravin (nebo benzínu)? Jak ale může centrální banka ztlumit tyto inflační tlaky vyššími sazbami? Rozhoduje o úrokových sazbách počasí nebo nálada arabských šejků? Výjimky z plnění inflačního cíle jsou uplatňovány vždy nebo jen někdy? Logicky by měla centrální banka určovat úrokové sazby podle cenového indexu, který nejlépe odráží domácí cenové tlaky. Odůvodnění rozhodnutí o úrokových sazbách by mělo směřovat k prognóze právě takového cenového indexu. Srozumitelnost inflačního cíle a schopnost ovlivnit inflační očekávání si ovšem vyžaduje použití nejznámějšího cenového indexu. Toto dilema provází nejen ČNB, ale i ostatní centrální banky cílující inflaci. Nebylo by na škodu, kdyby se v souvislosti s měnovou politikou mluvilo o obou cenových indexech zároveň.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data