Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hotovost Eurotelu  – pro věřitele, či akcionáře Českého Telecomu? (II) (opak.)

Hotovost Eurotelu – pro věřitele, či akcionáře Českého Telecomu? (II) (opak.)

28.08.2003 14:40
Autor: 

V minulém článku jsme ukázali, že podle našich projekcí bude Eurotel ve střednědobém období produkovat volné cash flow (FCF) na úrovni minimálně 6 miliard Kč ročně (čtěte ZDE). Na toto cash flow, které vyprodukovala aktiva Eurotelu, mají sice vedle akcionářů nárok i věřitelé společnosti, zadlužení Eurotelu je ale na minimální úrovni (UMTS licence), lze proto tvrdit, že téměř celá tato částka je k dispozici akcionářům – tedy společnosti Český Telecom (předpokládáme, že akvizice 49% podílu Eurotelu bude dokončena). Pro lepší ilustraci, jde o necelých 20 Kč na akcii Českého Telecomu ročně.

Přepočet na akcii Telecomu ale ignoruje to, že v momentě, kdy se přeneseme na úroveň Českého Telecomu (z hlediska kterého je vlastní jmění Eurotelu aktivem) na těchto 20 Kč na akcii mají opět nárok nejen akcionáři Českého Telecomu, ale i jeho věřitelé. Právě ti budou financovat většinu z akvizice 49% podílu v Eurotelu. Toto financování bude pravděpodobně podmíněno právě tím, že podstatná část FCF Eurotelu (i FCF produkovaného ostatními aktivy Českého Telecomu) půjde na úroky a amortizaci tohoto dodatečného dluhu (který by neměl být problém získat mimo jiné i díky vysoké konkurenci na trhu korporátních úvěru v České republice)

V souladu s tím je i deklarovaná dividendová politika Českého Telecomu pro následující dva roky, která předpokládá, že výplatní poměr (dividenda/EPS) dosáhne maximálně 70%. A toto je hluboko pod tím, co by si společnost mohla dovolit, kdyby nemusela část svého volného cash flow použít na redukci dluhu. Tato potřeba redukovat dodatečný dluh přitom neznamená, že by Telecom měl jinak přímo mít problémy s jeho obsluhou, jde z velké části o zachování ratingu společnosti.

Výše uvedené na druhou stranu znamená, že po dosažení optimální velikosti zadlužení (charakterizovaný jak stavovými poměry jako je např. dluh ku vlastnímu jmění, tak tokovými, jako je např. EBITDA/úrokovým nákladům) dojde ke zvýšení výplatního poměru díky neexistenci nutnosti dále redukovat zadlužení a zvýšení EPS díky nižším úrokovým nákladům (ovšem po očištění o relativně vyšší daň ze zisků), ceteris paribus.

Zde podotkněme, že z hlediska akcionářů není ale výrazné snížení dluhu (tj. jeho úrovně po akvizici Eurotelu) žádoucí. Toto snížení jednak posouvá do budoucna dividendy (i když nemusí měnit jejich současnou hodnotu, v současné době investoři preferují dividendy platící společnosti), ale hlavně snižuje daňový štít společnosti plynoucí z odpočitatelnosti úrokových nákladů z daňového základu (Český Telecom nemá takové zadlužení, aby tento štít byl negativně kompenzován tzv. náklady bankrotu – dodatečné náklady kapitálu, které vznikají při přílišném zadlužení firmy). Dluh totiž není levnějším financováním než je vlastní kapitál sám o sobě (zvýšení podílu „levnějšího“ dluhu na celkovém kapitálu totiž vede ke zvýšení rizikovosti a požadované míry návratnosti na jednotku kapitálu vlastního jmění, WACC zůstává konstantní), ale právě pouze díky odpočitatelnosti úrokových nákladů.

Na závěr podotkněme, že po letech 2004 a 2005 bude výše dividendy ovlivněna nejen schopností Telecomu a Eurotelu produkovat FCF, ale i možnou privatizací (např. možné neochotě vlády vyplatit před prodejem jumbo dividendu, na kterou by jinak Telecom podle našich kalkulací v letech 2006/2007 opět měl) a plány možného nového strategického vlastníka.

Jiří Soustružník

První část série s názvem "Eurotel bude v nadcházejících letech produkovat miliardy hotovosti – jak s ní naloží?" naleznete ZDE.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů
14:36Komentář analytika: Objednávky ASML prudce klesají, avšak výhled zůstává nezměněn  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data