Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Chvála dividend

Chvála dividend

25.8.2003 14:42
Autor: 

Je poměrně rozšířeným názorem, že hlavním zdrojem příjmů z investic do akcií je kapitálový zisk (nebo kapitálová ztráta). Fakt, že kromě toho zde existuje ještě něco jako dividendový výnos, se poslední dobou dostalo na vedlejší kolej. Zcela chybně a především zcela nazaslouženě. Jak v minulém týdnu poznamenal Robert Arnott - manažer fondů pro firmu Pimco Advisors - právě dividendy historicky byly a jsou hlavním zdrojem zisků z akcií. Za posledních 200 let akcie obecně vynesly cca 7.9% - měřeno jako "total return" (tj. sumou všech kapitálových a dividendových/úrokových výnosů). Z těchto 7.9% bylo přesně 5% atributovatelných dividendám. Ostatní komponenty byly v porovnání s tímto zcela zanedbatelné - 1.4% inflace, kapitálový zisk 0.6%. Jinými slovy - na dividendách opravdu záleží.

"Je zcela evidentní, že význam dividend pro tvorbu bohatství investorů je nesmírný. Tento fakt je však v příkrém rozporu s obecně uznávaným názorem, že zatímco příjem z dluhopisů je v podstatně kompletně závislý na kuponu, akcie nabízejí především růst a až poté dividendový výnos." - R. Arnott.

Pro některé investory může být proto ve světle výše uvedených informací poměrně překvapivé zjištění, že "total return" výnos indexu S&P500 je od roku 1965 roven nule. Jaké může mít tento fakt implikace? V současnosti je dividendový výnos indexu S&P500 na mizivých 1.6% proti svému dlouhodobému průměru na 5%. Jinými slovy - nákup akcií z tohoto indexu je v podstatě na 100% ztrátovou investicí. Budoucí výnosy budou - nezávisle na míře růstu americké ekonomiky - k pláči. Proto je jistě na místě opatrnost ve vztahu k současné vlně optimistických makroekonomických dat, přicházejících ze Spojených států. Co hůř, technologický Nasdaq - miláček trhů na konci devadesátých let minulého století - situaci nezachrání. Jeho dividendový výnos je 0.4% (i když je možno argumentovat, že technologické tituly negenerují dividendy díky tomu, že se stále nacházejí v "růstové" fázi).

Evropské trhy jsou na tom v porovnání se Spojeným státy mnohem lépe - DJ STOXX50 +3.16%, DAX30 +2.29%, CAC40 +2.24%, AEX +3.47. Nejlépe si však vede Velká Británie - zde je dividendový výnos na 3.73%. Spolehlivě minimálně dvojnásobek toho, co pravděpodobně vynesou na dividendách americké indexy.

Petr Žabža


Váš názor
 • daně a dividendy
  26.8.2003 13:35

  Jedním ze stimulů vzniku akcií v historii bylo daňové zvýhodnění soukromých investorů v podobě nezdaněného příjmu z dividend. Zatímco soukromý investor ( majitel akcií ) nese veškeré riziko, stát ho za tuto činnost odmění daňovými výhodami. Podle mne existuje několik vysvětlení dnešního stavu přičemž jedním z nich je: - investor, který věří a podporuje vybranou společnost, není chápán jako spolumajitel ( i přesto že jim je) - zdanění výnosů z dividend dává většinovým majitelům možnost hledat cesty jak si lépe vyplatit zisky ( pokud by taková cesta neexistovala – možná bychom se divili, jaké dividendy by se vyplácely) - stát svou daňovou politikou nepřímo podporuje banky a finanční instituce ( přičemž, zase nepřímo brání přímému vstupu soukromých investorů do světa kapitálového trhu)... Páni ekonomové mohli by jste někdo zveřejnit tabulku zdanění dividend v jednotlivých zemích o kterých píšete ? Jirka
 • Nesmysl
  26.8.2003 11:30

  Vzdycky si se zajmem prectu Vase clanky pane Zabka, ale tentokrat jste dle meho nazoru naprosto ujel. Kde jste sehnal ty data se kterymi pracujete ???????? Kapitalovy vynos s akcii ze je zhruba na nule, to si delate srandu ne ?? Pokud nebudu brat akcie obecne, ale zamerim se na akcie americke. S&P 500 byl v roce 31.12.1982 na hodnote 140.64, 31.12.2002 na hodnote 879.82, coz nam dava prumerny rocni vynos neco malo pres 9 % ( bez zohledneni inflace). Toto je kapitalovy vynos z akcii. Pokud diskontujeme prumernou inflaci (merenou dle CPI) za uveden obdobi (necela 3 % p.a. – source http://inflationdata.com/Inflation/Consumer_Price_Index/HistoricalCPI.aspx), dostaneme porad jeste uctyhodny vynos 6%. Tento vynos jest cisty kapitalovy vynos z akcii. Podobna cisla dostanete, pokud pouzijete k vypoctum DJI, u NASDAQu budou vynosy i pres tragicky vyvoj od brezna 2000 vynosy jeste vyssi ( dano prave temer uplnou absenci vyplaty dividend). Do rustu indexu (S&P, NASDAQ, DJI) se nezohlednuje vyplata dividend, takze pokud tento pripocteme k zminenym cislum, zjistime, ze akcie nam davaji z dlouhodobeho hlediska bezkonkurencne nejvyssi vynos v porovnani s jinymi investicemi. Myslim si, ze by Patria mela propagovat investice do akcii (uz jen proto, ze v CR existuje k temto investicim, diky ruznym skandalum z minulosti, znacna neduvera). Tento clanek je podle me zkratka uplne out.
  SOK
 • Total return?
  26.8.2003 11:04

  Nerozumím termínu total return SP500 roven nule. Znamená to celkový výnos od roku 1965 po odečtení příslušné inflace? Nemám k dispozici historická data, ale silně pochybuji, že za téměř 40 let by se akciový index nepohnul výše...
  ?
 • A co s tím ?
  26.8.2003 9:36

  Nic nového, že. To, že kapitálový zisk v dlouhodobém čas. úseku přínáší výnos "šul-nul" pro agregovanou skupinu všech invetorů na trhu jěště neznamená, že neexistuje omezená skupina investorů, pro kterou je velice zajímavý. a) buď se daná skupina pohybuje na trhu krátký čas. úsek a má pouze štěstí b) využívá insider informací c) drží akcie dostatečně dlouhou dobu - dle dosavadních stat. lze usuzovat, že změna ceny akcií je náhodnou veličinou (viz. dnešní článek např.) pak dle Polyovi věty by měla cena akcie nabýt alespoň jednou "jakkékoliv" hodnoty (roz. +0;°° ) Spíše by bylo zajímavé kvantifikovat např. poměr úspěšných/neúspěšným invetorům či rozdělení jakých strategií využvají ti úspěšní.
  Lada
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data