Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

CEO Alstom a bývalý CEO Vivendi .... mají něco společného?

21.8.2003 14:45
Autor: 

V pondělí tohoto týdne se ve finančním tisku a na informačních agenturách objevily dvě informace - zdánlivě velmi rozdílné, ale v konečném důsledku ilustrující jeden a ten samý problém.

Pierre Bilger je bývalý CEO a předseda představenstva - nyní bohužel téměř bankrotující - firmy Alstom SA. Tato předlužená firma je nyní na pokraji kolapsu a francouzská vláda dělá všechno pro to, aby její konec odvrátila (ostatně, jedná se o 109,000 zaměstnanců). Podle zdrojů z firmy se právě tento, nyní již bývalý CEO, rozhodl nepožadovat po firmě EUR 4.1milionu, které mu Alstom dluží na odstupném a dalších kompenzacích.

Na druhé straně stojí neslavná postava francouzské korporátní historie nedávné doby - bývalý CEO Vivendi Jean-Marie Messier. V pondělí se v deníku La Tribune objevila informace, že Vivendi žaluje Jean-Marie Messiera a bývalého COO Erica Licoyse. Důvod ? Podle všeho po nich bude firma vymáhat EUR 23mio za to, že si v červenci roku 2002 podepsali "zlaté padáky" bez vědomí a především souhlasu představenstva. Již nyní však proti J.-M. Messierovi firma vede jednu soudní při, ve které požaduje navrácení EUR 20mio, které si J.-M. Messier přisoudil jako další odchodné v okamžiku kdy bylo jasné, že Vivendi je "pod vodou".

Kontrast by pravděpodobně nemohl být zřetelnější. Jeden z těchto mužů došel k názoru, že jeho forma managementu firmy ji přivedla na pokraj propasti a proto si nezaslouží odchodné v situaci, kdy jeho zaměstnanci a akcionáři trpí. Na druhé straně je manažer, který postavil megalomanské impérium, utratil miliardy euro na zbytečných akvizicích, od firmy si nechal koupit luxusní apartmá v New Yorku a pak - když vidí že jsou jeho dny sečtené - odmění sám sebe kolosálním odchodným.

Nejzajímavější na tom všem je fakt, že na první stránky novin a na do hlavních večerních zpráv se dostal P.Bilger a ne J.-M. Messier. Jakoby to vypadalo, že morální jednání (i když ex-post) je nyní podstatně méně časté (a tudíž hodné mediální pozornosti), než jednání hluboce nemorální a chamtivé. I když - existují dvě přísloví:

All is fair in war and love.
Business is war.

Petr Žabža


Váš názor
 • a neni to jinak
  22.8.2003 7:27

  Neni problém v tom, že jeden zatim nic nedostal a pravděpodobnost že by dostal je malá a naopak druhý peníze má a těžko je z něj dostanou ???
  Tomáš
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data