Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Česká spořitelna uvažuje o akvizici, v úvahu přichází nákup některého penzijního fondu

Česká spořitelna uvažuje o akvizici, v úvahu přichází nákup některého penzijního fondu

20.8.2003 15:42
Autor: 

Podle ČTK Česká spořitelna uvažuje o posílení své pozice prostřednictvím akvizice některé z již existujících společností na českém trhu. Údajně by se měla týkat oblasti nebankovních služeb, které Česká spořitelna už poskytuje (do skupiny ČS patří mimo samotné spořitelny například Penzijní fond ČS, Stavební spořitelna ČS, Leasing ČS nebo Investiční společnost ČS).

Jednou z možností je podle člena představenstva ČS Martina Škopka nákup některého z penzijních fondů. Transakce by se podle něj měla uskutečnit do roku 2006, ale nemělo by k ní dojít ani letos ani příští rok. Česká spořitelna nyní poskytuje penzijní připojištění prostřednictvím svého Penzijního fondu ČS, který měl na konci roku 2002 11% tržní podíl (z hlediska velikosti svěřeného kapitálu). Největším penzijním fondem v ČR je Credit Suisse Life & Pensions, jehož podíl na trhu dosahuje 27 %.

Podle našeho názoru je toto logickým krokem, protože na českém bankovním trhu existuje relativně omezený prostor pro umístění velkého objemu volných prostředků bank (stovky mld. Kč) na úvěrovém trhu (rychle rostoucí retailový sektor stále představuje malou část z celkově poskytnutých úvěrů) při jejich současné silné kapitálové pozici. Případná další akvizice v oblasti bankovních služeb by velmi pravděpodobně nebyla schválena ČNB vzhledem k již tak silným pozicím domácích bank. Prostor pro expanzi tak existuje buď v zahraničí (což je ale strategie mateřských společností - Erste Bank vlastní dceřiné společnosti např. v ČR, na Slovensku, v Maďarsku), nebo na domácím trhu v některé nebankovní oblasti. V úvahu přicházejí např. penzijní připojištění, leasing nebo životní pojištění. Podle Škopka by se akvizice neměla týkat stavebních spořitelen.

ČS vykázala v prvním pololetí 2003 konsolidovaný čistý zisk podle IFRS 3,4 mld. Kč, což představuje meziroční nárůst o 13 %. Bilanční suma činila 557 mld. Kč, což je o 9 % více než před rokem. Klientské vklady dosáhly 434 mld. Kč (+6 % y-o-y) a úvěry klientům 196 mld. Kč (+9 % y-o-y).

Jitka Oppitzová


Váš názor
  • A vědí strécové co chtějí?
    21.8.2003 11:28

    Na smlouvě o prodeji 640 tis. smluv neživotního pojištění ještě neoschnul inkoust a strécové by pro změnu "něco" nakoupili ;-) To si Kooperativa pěkně nablila do kecek. Když vezmu jen to cestovní pojištění, které "sjednali" tím způsobem, že majitelům embosovaných VISA karet strhli na začátku roku, nevím přesně 300 - 400 Kč. Kolikpak človíčků tu kartičku do prosince zase vrátí? A kolik podobných triků použila ČS k napěchování prodávaného žoku? Přeji Kooperativě hodně úspěchů a byl bych rád, kdyby příště při svolávání valných hromad ovládaných společností ctila zákony, zejména par. 184 odst. 6. Unigeo leží v Ostravě a Srní na Šumavě :-(( Zjevné porušování zákonů pojišťovnám v pověsti neprospívá.
    Kozina
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba