Podle ČTK Česká spořitelna uvažuje o posílení své pozice prostřednictvím akvizice některé z již existujících společností na českém trhu. Údajně by se měla týkat oblasti nebankovních služeb, které Česká spořitelna už poskytuje (do skupiny ČS patří mimo samotné spořitelny například Penzijní fond ČS, Stavební spořitelna ČS, Leasing ČS nebo Investiční společnost ČS).
Jednou z možností je podle člena představenstva ČS Martina Škopka nákup některého z penzijních fondů. Transakce by se podle něj měla uskutečnit do roku 2006, ale nemělo by k ní dojít ani letos ani příští rok. Česká spořitelna nyní poskytuje penzijní připojištění prostřednictvím svého Penzijního fondu ČS, který měl na konci roku 2002 11% tržní podíl (z hlediska velikosti svěřeného kapitálu). Největším penzijním fondem v ČR je Credit Suisse Life & Pensions, jehož podíl na trhu dosahuje 27 %.
Podle našeho názoru je toto logickým krokem, protože na českém bankovním trhu existuje relativně omezený prostor pro umístění velkého objemu volných prostředků bank (stovky mld. Kč) na úvěrovém trhu (rychle rostoucí retailový sektor stále představuje malou část z celkově poskytnutých úvěrů) při jejich současné silné kapitálové pozici. Případná další akvizice v oblasti bankovních služeb by velmi pravděpodobně nebyla schválena ČNB vzhledem k již tak silným pozicím domácích bank. Prostor pro expanzi tak existuje buď v zahraničí (což je ale strategie mateřských společností - Erste Bank vlastní dceřiné společnosti např. v ČR, na Slovensku, v Maďarsku), nebo na domácím trhu v některé nebankovní oblasti. V úvahu přicházejí např. penzijní připojištění, leasing nebo životní pojištění. Podle Škopka by se akvizice neměla týkat stavebních spořitelen.
ČS vykázala v prvním pololetí 2003 konsolidovaný čistý zisk podle IFRS 3,4 mld. Kč, což představuje meziroční nárůst o 13 %. Bilanční suma činila 557 mld. Kč, což je o 9 % více než před rokem. Klientské vklady dosáhly 434 mld. Kč (+6 % y-o-y) a úvěry klientům 196 mld. Kč (+9 % y-o-y).
Jitka Oppitzová