Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Okurková sezóna ...

Okurková sezóna ...

19.8.2003 14:30
Autor: 

Je tomu tak - polovina evropských investorů je buďto na dovolené, nebo příliš znuděná na to, aby zaměstnávala šedou kůru mozkovou vymýšlením převratně nové investiční strategie. Továrny Peugeot a Renault ve Francii stojí (celozávodní dovolená) a britská královna Alžběta je nejspíše na rodinném sídle ve Skotsku. Evropské a americké akciové indexy pomalu a utěšeně rostou, inspirované zlepšujícími se makroekonomickými daty a nezvykle pozitivním přístupem firemních managementů k výhledu na další čtvrtletí. Likvidita a aktivita je však minimální.

Něco zajímavostí se ale vždy najde. Studie investiční banky Merrill Lynch v minulém týdnu ukázala, že 60% dotazovaných portfolio manažerů (pro období do 7. srpna) se domnívá, že technologické akcie jsou nejvíce nadhodnoceným sektorem na světě. Velmi překvapivě však pouze 17% těch samých portfolio manažerů v technologických akciích zaujímá "underweight" pozici. Proč? Jedním z možných důvodů je fakt, že uvedení manažeři nemluví "zase tak úplně" pravdu a jejich skutečná pozice v technologických akciích je proti jejich tvrzení trochu jiná. Pro podílníky fondů, spravovaných těmito manažery, je však otázka "underweight" pozice a nulové pozice poněkud citlivá. "Underweight" pozice totiž v mnoha případech znamená pozici v objemu o 1-2 procentní body nižší než je fondem stanovený benchmark. Takováto pozice sice v případě poklesu "prodělá méně", ale vliv management fee a poplatků za obchodování tento benefit spolehlivě spolkne.

Druhá zajímavost může mít pro akciové trhy potenciálně podstatně větší signifikanci než pozice portfolio manažerů v technologických akcií. Podle firmy Thomson Financial dochází opět k situaci, kdy členové představenstev a managementů firem prodávají podstatně více akcií vlastních firem, než kupují. Poměr prodejů k nákupům dosáhl nejvyšší hodnoty od května roku 2001 - nejdražší jsou podle názoru managementů technologické akcie a farmaceutické firmy. Výše uvedený poměr je kalkulován jako poměr celkové dolarové hodnoty prodaných akcií a celkové dolarové hodnoty nakoupených akcií. Do kalkulací nejsou zahrnuty obchody přesahující objemem USD 50 mil., obchody nadací, firem rizikového kapitálu a trustů. Obvykle se tento poměr pohybuje na hodnotě USD 14.50 ku jedné. Pokud je hodnota více jak USD 20, jedná se obvykle o medvědí signál, pokud je naopak pod USD 12, jde o indikaci možného budoucího růstu. V květnu roku 2001 byla tato hodnota USD 40.90, nyní se pohybuje na USD 32.21.

Jenom pro ilustraci, takhle vypadala "výsledková tabulka" insider-prodejů za týden končící 15. srpnem 2003:

* Microrosft .... USD 128 mil.
* FEDEX Corp. .... USD 15.23 mil.
* Occidental Petroleum .... USD 10.32 mil.
* Electronic Arts .... USD 9.26 mil.
* Medimmune Inc. .... USD 4.34 mil.
* Symantec Corp. .... USD 4.32 mil.
* Automatic Data Processing .... USD 3.90 mil.
* General Electric Co. .... USD 2.87 mil.
* eBay Inc. .... USD 2.80 mil.

....a překvapení na závěr - největší prodeje uskutečnil ve světle výše uvedených údajů William H. Gates III (kdo by chtěl být akcionářem firmy, jejíž produkt je rejdištěm virů). A tak se nabízí již dříve položená otázka - "Co oni vědí a my ne?"

Petr Žabža


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data