Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výkladu zákona se meze nekladou aneb může být investice do ovocného sadu cenným papírem?

Výkladu zákona se meze nekladou aneb může být investice do ovocného sadu cenným papírem?

18.8.2003 13:08
Autor: 

Tato otázka se může jevit jako překvapivá, avšak české právo to výslovně nevylučuje a soudy v některých jiných jurisdikcích na tuto otázku daly kladnou odpověď. Odpověď na otázku, co je cenným papírem, je přitom velmi důležitá, neboť od kladné odpovědi se mohou odvíjet další povinnosti, například v souvislosti s veřejnou nabídkou cenných papírů nebo informační povinností.

S účinností od 1. ledna 2001 české právo neobsahuje vyčerpávající výčet cenných papírů a za cenné papíry proto lze považovat i jiné majetkové hodnoty než cenné papíry příkladmo uvedené v zákoně o cenných papírech. Protože český zákonodárce ani soudní praxe zatím nepřišly s žádnými pravidly, která by usnadnila rozpoznat, kdy se jedná o cenný papír, vznikla v této oblasti značná nejistota.

Této otázky se nepřímo dotkla Komise pro cenné papíry v jednom ze svých stanovisek, v němž se zabývala otázkou, zda společnost, která svým zaměstnancům nabízí akciové opce, má povinnost uveřejnit užší prospekt nabízených akcií. Komise ve svém stanovisku uvedla, že nabídku nákupních opcí na cenné papíry bude vždy nutné považovat za veřejnou nabídku cenných papírů, pokud se nabízející obrátí na širší okruh osob a není dána žádná výjimka. Komise dále uvedla, že na tom nic nemění skutečnost, že k realizaci opce nemusí dojít, a že předmětem investice ostatně může být opce sama (kurzívu doplnil autor). Toto stanovisko tedy naznačuje, že za cenný papír by bylo možné považovat i samotnou opci. (Pro úplnost lze dodat, že argumentace Komise byla zčásti založena též na široké definici nabídky opce jako jednání nepřímo směřujícího k nabytí akcie; povinnost zveřejnit prospekt v daném případě navíc nebyla shledána, protože Komise rozšiřujícím způsobem aplikovala výjimku týkající se zaměstnaneckých akcií).

Značně širokou definici cenného papíru zná například právo USA. Tato definice se opírá nejen o širokou definici cenného papíru („security“) v Zákoně o cenných papírech z roku 1933 (Securities Act), ale též o navazující soudní praxi. Ta se podrobně zabývala otázkou, co vše může být investiční smlouvou („investment contract“), která je v zákoně výslovně uvedena jako jeden z druhů cenných papírů. První zásadní soudní rozhodnutí k této otázce z roku 1946 označilo za cenný papír investice širokého okruhu investorů do malých pozemků v pomerančovém háji, který byl centrálně obhospodařován. Na základě tohoto rozhodnutí byl formulován test, podle kterého investiční smlouva je dána, pokud se jedná o (1) peněžní investici (2) do společného podniku, (3) přičemž zisk má být dosažen převážně přičiněním jiné osoby (investoři tedy jsou pasívní). Za použití tohoto testu soudy USA později řešily otázku, zda investiční smlouvou jsou například podíly v různých druzích společností, povinný penzijní plán s výlučnými příspěvky od zaměstnavatele, určité pyramidové hry, apod.

Shledání existence cenného papíru má v právu USA za následek aplikaci řady ustanovení, například o veřejné nabídce nebo odpovědnosti za škodu způsobenou nepravdivým nebo klamavým tvrzením či zamlčením informace v souvislosti s prodejem nebo koupí cenného papíru (tzv. Rule 10b-5). Byť české právo takto širokou odpovědnost nepředvídá, existuje i zde podobná odpovědnost při propagaci investičních cenných papírů nebo plnění jiné informační povinnosti, jakož i povinnost vypracovat prospekt či užší prospekt v souvislosti s veřejnou nabídkou cenných papírů. Řešení definice cenných papírů rozhodovací praxí (i když pravděpodobně daleko konzervativnější než podle amerického modelu) může mít tedy významné dopady i v oblasti českého práva.

Robert Rabas
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2017
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28Unipetrol vyhodnotí dopad ranního požáru na výrobu. Byl zvládnut rychle a bez zranění
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas
8:53Evropské futures v zeleném, asijské trhy v červeném. Kam se přidá Praha?  
6:46Ropný fond bez ropy? Horká otázka pro Norsko
11.12.2017
22:00Amerika vkročila do nového týdne pravou nohou
18:29V USA dvojkový scénář a matoucí zvířecí pudy
17:16Praha začala týden v červeném, nedařilo se CETV a Unipetrolu
17:02Libra nadále pod tlakem, dolar srážejí inflační prognózy  
15:57Jednoduché řešení brutální příjmové nerovnosti. Není to revoluce, ale akcie
13:49Německo si kupuje stále větší část globální ekonomiky a jen tak nepřestane
12:07Týdenní výhled: Dění tohoto týdne určí centrální banky, korunu budou zajímat inflační data  
11:20Evropa zahájila týden beze změny, komoditním titulům se ale daří
11:06Slavná Poldi půjde do konkurzu, zaměstnance čeká propouštění
9:59Rozbřesk: Centrální bankéři řeknou své poslední slovo...
9:46Pražská burza nenavazuje na pozitivní konec minulého týdne
9:23Inflace ustupuje ze svých maxim
9:12Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
8:58Evropské trhy by mohly otevřít v zeleném, jak Praha?  
8:46Ostrý start ve futures na bitcoin: Růst až o 25 %, nucené pauzy v obchodech

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data