Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Návrh evropské směrnice zavádějící čtvrtletní reportování emitentů podroben ostré kritice zájmových skupin

Návrh evropské směrnice zavádějící čtvrtletní reportování emitentů podroben ostré kritice zájmových skupin

15.8.2003 12:18
Autor: 

V minulých dnech vydal Svaz průmyslových a zaměstnavatelských konfederací Evropy (Union of Industrial and Employer’s Confederations of Europe – UNICE) prohlášení, v němž ostře kritizuje návrh Evropské Komise na vydání Směrnice o požadavcích transparentnosti pro emitenty veřejně obchodovatelných cenných papírů.

Návrh Komise, který má za cíl novelizovat již existující Směrnici 2001/34/EC, a který byl zveřejněn 26. března letošního roku, se dostal pod palbu kritiky UNICE zejména kvůli záměru rozšířit existující informační povinnosti emitentů veřejně obchodovatelných cenných papírů o čtvrtletní zprávy regulačním orgánům a investorské veřejnosti. Tyto zprávy by mimo jiné zahrnovaly uveřejnění zkrácené formy účetních závěrek za první a třetí čtvrtletí finančního roku, jakož i některé další informace.

Předmětem kritiky se rovněž stal návrh na zkrácení lhůt pro uveřejňování výročních a pololetních informací emitentů, a to na tři měsíce (v případě výročních zpráv), resp. dva měsíce (v případě zpráv pololetních) po skončení příslušného období. Představitelé UNICE argumentují především nutností auditu účetních závěrek před jejich zveřejněním, což zejména v případě velkých nadnárodních korporací vyžaduje delší období. Dle názoru UNICE obsahuje návrh Evropské Komise v tomto směru „zásadní nedostatky“, a ve své podstatě může mít obrácený efekt – tj. že záplava dodatečných informací investorům naopak povede k větší nepřehlednosti a snížení transparentnosti.

V českém prostředí mají zatím emitenti registrovaných cenných papírů povinnost uveřejňovat výroční zprávu nejpozději do 4 měsíců po skončení kalendářního, resp. hospodářského roku, a pololetní zprávu nejpozději do 1 měsíce po uplynutí pololetí příslušného roku. Pokud se tedy přes odpor silných zájmových skupin Evropské Komisi podaří Směrnici v její stávající podobě uvést do praxe, budou se i čeští emitenti muset připravit na další zvýšení administrativní náročnosti při plnění svých oznamovacích povinností.

Ivan Sagál
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data