Je tomu tak - prázdninová nálada v minulém týdnu dorazila také na evropské burzy. Zatímco 1. srpna (v pátek předminulého týdne) index DJ STOXX50 končil obchodování na hondotě 2431.73 bodů, v pátek minulého týdne to bylo na 2429.50 bodů - mizivá změna o cca 0.1%. Zobchodované objemy akcií také nejsou nijak ohromující a v minulém týdnu dosáhly průměrně 1.25 milionu akcií. Volatilita indexů vytrvale klesala, aktivita investorů také.
Tabulka výnosnosti, resp. ztrátovosti jednotlivých akcií poskytla o něco zajímavější pohled. Nejlepší investicí v rámci indexu DJ STOXX50 bylo v minulém týdnu Tesco Plc, jehož cena vzrostla o 3.60% na 223p. Jen velmi těsně za ním se umístilo také poměrně "defenzivní" Diageo Plc (+3.23%) a na třetím je TotalFinaElf (+3.11%). Nejztrátovější investicí je německý chemicko-farmaceutický gigant Bayer AG, který za minulý týden ztratil více jak 10%. Opět jen velmi těsně za ním je taktéž německá Allianz AG (-9.68%) a na třetím je britská pojišťovna Lloyds TSB (-8.95%). Deutsche Bank, Munich Re a Royal Bank of Scotland následují pak v rychlém sledu (-8.56%, -8.26% resp. -7.57%).
Do konce minulého týdne evropské firmy oznámily zisky za druhé čtvrtletí v celkové agregátní výši EUR 23 mld., o 88% více než v loňském roce. Tržby naopak poklesly o 2% a dosáhly "pouhých" EUR 290 mld. Zde byl důvodem především slabý dolar a silné euro, které zdražilo vývozy evropských firem. Nejvíce postižená byly firmy jako BASF AG, Royal Philips Electronics nebo BMW AG. Firmy dále pokračují v programech na snižování nákladů s tím, jak stále nedochází k očekávanému oživení v hlavních oblastech jejich činnosti - příkladem jsou například banky (CS Group) nebo technolgické firmy (SAP AG).
V tomto týdnu očekáváme výsledky firem jako Allianz AG, RWE AG nebo UBS.
Petr Žabža